R5 5600 ve RX 6700'lü sistem alınır mı?

Rayan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar toplamak istiyorum. Aklımda bazı parçalar var:
- İşlemci: Ryzen 5 5600.
- Anakart: ASUS TUF Gaming B550 Plus veya Gigabyte Aorus B550 Elite v2.
-Ekran kartı: ASUS Dual Radeon RX6700 12 GB veya Gigabyte Radeon RX 6700 XT 12 GB.
-SSD: Corsair MP600 1TB.
-RAM: Kingston Fury 16 GB 3200 MHz.
-PSU: Sharkoon 650W 80+ Gold.
-Kasa: Önerebilirsiniz.

Almak istediğim parçalar bu şekilde. Bir değişiklik yapmalı mıyım söylerseniz sevinirim ve hazır sistem önermeyin. Sadece parçalar önerin.
Şimdiden teşekkürler.

Hem anakart hem de ekran kartı olarak Gigabyte olanı alabilirsin. Özellikle RX 6700 yerine 6700 XT almalısın. Güç kaynağını değiştirmelisin, her ne kadar Rampage gibi ürünlerden daha kaliteli de olsa Sharkoon yerine tercih edebileceğin çok daha kaliteli markalar var, MSI gibi. 650W da sistemin için yeterli. Kasa olarak da bütçeni belirtmediğin için Corsair 4000D ızgara panelli modelini öneririm. Ek olarak işlemci için kule tipi soğutucu alabilirsin. Başlangıç olarak ID-Cooling SE-214-XT ya da SE-224-XTS öneririm.

Bütçen nedir? Hazır sistem neden istemiyorsun? Bu parçaları tek başına almak istediğin zaman çoğu hazır sistemden daha pahalıya mal olacak. Hatta sadece daha pahalıya mal olmayacak, daha güçlü bir haızr sistem fiyatına da denk gelebilir. Eğer derdin kalitesiz bileşen ise iyi bir piyasa araştırması yaparak dandik ürünlerden arınmış hazır sistemler bulabilirsin. Tabi bunu sadece fazladan bir seçenek bulunması için ekledim. Nihai tercih senin.

Hem anakart hem de ekran kartı olarak Gigabyte olanı alabilirsin. Özellikle RX 6700 yerine 6700 XT almalısın. Güç kaynağını değiştirmelisin, her ne kadar Rampage gibi ürünlerden daha kaliteli de olsa Sharkoon yerine tercih edebileceğin çok daha kaliteli markalar var, MSI gibi. 650W da sistemin için yeterli. Kasa olarak da bütçeni belirtmediğin için Corsair 4000D ızgara panelli modelini öneririm. Ek olarak işlemci için kule tipi soğutucu alabilirsin. Başlangıç olarak ID-Cooling SE-214-XT ya da SE-224-XTS öneririm.

Bütçen nedir? Hazır sistem neden istemiyorsun? Bu parçaları tek başına almak istediğin zaman çoğu hazır sistemden daha pahalıya mal olacak. Hatta sadece daha pahalıya mal olmayacak, daha güçlü bir haızr sistem fiyatına da denk gelebilir. Eğer derdin kalitesiz bileşen ise iyi bir piyasa araştırması yaparak dandik ürünlerden arınmış hazır sistemler bulabilirsin. Tabi bunu sadece fazladan bir seçenek bulunması için ekledim. Nihai tercih senin.
Merhaba öncelikle cevabın için teşekkürler. Zaten RX 6700 XT almayı düşünüyordum XT yazmayı unutmuşum. Gelelim bütçeye ve hazır bilgisayar almama sebebime. Belçika'da yaşadığım için bir fiyatta versem saçma olur çünkü Türkiye'de fiyatlar çok daha pahalı. Ama bütçem 900 euro civarı. Üstteki saydığım parçalar 900 euro civarı. Bütçemi aşmamak için şimdilik İşlemci soğutucusu düşünmüyorum belki ileride ekleyebilirim. söylediğin MSI'ın 650w güç kaynağı stokta kalmamış gelince alabilirim onu. kasa olarak Corsair 4000D almayı düşünüyorum.

Merhaba öncelikle cevabın için teşekkürler. Zaten RX 6700 XT almayı düşünüyordum XT yazmayı unutmuşum. Gelelim bütçeye ve hazır bilgisayar almama sebebime. Belçika'da yaşadığım için bir fiyatta versem saçma olur çünkü Türkiye'de fiyatlar çok daha pahalı. Ama bütçem 900 euro civarı. Üstteki saydığım parçalar 900 euro civarı. Bütçemi aşmamak için şimdilik İşlemci soğutucusu düşünmüyorum belki ileride ekleyebilirim. söylediğin MSI'ın 650w güç kaynağı stokta kalmamış gelince alabilirim onu. kasa olarak Corsair 4000D almayı düşünüyorum.
Başka ülkedeysen iş değişir tabi. Dışarıda 3'e satılan ürün ne yazık ki bize gelene kadar 5'i, 6'yı bile geçtiği oluyor. Durumu izah ettiğin için teşekkürler. Diğer kartın da 6700 XT olduğunu öğrenmiş oldum böylelikle ama ilk paragrafta anlattıklarımın tamamı geçerliliğini korur.

