R5 5600 sisteme F/P PCIe 4.0 anakart önerisi

MonkeyDGarp

Hectopat
Arkadaşlar şu an kullandığım anakart B450M K modeli. Ağır oyunlar oynadığım için oyun başlarında hafif droplar olabiliyor. Ben oyun başında drop yaşamak istemiyorum. Biraz araştırdım ve kullandığım M.2 S.S.D'yi tam performansta kullanabilmem için anakartımı yükseltme kararı verdim. PCIe 4.0 destekleyen alınabilecek en uygun F/P anakartı önerebilir misiniz? AM4 kullanıyorum. RX 5700 XT-R5 5600 için istiyorum.

Değil PCIe 3.0 hızı, SATA SSD hızıyla bile drop yaşatacak oyun yok piyasada. Kısaca PCIe 4.0 anakart alıp SSD'ni bu hızda kullanmanın droplara bir etkisi olmayacak. Sorunu başka yerde araman gerekiyor.

Ekran kartın da x16 veri yolunu kullandığı için onun da PCIe 4.0'a ihtiyacı yok.

Değil PCIe 3.0 hızı, SATA SSD hızıyla bile drop yaşatacak oyun yok piyasada. Kısaca PCIe 4.0 anakart alıp SSD'ni bu hızda kullanmanın droplara bir etkisi olmayacak. Sorunu başka yerde araman gerekiyor.

Ekran kartın da x16 veri yolunu kullandığı için onun da PCIe 4.0'a ihtiyacı yok.
Vay arkadaş bu nasıl sorunmuş böyle çözemedim gitti. İlk 2 dakika drop yaşıyorum sonra yok oluyor. M2 S.S.D Testi yaptım sorun gözükmüyor. Ram testi yaptım o da tertemiz çıktı. Güç kaynağım yeterli. Sürücülerim güncel. Bu sorun niye var o zaman anakartla alakası yok mu şimdi? @kino

Aynen öyle. Bilgisayarınızın diğer özelliklerini yazar mısınız ?

Vay arkadaş bu nasıl sorunmuş böyle çözemedim gitti. İlk 2 dakika drop yaşıyorum sonra yok oluyor. M2 S.S.D Testi yaptım sorun gözükmüyor. Ram testi yaptım o da tertemiz çıktı. Güç kaynağım yeterli. Sürücülerim güncel. Bu sorun niye var o zaman anakartla alakası yok mu şimdi? @kino

Hangi oyunu oynuyorsun, hangi donanımları kullanıyorsun, PC en son ne zaman format/temiz kurulum yedi bunları bir detaylı yaz derim.

Misal ben dün yeni işlemci taktıktan sonra diski komple silerek format attım PC'ye nefesi açıldı aletin.

Aynen öyle. Bilgisayarınızın diğer özelliklerini yazar mısınız ?
RX 5700XT(Furmark testi başarılı dalgalanma yok)
R5 5600(stres testi başarılı)
2x8 GB 3000MHz Ram(her türlü testini yaptım)
550 Watt Psu 12v kanalı 46A olması lazım 80 plus
B450M-K Anakart

Dostlar sistemim böyle ben her türlü şeyi yaptım. Oyunlarda ilk 2 dakika anlık drop oluyor dediğim gibi sonra yok oluyor. Yeni bir ortama girince olduğu da oluyor.

Hangi oyunu oynuyorsun, hangi donanımları kullanıyorsun, PC en son ne zaman format/temiz kurulum yedi bunları bir detaylı yaz derim.

Misal ben dün yeni işlemci taktıktan sonra diski komple silerek format attım PC'ye nefesi açıldı aletin.
2 gün önce attım. Windows orjinal.

M2 S.S.D olarak bunu kullanıyorum Kioxia Exceria LRC10Z500GG8 PCI-Express 3.0 50 - PttAVM.com

Dostlar sistemim böyle ben her türlü şeyi yaptım. Oyunlarda ilk 2 dakika anlık drop oluyor dediğim gibi sonra yok oluyor. Yeni bir ortama girince olduğu da oluyor.

O AMD sürücülerinin her oyun başında DX optimizasyonu yapmasından kaynaklanıyor. Benim de başıma gelmişti.

Sürücünün sürümüyle de alakalı olabilir ben 1 seneye yakındır AMD kullanmıyorum şunu yükle desem olmaz.

@MonkeyDGarp işlemciyle alakalı değil, sen farklı bir sürücü kur şimdi ekran kartına. Yine ilk 2 dakika her oyunda drop atacaktır DX optimizasyonu yaparken ama 2 saat sonra tekrar girdiğinde yapmaması ve drop girmemesi lazım.

Yeni indirdiğim Warframe oyununda böyle oldu. Şimdi tekrar gireyim belki yapmaz.

@MonkeyDGarp işlemciyle alakalı değil, sen farklı bir sürücü kur şimdi ekran kartına. Yine ilk 2 dakika her oyunda drop atacaktır DX optimizasyonu yaparken ama 2 saat sonra tekrar girdiğinde yapmaması ve drop girmemesi lazım.
@kino NVİDİA kartlarda böyle yapmıyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı