R5 5600H RTX 3050 Ti düşük GPU kullanımı

mrktlr

Decapat
Daha fazla  
Dostlar geçen ay laptop almıştım şimdi yavaş yavaş oyun oynamaya başladığım için şimdi fark ettim Cyberpunk 2077 oynuyordum. GPU kullanım değerlerimin çok düşük olduğunu gördüm. Çünkü internetteki testlerde benim işlemci ve ekran kartımın aynısı ile düşük ayarlarda 45 50 arası değerler görürken ben en düşüğe çektiğim zaman bile 25-35 FPS arası bir değer alıyorum. Sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı daha çok çalışsın diye işlemci güç yönetimini de kıstım lakin pek işe yaramadı . Yük altına sokup yüksek grafiklere çeksem bile %15'in üzerine çıkmadı. Diğer oyunlarda da böyle olması gerekenden daha az fps alıyorum sebebi umarım single channel RAM'dir. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Laptop özellikleri:
  • RTX 3050 Ti.
  • Ryzen 5 5600H.
  • 8 GB 3200MHz CL22 RAM.

resim_2023-04-04_162111730.png

Dostlar geçen ay laptop almıştım şimdi yavaş yavaş oyun oynamaya başladığım için şimdi fark ettim Cyberpunk 2077 oynuyordum. GPU kullanım değerlerimin çok düşük olduğunu gördüm. Çünkü internetteki testlerde benim işlemci ve ekran kartımın aynısı ile düşük ayarlarda 45 50 arası değerler görürken ben en düşüğe çektiğim zaman bile 25-35 FPS arası bir değer alıyorum. Sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı daha çok çalışsın diye işlemci güç yönetimini de kıstım lakin pek işe yaramadı. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Laptop özellikleri:
  • RTX 3050 Ti.
  • Ryzen 5 5600H.
  • 8 GB 3200MHz CL22 RAM.

Eki Görüntüle 1726961

Görev Yöneticisi'nden kullanım hızını kontrol et sabitlemiş olabilir şu an kullandıgım laptopdada o sorun var Max 3.40 cıkabilirken 1.58'e sabitliyor kendini oyunlar da

İşlemciyi kısma işlemci yetemediği için ekran kartı kullanımı az zaten. Normal değil ama işlemciyi kullanan arkaplanda çalışan çok şey varsa belki olabilir. Sorun işlemcide yani.

NVIDIA Denetim Masası'na gir. Orada uygulamalar kismindan Cyberpunk'i islemci ile mi yoksa ekran karti ile mi calistiriyor onu bulup degistir.

Fotoğrafta darboğaz mevcut. Ekran kartı performansı için işlemcinin maximum verimde kullanılması gerekiyor. İşlemci gücünü kısmayın aksine varsa bir turbo mod vs açın onu.

Darboğaz var gibi duruyor. Ayrıca çift kanal ram yoksa performans olarak kayıp yaşanıyor. Mux Switch varsa açın yoksa rami çift kanal yapıp denemenizi tavsiye ederim.

Ekran kartını kullanması için gerekli ayarları yaptım cpu maks hızda çalışıyor lakin hala böyle. Elden Ring'te de aynı sorunları alıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı