R5 5600X 3080 sistemde ani FPS düşüşü oluyor

TheGokhan

Picopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, 2023 şubat ayında bir sistem topladım. Bilgisayar ile çok fazla vakit geçiremedim ama dün akşam yüklediğim GTA 5, Black Desert Online, CS:GO, oyunlarında anlık takılmalar yaşamaktayım. Oyunlar bir anlığına takılıp FPS düşüşleri yaşatıyor. İnternet ile alakalı sorun olduğunu sanmıyorum. Çok fazla bilgisayar konusunda anlamam ama sanırım HDD ile kullandığım için oluyor. Bu sefer de diğer oyunlara baktığımda Far Cry 6, RDR 2, Metro Exodus, Control gibi hiçbir takıma yok ve oyunları 4K 60FPS çözünürlüğünde oynamaktayım. Sürücülerimi güncel tutuyorum. Fiziksel temizliği de önemsiyorum. Yapabileceğim neler varsa çözümlerinizi bekliyorum. Sistemi yazıyorum.

İşlemci R5 5600X.
Anakart MSI Gaming gen 3
Ekran kartı MSI Gaming Z Trio 3080 10G.
RAM XPG 32 GB 3600MHz.
Güç kaynağı Cougar 750W 80+Gold
SSD: Samsung 250 GB.
HDD: Seagate 2 TB 7200RPM.
İşlemci soğutucu Rampage kule tipi.
Windows 11 Pro.

Sistem iyi olduğu için muhtemelen hakkettiği gibi yüksek ayarlarda oynuyorsunuz fakat HDD bu yükü kaldıramıyor. Takılmalar çok yüksek ihtimalle HDD kaynaklı.

Hocam bu CS:GO gibi oyunlar işlemci ağırlıklı olduğu için 2K ve 4K da takılma olmaması lazım ancak 1080p oynarsanız darboğaz yapabilir bu da takılmaya sebep verir. Sizin sisteminizdeki ekran kartı üst seviye işlemcide normalde üst seviye darboğaz yapmaması lazım ama siz CPU vs GPU kullanım oranlarına bakarsanız belki darboğazdan yapabilir.

Sistem iyi olduğu için muhtemelen hakkettiği gibi yüksek ayarlarda oynuyorsunuz fakat HDD bu yükü kaldıramıyor. Takılmalar çok yüksek ihtimalle HDD kaynaklı.

Benim de tüm oyunlarım HDD yüklü. Ancak kullandığım işlemci 3700X ekran kartı 6750 XT benim de FPS oyunlarında anlık takılmalar oluyor yeni işlemci siparişi verdim. Çok araştırma yaptım herkes darboğazdan kaynaklandığını söyledi.

Hocam bu CS:GO gibi oyunlar işlemci ağırlıklı olduğu için 2K ve 4K da takılma olmaması lazım ancak 1080p oynarsanız darboğaz yapabilir bu da takılmaya sebep verir. Sizin sisteminizdeki ekran kartı üst seviye işlemcide normalde üst seviye darboğaz yapmaması lazım ama siz CPU vs GPU kullanım oranlarına bakarsanız belki darboğazdan yapabilir.

Benim de tüm oyunlarım HDD yüklü. Ancak kullandığım işlemci 3700X ekran kartı 6750 XT benim de FPS oyunlarında anlık takılmalar oluyor yeni işlemci siparişi verdim. Çok araştırma yaptım herkes darboğazdan kaynaklandığını söyledi.
HDD ile günümüz veya yakın zamandaki oyunlardaki dokuların hızlı akması mümkün değil. HDD üzerinde o an hiçbir işlem yapılmayacak ki yetişebilsin. HDD'ler mekanik bir uç ile çalıştıkları için fiziksel erişim limitleri var ve aynı anda birden fazla işlem olması gerektiğinde hemen takılırlar. Örneğin görev yöneticisinde normalde hızı 110Mb/s olan HDD'de sadece 1Mb/s kullanılırken bile %100 kullanım görülmesinin bir sebebi budur.

HDD ile günümüz veya yakın zamandaki oyunlardaki dokuların hızlı akması mümkün değil. HDD üzerinde o an hiçbir işlem yapılmayacak ki yetişebilsin. HDD'ler mekanik bir uç ile çalıştıkları için fiziksel erişim limitleri var ve aynı anda birden fazla işlem olması gerektiğinde hemen takılırlar. Örneğin görev yöneticisinde normalde hızı 110Mb/s olan HDD'de sadece 1Mb/s kullanılırken bile %100 kullanım görülmesinin bir sebebi budur.

Anladım ancak HDD Online FPS oyunlarında bu derece etkili olur mu onu bilemedim çünkü bende 2 TB HDD kullanıyorum yaklaşık 4 yıldır sadece işlemci ve ekran kartı kaynaklı FPS dropları yedim.

Anladım ancak HDD Online FPS oyunlarında bu derece etkili olur mu onu bilemedim çünkü bende 2 TB HDD kullanıyorum yaklaşık 4 yıldır sadece işlemci ve ekran kartı kaynaklı FPS dropları yedim.
Dosyanın boyutu ne kadar küçük olursa olsun, 1000 tane 0.01Mb lık toplamda 10Mb olan bir dosya dizisini okumak bile HDD için zor olacaktır. Arkadaşın işlemcisi, ekran kartı, RAM'leri ve güç kaynağı drop yaratmayacak düzeyde.

Dosyanın boyutu ne kadar küçük olursa olsun, 1000 tane 0.01MB'lık toplamda 10 MB olan bir dosya dizisini okumak bile HDD için zor olacaktır. Arkadaşın işlemcisi, ekran kartı, RAM'leri ve güç kaynağı drop yaratmayacak düzeyde.

Anladım o zaman yakın zamanda artık HDD'lerden SSD'lere taşınma vakti gelecek benim de :D

MSI Afterburner ile olcum yapip sicaklik degerlerini belirtmeni istiyorum.

Merhaba ilgin için teşekkür ederim. Ölçümlerimde CS Max işlemci ve ekran kartı 50 derece Black Desert Online ekran kartı 78 derece işlemci 70 derece GTA 5 işlemci ve ekran kartı 80 derece tüm oyunlarda çözünürlük 4K ve sabit 60 FPS de.

İlginiz için teşekkürler kullanım oranlarında da sorun yok AAA oyunlar ekran kartını kullanıyor diğer oyunlar işlemcide oranlarında hiçbir sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı