R5 5600 voltaj ayarı nasıl olmalı?

VforVetdetta

Centipat
Daha fazla  
RAM
8 GB
Ekran kartı
RX 6800
Anakart
B550M-A
İşlemci
R5 5600
Mantis 6800 sistemim var. 2K ultrada yüksek FPS alıyorum fakat CPU sıcaklığı 85 derecelere geliyor. BIOS'tan Core Performance Boost'u kapattım. Sıcaklık 50 dereceye düştü fakat performans da azaldı. Ryzen 5 5600 işlemci için voltaj düşürme yapmalı mıyım? Yaparsam da CPB'yi kapalı mı tutmam lazım? YouTube'ta benim işlemci için görselde bir öneri gördüm ama benim ekran kartıyla anakartım farklı. Görseldeki gibi yapsam değerleri sıkıntı yaşar mıyım yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20221109-081950_YouTube.jpg
    Screenshot_20221109-081950_YouTube.jpg
    98,6 KB · Görüntüleme: 134
Stok soğutucu yetersiz kalıyor, uygun fiyata kule tipi soğutma tak ve sal voltajı :)

Bu arada o sistemin RAM i 16Gb değil miydi?
16 evet 2 8gb ram var

Kendiniz değer vermek yerine "Auto" ya alabilirsiniz.

Normalde Auto da değil mi?

Stok soğutucu yetersiz kalıyor, uygun fiyata kule tipi soğutma tak ve sal voltajı :)

Bu arada o sistemin RAM'i 16 GB değil miydi?

Şu an CPB kapatınca 50 derece civarında çalışıyor aldığım FPS'lerde güzel aslında. Ama voltajla ayarlayıp daha iyi performans alabilir miyim o aklıma takıldı.

Bu arada o sistemin RAM'i 16 GB değil miydi?

160 mm ye kadar kasam destekliyor kule tipini. Tavsiye var mı F/P olan.

Fırsat: ARCTIC ACFRE00060A ARCTIC ACFRE00060A CPU Soğutucu, ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Kırmızı Çok Renkli Standart https://www.amazon.com.tr/dp/B07MC8CRVZ?ref_=cm_sw_r_apann_dp_R3EAXNZJYQSCF12XY6MN
Bu nasıl montajı tam olur mu?

Fırsat: ARCTIC ACFRE00060A ARCTIC ACFRE00060A CPU Soğutucu, ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Kırmızı Çok Renkli Standart https://www.amazon.com.tr/dp/B07MC8CRVZ?ref_=cm_sw_r_apann_dp_R3EAXNZJYQSCF12XY6MN
Bu nasıl montajı tam olur mu?

Son düzenleme:
Anakart farklılıklarından dolayı bu konuyla ilgili net bir rehber yok. Yani; CBP ve PBO nedir neden açılır kapatılır, Undervolt nasıl kontrol edilir şeklinde bir rehber yok. Olanlar eski, ortadan anlatıyor veya eksik ve kendince profesyonel olmayan rehberler.

Şuan Ryzen 5 5600 çok satıyor. İşlemcinin ısı değerleri öyle derecelerde ki Undervolt için büyük ihtiyaç ve kendi soğutucu fanı da buna çok uygun. Yöneticilere sesleniyorum, tek bir anakarta bağlı kalmadan adım adım Undervolt rehberini sizden başkası yapamayacak, net.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Kendiniz değer vermek yerine "Auto" ya alabilirsiniz.

Hocam ben yeni sistem alacağım içinde ASUS TUF B450M-PRO Gaming anakart ve R5 5600 var sistem sahibi bilinçi bir şekilde OC yaptığını söyledi 1.35 civarı bir v oltaj yaptığını söyledi almalı mıyım şu ana a kadar bir sorun yaşamadığını söyledi.

Hocam ben yeni sistem alacağım içinde ASUS TUF B450M-PRO Gaming anakart ve R5 5600 var sistem sahibi bilinçi bir şekilde OC yaptığını söyledi 1.35 civarı bir v oltaj yaptığını söyledi almalı mıyım şu ana a kadar bir sorun yaşamadığını söyledi.
Ben mesela 3500x işlemcime 1.35v 4.1ghz sabit ayarladığımda yazın aşırı ısınma olmuştu ve oyundan atma felan oluyordu. Fakat diğer mevsimlerde sorun olmuyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı