R5 5600'e overclock nasıl yapılır?

AKBLT_25

Hectopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartım: ASUS TUF RTX 3060 12 GB v2, İşlemcim: Ryzen 5800X3D, Anakartım: MSI Mag X570S Torpedo Max , Güç Kaynağım: Xigmatek Shogun 750W 80 Plus Gold, Monitörüm: LG 27GN600-B, İşlemci Soğutucusu: Thermaltake TH240 ARGB Snow White Edition, Bilgisayar Kasası: Dark Guardian Pro Mesh
RAM
Corsair Vengeance LPX 16 GB (2X8) 3600 MHz CL15 (O.C ile)
Ekran kartı
Asus TUF RTX 3060
Anakart
ASRock B450M Pro4
İşlemci
Ryzen 5600
Merhaba. Ryzen 5600 işlemciye ve Arctic Freezer 34 e-Sports Duo hava soğutucuya sahibim. Şimdi sorum şu ben bu işlemciye 1.35 voltaj verdim ve 4700 MHz'ye hız aşırttım Cinebench'te hata almadım 12 bin skora yakın bir skor puanı verildi çoklu çekirdek puanına sonra oyunlarda vs. test ettim hiçbir sıkıntı olmadı fakat Prime95 kullandığımda worker stopped şeklinde bir sorun ortaya çıkıyor. Sizce bu şekilde kullanmaya devam etmeli miyim? Yoksa stabil olup, olmadığını nasıl tam olarak anlayabilirim? Bunu sormak istemiştim.

Sıcaklık ne durumdaydı worker stopped dediğinde?

PBO yetersiz mi sizin için? 4650 MHz'ye kadar Boost yapabiliyor. BIOS'tan gerekli ayarları yapınca PBO scalar 10X yapınca da yeterli gibi.

Sıcaklık değeri olarak en fazla 75 dereceyi gördüm oda Battlefield gibi işlemciyi sömüren bir oyunda, Witcher 3 gibi daha az ağır oyunlarda 70 derece bile olmadı şuana kadar test ettiğimde. @Jira Ayrıca PBO kullanmayı denedim ama biraz karışık geldi doğrusu ondan eski yöntem daha kolay gibi geldiğinden eski yöntem ile denedim. @Jekn_hyde

Sıcaklık değeri olarak en fazla 75 dereceyi gördüm oda Battlefield gibi işlemciyi sömüren bir oyunda, Witcher 3 gibi daha az ağır oyunlarda 70 derece bile olmadı şu ana kadar test ettiğimde. @Jira ayrıca PBO kullanmayı denedim ama biraz karışık geldi doğrusu ondan eski yöntem daha kolay gibi geldiğinden eski yöntem ile denedim. @Jekn_hyde

Bakın şimdi oyun başka
Prime 95 başka Prime 95 canını çıkaran son gıdımına kadar test yapan bir şey burada ki değer evet günlük kullanımda tabii ki olmaz. Ama siz worker stopped dediğini soruyorsunuz? Sıcaklığı sorduğumda Battlefield diyorsunuz ben Prime 95 de soruyorum eğer orada 100'lere dayandıysa bilerek durdurmuş olabilir. Yani test açısından soğutucu yetmemiş olur. Ama siz oyunlarda kullanırsınız orası ayrı bir durum.

PBO karışık değil eski yöntem yani manuel O.C işlemciyi sürekli yüksek güç te kullanmasına yol açıyor boşa enerji harcar. Masaüstünde bile 4.7 GHz ile çalışır fark bu.

PBO ayarlarını ben başka bir forumdan bakarak yaptım 4-5 ayar yapıyorsunuz bitti. Curve optimizer de yapmadan. Yine de siz bilirsiniz tabii.

Kusura bakmayın sizin Prime95 sorunuza tam bir cevap veremedim neyse ona da cevap vereyim worker stopped dediği kısımda işlemci 80 derece oldu zaten Small FFTs testini denedikten kısa bir süre sonra hemen bu bahsi geçen mesajı (worker stopped) alıyorum. Ayrıca şunu da anlamadığımdan sormak istiyorum Cinebench R23'te Prime95'te işlemciyi %100 kullanıyor ve Cinebench'te hata almadım dediğim gibi ama Prime95 %100 kullandığında bu bahsi geçen durum mesajını alıyorum yani sözün özü demek istediğim Cinebench %100 kullanınca bir hata vermiyor ama Prime95 niye mesajı veriyor? Bu konuda bilginiz var mı? @Jekn_hyde

Prime 95 de sıcaklık değerine doğru bakıyor musunuz paket sıcaklık değeri HWMonitor'den paket sıcaklık değerine?

Bir de CPU üst derecesi var o farklı genelde düşük olur? Ya ısı çok fazla ya da CPU hata veriyor.

Özellikle HWMonitor'den baktığımı hatırlıyorum ilk üç sıcaklık ile ilgili değere dediğim 80'den yukarısı olmuyor ayrıca belirtmemde fayda olduğunu düşünüyorum bildiğiniz üzere Prime95'te birkaç farklı sekme mevcut bazılarında hata mesajı vs. almıyorum sadece adını ve görevini hatırlamadığım bir sekmede worker stopped ibaresi yer alıyor.

Özellikle HWMonitor'den baktığımı hatırlıyorum ilk üç sıcaklık ile ilgili değere dediğim 80'den yukarısı olmuyor ayrıca belirtmemde fayda olduğunu düşünüyorum bildiğiniz üzere Prime95'te birkaç farklı sekme mevcut bazılarında hata mesajı vs. almıyorum sadece adını ve görevini hatırlamadığım bir sekmede worker stopped ibaresi yer alıyor.

Aklıma başka bir şey gelmiyor 80 derece bana çok az gibi geldi. Hava soğutmaya göre. Ki üstelik manuel OC hızlarda.

Geri
Yukarı