MSI'ı yine Türkiye içerisinden örnek vererek söyledim, şu sıra iyi fiyata bulunabiliyor. Belçika'da olduğuna göre Seasonic, NZXT, BeQuiet gibi çok daha kaliteli markalara yönelebilirsin. Özellikle Seasonic bu konuda zirvedekilerden birisidir.

İşlemci için soğutucuyu kesinlikle almanı tavsiye ederim. Stok fan bir yere kadar götürüyor. Hatta yine burada bulunduğun ülkenin avantajı olacak sana çünkü soğutma olarak zirvedekilerden birisi Noctua'dır. Herhangi bir kule tipi Noctua uzun yıllar işini görür.

Kasanın kendisinden şüphe etme. 170mm CPU soğutucusu ve 360mm GPU takabileceğin, şık, hacimli, havadar bir kasadır. Ön paneli ızgara olanın Airflow ön eki de bulunmakta. Bu modelin de 2 renk seçeneği var: Siyah ve beyaz. Beyaz sistem dizmek istersen aklında bulunsun.

Tekrardan merhaba sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Parçaları kararlaştırdım, sonuç böyle:
-Ryzen 5 5600
-gigabyte rx 6700 xt
-gigabyte aorus b550 elite v2
-kingston fury 16gb 3200mhz
-samsung 980 pro 1tb ssd
-nzxt c650 80+ gold 650w
-corsair 4000D airflow

Böyle bile bütçemi aşıyorum o yüzden işlemci soğutucusunu şu anda alamayacağım belki birkaç ay sonra alabilirim.
Bu sistemi önümüzdeki günlerde almayı düşünüyorum. Verdiğin fikirler için ne kadar teşekkür etsem azdır aklımda bir sürü şüphe vardı hepsi gitti ve ilk bilgisayarım olduğu için birazcık heyecanlıyım. Iyi günler 🙂

Tekrardan merhaba sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Parçaları kararlaştırdım, sonuç böyle:
-Ryzen 5 5600
-gigabyte rx 6700 xt
-gigabyte aorus b550 elite v2
-kingston fury 16gb 3200mhz
-samsung 980 pro 1tb ssd
-nzxt c650 80+ gold 650w
-corsair 4000D airflow

Böyle bile bütçemi aşıyorum o yüzden işlemci soğutucusunu şu anda alamayacağım belki birkaç ay sonra alabilirim.
Bu sistemi önümüzdeki günlerde almayı düşünüyorum. Verdiğin fikirler için ne kadar teşekkür etsem azdır aklımda bir sürü şüphe vardı hepsi gitti ve ilk bilgisayarım olduğu için birazcık heyecanlıyım. Iyi günler 🙂
Şimdilik stok soğutucuyla idare edersin. Hayırlı olsun, iyi günlerde kullan. :)

Tekrardan merhaba arkadaşlar bilgisayarı almam gelen zamlardan dolayı birazcık ertelendi ve ekran kartıyla anakartı değiştirmem gerekti. Bende asus tarafına geçtim. sizce Sonuç iyi mi? Anakart biraz fazla mı gelir?

İşlemci: Ryzen 5 5600
Anakart: Asus Rog Strix B550-f Gaming
Ekran Kartı: Asus Dual Geforce RTX 3060 OC V2 12 gb
Ram: Kingston Fury 16gb 3200mhz
Depolama: Samsung 980 pro 1tb
Kasa: Corsair 4000D Airflow
PSU: NZXT C650 80+gold 650 Watt

sizce bu parçalar olur mu ekran kartı 1080p de rahat oyunları acar mı?
Teşekkürler, iyi forumlar.

Hocam RX 6700 XT 3060'dan %20 civarı daha güçlü 1080p Ultra rahat oynarsın ama 3060 6700 XT'den 70-80 euro daha ucuzsa tercih edilebilir tabii. (AC Valhalla her şey en yüksekte fsr kapalı aynı sistemde 120-150 FPS alıyorum)

Keşke 2 hafta önce alsaydım RX 6700 XT yi. 2 haftada 60 euro zam yaptılar. 3060 ve 6700 xt arasında yaklaşık 100 euro fark var. RX6700 XT almak için anakartı Gigabyte B550 Gaming X V2 yaptım. Oradan fiyat biraz düştü. Psu olarak NZXT c650 650w stokta kalmamış, psu olarak başka bir öneriniz var mı yoksa stoklara gelmesini mi bekleyeyim?

Hocam PSU bilgim tam yok ben 650W 80+ bronz FSP kullanıyorum ama eğer ileride işlemci tarafında upgrade yapmayı planlamıyorsanız B450'ye düşürülüp alınabilir RX 6700 XT yine tam performans alırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı