R5 5600 ve RX 6700 XT sistemde CS oynarken ekran kartı %20 kullanılıyor

Oyun 300FPS altı oldukça oynanabilir akıcılıkta olmuyor. Zaten FPS için bilgisayarı almıştım bayağı iyi 1,5 yıldır sorunlar bitmiyor. Gerçi ben karttan değil driverdan olduğunu düşünüyorum sorunun.

Bana senin sorunun %90 ihtimalle taban kaynaklı gibi geliyor. Artık RAM'lerin 2133Mhz'de mi çalışıyor, işlemci alev mi atıyor, anakart VRM'leri mi kavruluyor, virüs mü var, arka planda zibilyon tane yazılım mı çalıştırıyorsun bilmiyorum.

Ekran kartı CS gibi oyunlarda tamamen PC'nin kalanına göre performans sergiler. Şahsen ben de Ryzen 5600 kullanıyorum, CS oynamadım ama Valorant'ta örneğin 500-600 FPS civarı takılıyorum. Kullandığım ekran kartı 4060 Ti iken de böyleydi 4070 ile de aynı.

Bana senin sorunun %90 ihtimalle taban kaynaklı gibi geliyor. Artık RAM'lerin 2133MHz'de mi çalışıyor, işlemci alev mi atıyor, anakart VRM'leri mi kavruluyor, virüs mü var, arka planda zibilyon tane yazılım mı çalıştırıyorsun bilmiyorum.

Ekran kartı CS gibi oyunlarda tamamen PC'nin kalanına göre performans sergiler. Şahsen ben de Ryzen 5600 kullanıyorum, CS oynamadım ama Valorant'ta örneğin 500-600 FPS civarı takılıyorum. Kullandığım ekran kartı 4060 Ti iken de böyleydi 4070 ile de aynı.

Hiçbir sorunum yok hepsini kontrol ediyorum, Valorant'ta da 400ü geçmiyor oyun. Acaba kartım quiet modda diye mi böyle oluyor çözemedim. Sistemi ilk aldığımda kart Performans modundaydı ve Uncharted'da bile 100FPS altına düşmüyordu.

CS'yi geçtim. Warzone'de en düşükte 90FPS oynarken en yüksekte 90FPS oynamamdaki saçmalık nedir? Ayrıca yeni çıkan 24.1.1 sürücüsünü kurduktan sonra girdiğimde 20FPS civarı gezdi drop yedim bayağı sonra da alt F4 çektim.
Çok fazla sebepten dolayı kaynaklı olabilir.
Artık RAM'lerin 2133Mhz'de mi çalışıyor, işlemci alev mi atıyor, anakart VRM'leri mi kavruluyor, virüs mü var, arka planda zibilyon tane yazılım mı çalıştırıyorsun bilmiyorum.
@bdrhncagriozdmrr Yazılan soruna sebep olabilecek şeylerden birkaçı bunlar. Kontrol ederek geri dönüş yaparsan seçenekleri eleyerek çözüme ulaşmamız daha kolay olur.
Bayağı güldüm size hocam. 18 kişilik serverda şu sistemin 120FPS olması normal mi peki?
Duruma göre değişir.

Hiçbir sorunum yok hepsini kontrol ediyorum, Valorant'ta da 400ü geçmiyor oyun. Acaba kartım quiet modda diye mi böyle oluyor çözemedim. Sistemi ilk aldığımda kart Performans modundaydı ve Uncharted'da bile 100FPS altına düşmüyordu.

Valorant'ta 400'ü geçmiyorsa orada bir sorun vardır. Ben 400'ün altına bile düşmüyorum, istersen oraya RTX 4090 tak yine 400'ü geçemeyeceksin.

Dediğim gibi senin sorunun temelden geliyor, sen boşuna karta bakıyorsun. Ben 4070'i söküp 6700 XT takayım yine aynı performansı alırım Valorant'ta.

Hocam FPS sorunlarım performans moddan quiet moda çektiğimden beri var, ama yazılımlarda da 22.10.2 sürümünü kullanıyordum şimdi ise hiç stabil olmayan sürücüleri yüklüyorum mecburen.

Valorant'ta 400'ü geçmiyorsa orada bir sorun vardır. Ben 400'ün altına bile düşmüyorum, istersen oraya RTX 4090 tak yine 400'ü geçemeyeceksin.

Dediğim gibi senin sorunun temelden geliyor, sen boşuna karta bakıyorsun. Ben 4070'i söküp 6700 XT takayım yine aynı performansı alırım Valorant'ta.

Ekran kartı hariç nelere bakmalıyım hocam? Aslında kartımı performans moduna çok çekmek istiyorum ama fanların kullanımı %90a kadar çıkıyor kafa ütülüyor. Aynı zamanda ömrüde kısalıyor.

Ekran kartı hariç nelere bakmalıyım hocam?

RAM hızını kontrol et bir de işlemci sıcaklığı ve çalıştığı frekans. RAM hızını Görev Yöneticisi'nden, diğerlerini de Afterburner ile oyun esnasında kontrol edebilirsin.

RAM hızını kontrol et bir de işlemci sıcaklığı ve çalıştığı frekans. RAM hızını Görev Yöneticisi'nden, diğerlerini de Afterburner ile oyun esnasında kontrol edebilirsin.

RAM hızı 3200MHz normal, işlemci 4450'de çalışıyor. Virüs yok Kaspersky taraması yaptım. Sıcaklıklar 60ı geçmiyor.

RAM hızı 3200MHz normal, işlemci 4450'de çalışıyor. Virüs yok Kaspersky taraması yaptım. Sıcaklıklar 60ı geçmiyor.

Tabii benim RAM'ler 3600Mhz CL14'e overclocklu ve işlemciye de Curve Optimizer ile+200Mhz frekans verdim. Bu sebeple bende 500-600 olan Valorant performansı sende 400 civarı olabilir.

Bir de arka planda tarayıcı, Discord, Steam vb. kapalı tut oynarken işlemci performansına etki edebiliyorlar.

CS'yi geçtim. Warzone'de en düşükte 90FPS oynarken en yüksekte 90FPS oynamamdaki saçmalık nedir? Ayrıca yeni çıkan 24.1.1 sürücüsünü kurduktan sonra girdiğimde 20FPS civarı gezdi drop yedim bayağı sonra da alt F4 çektim.

24.1.1 sürümünde çok fazla şikayet var stabil bir sürücü bulup onda kalman lazım. İstersen Radeon Pro 23.Q4 sürücüsünü bir kur bakalım denemek için. Radeon Adrenalin istersen 23.8. 2 ya da 23.9. 1'de kurabilirsin. Sürücü kaynaklı olabilir senin sıkıntı bu arada. AMD'nin maalesef sürücüleri berbat.

Yeni konular

Geri
Yukarı