R5 5600 Windows Overclock'u Algılamıyor

KeljiX

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Sistemime overclock yaptım. İşlemci GHz değeri 3.5'ten 4.5'e yükseldi. BIOS'ta bilgisayarı kaç defa yeniden başlatırsam, kapatırsam kapatayım hiçbir sorun olmuyor. 4.5 her seferinde görünüyor. Fakat Windows'ta hiçbir şekilde algılamıyor, 3.5'te kalıyor. Sebebi sizce nedir? Nasıl düzeltebilirim?

1657196282749.png

Bir de CPU-Z uygulaması üzerinden görüntülediğimde RAM hızlarım 3200 MHz olmasına rağmen 1600MHz görünüyor. Bu sizce nedendir?

1657196256770.png

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM değeri doğru 1599+1599 3200 olarak çalışıyor. Çift kanal olduğu için.
İşlemci orada zaten default görünür görev yöneticisinde görebilirsiniz o an hangi hızda çalıştığını orası marka model yeri. Yani sizin işlemcinizin normal hızını yazar. Markası modeli üreticisi gibi bilgiler olur orada.

Herhangi bir sıkıntı yok. CPU-Z programını indirebilir oradan da bakabilirsiniz.

Merhaba,
Sistemime overclock yaptım. İşlemci GHz değeri 3.5'ten 4.5'e yükseldi. BIOS'ta bilgisayarı kaç defa yeniden başlatırsam, kapatırsam kapatayım hiçbir sorun olmuyor. 4.5 her seferinde görünüyor. Fakat Windows'ta hiçbir şekilde algılamıyor, 3.5'te kalıyor. Sebebi sizce nedir? Nasıl düzeltebilirim?
Hocam Windows işleminin temel frekansını gösteriyor.

CPU-Z'de RAM'lerin frekanslarının yarısı gösteriliyor.

Normal gözüküyor hocam eğer işlemci için overclock yapacaksanız PBO açıp positive +200 MHz vermeniz yeterli olacaktır, frekans girmenize gerek yok. Daha detaylı anlatım için biraz araştırma yapın, işlemcide herhangi bir sıkıntı olmasın.

Geri
Yukarı