R5 5600G için 4.000 TL anakart önerisi

Planet90

Picopat
Mevcut Anakart'ımı arkadaşıma vereceğim ve kendime yenisini alacağım. Biraz daha üst versiyon olabilir ama sadece ASUS marka istiyorum. Sistemim aşağıdaki gibi ama bir şey belirtmem lazım.
Gördüğünüz gibi APU sistem kullanıyorum ama seneye inşallah 15-30bin aralığında bir ekran kartı almayı düşünüyorum. Zamanı gelince gerekirse PSU da değişecek ama şu anda böyle devam edeceğim.
Mevcut Anakart'ım: ASUS Prime A520M-A 4800MHz(OC) M.2 AM4 mATX anakart. Aşağıda tam sistemimi de yazdım.

Yani bana önereceğiniz Anakart'ı hem şu anki sisteme uygun olması lazım, hem de seneye 15-30binlik bir ekran kartını kaldırması lazım.
BIOS güncellemesinden asla anlamıyorum ama anakartı alınca tanıdığım bir bilgisayarcıya vereceğim için ayarlaması için sorun değil. BIOS'u 1 kere güncelletip mümkünse 2-3 yıl falan daha uğraşmak istemiyorum BIOS'la.

WD 480GB Green SN350 NVMe okuma 2400 MB-yazma 1650 MB M.2 SSD. (bu SSD zamanı gelince değişecek. Yerine 1TB Samsung SSD düşünüyorum)
ASUS Prime A520M-A 4800MHz(OC) M.2 AM4 mATX anakart.
Corsair Carbide series Spec-Delta 550W 80+ Bronze tempered glass RGB USB 3.0 ATX mid Tower kasa.
Microsoft Windows 11 Home Türkçe OEM 64 Bit işletim sistemi.
Corsair 32 GB(2x16) Vengeance RGB RS 3600MHz CL18 DDR4 RAM.
AMD Ryzen 5 5600G 3.90 GHz 6 çekirdek 19MB AM4 7nm işlemci.

Vatan Bilgisayar'dan alacağım anakartı, ASUS marka. Ben bir ürün buldum ama sizce benim istediğime uyar mı bakar mısınız?

Eğer yukarıdaki olmaz ise aşağıdan ne önerir siniz?

Düşündüğün iyi bir model başkasına bakmana gerek yok.
Teşekkürler hocam. Hocam bu yazdığım ürün şu anki ve ekran kartı gelince 2 türlü de uygun ve sıkıntı çıkarmaz değil mi mevcut sisteme. Çünkü Anakartı alınca 1 ay dolapta bekleyecek, 1 ay sonra kuracağım sonra bir yanlış yapmayayım

Hayır bir sıkıntı olmaz.
Maethril hocam bios hakkında bir şey sormak istiyorum. Sen bu konulardan anlıyorsun.

Ben şimdi inşallah bu Anakartı alacağım ya. Bilgisayarcıya kurduracağım, onlar bios falan hepsini hallederler.

Sormak istediğim bu anakart kuruldu ve bios halledildi diyelim. Atıyorum 2-3 sene falan bir daha bios'u hiç ellemeden güncellemeden sıkıntısız kullanabilir miyim? Bilgisayarcıya gideceği için ne kadar az giderse o kadar daha az uğraştırır.

Maethril hocam bios hakkında bir şey sormak istiyorum. Sen bu konulardan anlıyorsun.

Ben şimdi inşallah bu Anakartı alacağım ya. Bilgisayarcıya kurduracağım, onlar bios falan hepsini hallederler.

Sormak istediğim bu anakart kuruldu ve bios halledildi diyelim. Atıyorum 2-3 sene falan bir daha bios'u hiç ellemeden güncellemeden sıkıntısız kullanabilir miyim? Bilgisayarcıya gideceği için ne kadar az giderse o kadar daha az uğraştırır.
Biosu güncel tutmak iyi bir şey ama yapmasanda büyük bir sıkıntı olmaz. Örneğin 1 sene sonra oyun çıkar ve oldugun bios sürümü ile sıkıntılı çalışıyordur bios yayınlanır o zaman güncellersin. Bazı optimizasyon ve uyumluluk sorunları da gideriliyor yeni sürümlerde. Lakin güncellemesende öyle büyük bir sıkıntı olmaz merak etme.

Biosu güncel tutmak iyi bir şey ama yapmasanda büyük bir sıkıntı olmaz. Örneğin 1 sene sonra oyun çıkar ve oldugun bios sürümü ile sıkıntılı çalışıyordur bios yayınlanır o zaman güncellersin. Bazı optimizasyon ve uyumluluk sorunları da gideriliyor yeni sürümlerde. Lakin güncellemesende öyle büyük bir sıkıntı olmaz merak etme.
Hocam bir konu açtım. Senin gibi bu konulardan anlayan birinin yardımına ihtiyacım var

Geri
Yukarı