R5 5600H boşta 60-70 tam yükte 90 derece olması normal mi?

425806

Hectopat
HP Victus 16 dizüstü bilgisayar sahibiyim. Donanımlarım şunlar:
Ryzen 5 5600H.
8 GB DDR4 RAM.
RTX 3060.
İşlemci en yüksek yükte kullandığımda en fazla 90 oluyor ama boşta iken 60-70 derece arası dolanıyor. Bunun sebebi nedir?

Laptop modeline göre de değişmekle birlikte, o işlemci genellikle o sıcaklıklarda çalışıyor. Kaç aydır kullanıyorsunuz? Bir de işlemci yükte genellikle kaç watt güç çekiyor MSI Afterburner aracılığıyla ona da bakabilirseniz durum ne kadar normal ne kadar normal değil yardımcı olabilirim belki. Ben de aynı özelliklere sahip bir lenovo laptop kullanıyorum.

Laptop modeline göre de değişmekle birlikte, o işlemci genellikle o sıcaklıklarda çalışıyor. Kaç aydır kullanıyorsunuz? Bir de işlemci yükte genellikle kaç watt güç çekiyor MSI Afterburner aracılığıyla ona da bakabilirseniz durum ne kadar normal ne kadar normal değil yardımcı olabilirim belki. Ben de aynı özelliklere sahip bir lenovo laptop kullanıyorum.
Oyunda 22W hocam. Yeni aldım bilgisayarı.

Oyunda 22W hocam. Yeni aldım bilgisayarı.
Aynen o işlemci genellikle 25W çeker. Ortalama o değerlerde o sıcaklık fena değil. Fazla endişelenecek bir şey göremedim ben açıkçası. Hele ki klimasız bir odada iseniz bu sıcakta normal sıcaklıklar. Zaten o işlemcinin güvenli olarak çalışabildiği maksimum sıcaklık işlemci üreticileri tarafından 105 derece olarak belirtilmiş. Tabi uzun süreler 100 derecelerde oyun oynamak çok sağlıklı olmaz. Eğer işlemci sıcaklığı 100 dereceyi geçerse laptopu garantiye yollayabilirsiniz fakat şu anda gayet normal diyebilirim. Ayrıca size Ryzen Controller'in yerini alan Universal Tuning Utility yazılımını öneriyorum. İşlemci sıcaklığı sabitleme, CPU TDP değeri limitleme gibi özellikleri var. İlerde işinize yarayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı