Çözüldü R5 5600h RTX 3060 laptop benchmark testi yeniden başlayınca değer yükseliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gregorz Brzecz.

Kilopat
Merhaba, R5 5600h RTX 3060 laptopa sahibim az önce FurMark açtım olması gereken 130-140 FPS iken 50-60 gösterdi, yeniden başlatınca 130-140'a tekrar çıktı. Bunun nedeni ne olabilir?

Çözüm
Şöyle söyleyeyim Honeywell termal padlerinden kullandım, bu yapıştırılıyor ısı altında da eriyor normal macun gibi. Keserken bir parçasını yırtmıştım onun için yırtılan boyutta bir parça daha kesip yapıştırdım bitişik olacak şekilde. Termal macunun pad ve biraz katı şeklinde olan hali gibi düşünebilirsin bunu. Ama ekran kartı sıcaklığı normal diyorsan sorun yoktur. İşlemciyi tek parça şeklinde yapmıştım bu arada.Eki Görüntüle 1265454

Burada max sıcaklık 91 derece oluyor.
Evet, GPU sıcaklıkları normal bir dizüstü sisteme göre. CPU macununu da tek parça yapıştırdıysanız bir sorun kalmıyor.
S

Evet, sıcaklık değerleri 70-75 derece civarı.
Anlık olarak geçmesi gereken harici GPU'ya geçiş yapmamış olabilir. Testleri art arda tekrarladığınızda 130-140 göstermesi gerekli. Eğer gösteriyorsa sorun yok.

Anlık olarak geçmesi gereken harici GPU'ya geçiş yapmamış olabilir. Testleri art arda tekrarladığınızda 130-140 göstermesi gerekli. Eğer gösteriyorsa sorun yok.
Tüm gücü kesip disable built-in battery yapıp değiştirdiğim termal macun sonucu kısadevre veya GPU hasarı oluşmuş olabilir mi? Bataryayı da sökmüştüm.

Tüm gücü kesip disable built-in battery yapıp değiştirdiğim termal macun sonucu kısadevre veya GPU hasarı oluşmuş olabilir mi? Bataryayı da sökmüştüm.
Sanmıyorum, sıcaklıklar olması gerektiği gibi. Oyunlarda nasıl bir performans alıyorsunuz?

Sanmıyorum, sıcaklıklar olması gerektiği gibi. Oyunlarda nasıl bir performans alıyorsunuz?
Oyunlarda o dediğim anlardaki gibi olduğunda düşük oluyor eğer DLSS kapalı olursa. Dün bir kere bugün de bir kere yaşadım, şimdi driverı DDU ile kaldırıp tekrar kurdum ve FurMark çalıştırdım, değerler normal gözüküyor. Yapmamı istediğiniz test var mı?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    245,9 KB · Görüntüleme: 37
Oyunlarda o dediğim anlardaki gibi olduğunda düşük oluyor eğer DLSS kapalı olursa. Dün bir kere bugün de bir kere yaşadım, şimdi driverı DDU ile kaldırıp tekrar kurdum ve FurMark çalıştırdım, değerler normal gözüküyor. Yapmamı istediğiniz test var mı?
AIDA64 ile sistem kararlılık testi deneyin, CPU, bellek ve GPU üzerine yoğunlaşsın. Maksimum ve ortalama değerleri her bir donanım için ayrı ayrı gösterecek, sonuçları buraya atın emin olalım. Testi 10-15 dk. civarında gerçekleştirebilirsiniz, uzun süreli yük durumlarında nasıl bir performans vereceğini izlemiş oluruz. Tercihen 5 dk. gibi bir sürede de yapılabilir.

@Dutchman Bu şekilde. Ayriyeten laptopu masada düz ve performans modunda kullanıyorum.
CPU Sıcaklığı fazlasıyla yüksek geldi açıkçası. Normalde Ryzen mobil CPU'lar 90 dereceleri görmez. Termal macun yenilemesini ne zaman yapmıştınız?

Geri
Yukarı