R5 5600G ve B550M overclock yapma

BallyG

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Yakın zaman içerisinde RTX 4070 Ti ekran kartı aldım. İşlemcimi ileride değiştirmeyi düşünüyorum ve FPS tarzı oyunlarda %60 darboğaz yiyorum. 7700X ve DDR5 sisteme geçene kadar şu anki işlemcime OC yapmak istiyorum.

240mm Thermaltake snow white sıvı soğutmam var.
Anakartım Gigabyte B550M DS3H 4733MHz (OC)
İşlemcim R5 5600G.

Oyunlarda Max 60 dereceyi görüyor işlemcim şu anda ve 4441 MHz'de sabit Turbo frekans çalışıyor.

Asıl soruma gelecek olursak, daha önce işlemciye OC hiç yapmadım.
1- Önerir misiniz geçici olarak OC yaparak kullanma mı?
2- CPU yansa bile sorun değil ama en kötü senaryoda diğer parçalara zarar gelir mi?
3- OC'yi BIOS üzerinden mi yapacağız yoksa bunun bir programı var mıdır?
4- OC yaparken nasıl bir yol izlemeliyim? Yavaş yavaş voltaj veya frekans arttırarak ısı kontrolü yaparak mı? Veya bana uygun bir ayar önerir misiniz?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 öç öyle aman aman performans vermez ama ise yarayabilir.
2 eğer bilinçsiz yaparsanız sisteme takabilirsiniz.
3BIOS üzerinden yapacaksın diye biliyorum.
4 büyük ihtimal internet üzerinde vardır.

Merhaba @BallyG,
Son durum ne oldu, overclock yaptın mı veya 7000 serisine çoktan geçtin mi, bilmiyorum ama benim de Gigabyte marka anakartım, 5600g işlemcim var ve nasıl bir yol izlediğimi anlatmak istedim. Çok basit ve verimli oldu benim için.

5600G için şahsen overclock tavsiye ediyorum çünkü stok hali ile overclock hali arasında %11'lik bir performans farkı elde ettim. Tabi burada performansa RAM overclock yaparak da katkı sağladım.

Sadece BIOS ayarlarından XMP profilini aktifleştirip daha sonra elle RAM hızını 4000MHz'e aldım. Bilgisayarı topladıktan sonra ilk yaptığım overclock buydu. RAM ise Corsair LPX 3600 CL 18. Diğer hiçbir şeyi değiştirmedim.
İkincisi, yine BIOS üzerinden CPU frekansını elle 4.6GHz'e aldım. Ve yine diğer her şey AUTO şeklinde duruyor. Sabit olarak 1.35V'da çalışıyor ve Cinebench23 testinde 1.29V'a sabitliyor. Sıcaklıklar stokta 60C'den overclockta 70C'ye geldi.

Ayrıca, başka bir basit OC yöntemi de sadece Precision Boost Overdrive - Advanced'e alıp limitini de Positive, +200MHz seçeneğine getirmek. Bu yöntem ile de 4.65GHz hızına turbo boost ile ulaşıyor fakat kısa süreliğine ulaşıyor. Yani sürekli yük altında işlemci yine 1.2-1.3V arasında kalırken turbo ile 1.45V'a anlık dokunuyor. Boştayken 0.8-0.9V gibi... Bu yöntemle işlemci performansı önceki yöntemden %5 daha geride kalıyor.

Son olarak, ben air cooler kullanıyorum. Anakartım B550M Aorus Elite. Windows 11 pro.

İyi Günler!

Yeni konular

Geri
Yukarı