R5 5600H RTX 3050 Ti laptop oyunlarda düşük FPS

zınkbabake

Centipat
Daha fazla  
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0BG244Z37/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_image?ie=UTF8&psc=1
Laptop bu. 2 aylık falan ama oyunlarda çok fazla FPS düşmesi giriyor. Ekran 144Hz ama CS:GO en düşük ayarlarda 100 FPS üstünde bile drop giriyor. Isınma problemi diyenler oldu ama Afterburner ile baktım Max 80-85 derece gördüm. Zaten laptop açılıyor ortalama 5-6 saniye sonra Steam açılıyor anında oyuna giriyorum gene aynı. İşlemci frekans düşürüyor 3 GHz değerlerinden 0,30 GHz falan oluyor 5-10 saniyede bir. Yüksek performans modu açık ve Turbo Boost kapalı bu arada Turbo Boost açık olsa 4 GHz değerine yaklaşıyor ama gene aynı. Bu arada şarj cihazı takılıyken böyle eğer şarj cihazı takılı değilse normal FPS alıyorum. Bu arada Driver'lar falan güncel. 2 aydır çözüm bulamadım, yardımlarınızı bekliyorum.

İşletim sistemin ne belki de oyunlar NVIDIA kartla değil dahili GPU ile çalışıyordur. Bir de anlamadığım nokta şu laptop şarjdayken ve en düşük ayarlarda CS:GO 100 FPS alıyorum dediniz şarjı kesince daha yüksek değerler mi alıyorsunuz?

İşletim sistemin ne belki de oyunlar NVIDIA kartla değil dahili GPU ile çalışıyordur. Bir de anlamadığım nokta şu laptop şarjdayken ve en düşük ayarlarda CS:GO 100 FPS alıyorum dediniz şarjı kesince daha yüksek değerler mi alıyorsunuz?

Windows 11 kullanıyorum ve evet harici ekran kartı aktif. Şarj cihazını çıkarınca pil gücüyle normal FPS alıyorum ama şarj cihazı takılıyken durum yukarıda yazdığım gibi.

Hocam büyük ihtimal dediğim gibi sorun RAM, bazı yerlerde yetersiz kaldığı için ani performans düşüşü sebebi.

Sebep o mu bilmiyorum ama şimdi dikkat ettim CPU kullanımı aşırı düşük. %20 oluyor en fazla drop girince ise %5 falan oluyor.

Hocam büyük ihtimal dediğim gibi sorun RAM, bazı yerlerde yetersiz kaldığı için ani performans düşüşü sebebi.

Sebebini buldum ama sebep şaka gibi. Bu sabah temiz kurulum yaptım ve driver yüklemedim (Windows'un indirdikleri dışında elimi sürmedim) ve şu an Turbo Boost kapatınca akıcı oynuyorum açtığım zaman zaten RAM ve sıcaklık sorun çıkartıyor. Şaşırdım bu sorunu bu şekilde çözünce :D

Son düzenleme:
Sebep o mu bilmiyorum ama şimdi dikkat ettim CPU kullanımı aşırı düşük. %20 oluyor en fazla drop girince ise %5 falan oluyor.

Sebebini buldum ama sebep şaka gibi. Bu sabah temiz kurulum yaptım ve driver yüklemedim (Windows'un indirdikleri dışında elimi sürmedim) ve şu an Turbo Boost kapatınca akıcı oynuyorum açtığım zaman zaten RAM ve sıcaklık sorun çıkartıyor. Şaşırdım bu sorunu bu şekilde çözünce :D

Bende Monster cihazım için deneyeceğim. Uzun zamandır performans kaybı mevcuttu sonuçları paylaşırım.

Geri
Yukarı