R5 5600X CPB kapattıktan sonra 3.45 GHz'de çalışıyor

sweett

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Valve Corporation.
BIOS'tan Core Performance Boost ayarını devre dışı bırakın. Boost frekanslarına çıkamayacak işlemci belki ama temel frekansın altına düşmeden kullanabileceksiniz bu sayede.
Hocam biz kapattık. İşlemcimizin stok hızı 3.7 GHz olmasına rağmen 3.45 GHz'de çalışıyor sebebi nedir? BIOS ayarlarını sıfırlamayı da denedik. Güç seçenekleri yüksek performans seçili.

Hocam biz kapattık işlemcimizin stok hızı 3.7 GHz olmasına rağmen 3.45 GHz'de çalışıyor sebebi nedir? BIOS ayarlarını sıfırlamayı da denedik. Güç seçenekleri Yüksek Performans seçili.
İşlemciniz nedir?

5600X işlemci.
ROG Strix B450-F anakart.
16GB 3000 MHz CL16 RAM.
5700 XT ekran kartı.
Aerocool Airhawk DUO kasa.
Cooler Master 750W 80+ Bronze PSU.
O konuda bir bilgim yok fakat CPB kapatmak yeterli. Google'dan bir sonuç bulabilirsem bu mesajımı düzenleyip sizi etiketlerim.

O konuda bir bilgim yok fakat CPB kapatmak yeterli. Google'dan bir sonuç bulabilirsem bu mesajımı düzenleyip sizi etiketlerim.
CPB açıkken 80 dereceleri görüyorduk bu sebepten kapattırdım hocam. CPB kapalı iken stok hız 3.7 GHz almamız gerekirken biz 3.40-3.50 GHz alıyoruz. Nedir bu saçmalık? Yardım edebilecek birini tanıyor musunuz?

CPB açıkken 80 dereceleri görüyorduk bu sebepten kapattırdım hocam. CPB kapalı iken stok hız 3.7 GHz almamız gerekirken biz 3.40-3.50 GHz alıyoruz. Nedir bu saçmalık? Yardım edebilecek birini tanıyor musunuz?
Hangi programdan bakıyorsunuz işlemci hızınıza, biosunuz güncel mi ? Bios ayarlarından işlemci frekans yönetimi auto da mı ? Güç seçeneklerini dengeliye alıp tekrar dener misiniz. Son olarak chipset güncellemesi yapın eğer güncel değilse anakartınızın.

Anakart chipset sürücülerinizi güncelleyin. Güncelledikten sonra karşınıza yeni güç seçenekleri çıkacak. Bilgisayarınız boştayken ve güç gerektirmeyen işlemler yapıyorken güç tasarrufu seçeneğinde, oyun vb. işlemlerde AMD Ryzen High Performance seçeneğinde kalsın. Bu sayede oyunlarda FPS kaybı yaşamadan sıcaklıklarınızı kontrol etmiş olursunuz. Bu ayarları ben CPB kapalı iken kullanıyorum. Arctic Freezer 34 eSports DUO model soğutucu kullanıyorum. Boşta iken güç tasarrufunda 35 derece, oyunda iken AMD High Performance seçeneğinde en fazla 57 derece gördüm. Yakın zamanda güzel bir soğutma almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hangi programdan bakıyorsunuz işlemci hızınıza, biosunuz güncel mi ? Bios ayarlarından işlemci frekans yönetimi auto da mı ? Güç seçeneklerini dengeliye alıp tekrar dener misiniz. Son olarak chipset güncellemesi yapın eğer güncel değilse anakartınızın.
Hepsini yaptık hocam merak etmeyin. MSI Afterburner ve Ryzen Master üzerinden bakıyoruz. Chipsetler güncel. İşlemci frekans yönetimi yani Core Performance Boost'tan bahsediyorsanız Disabled. Güç seçeneklerini dengeliye aldığımızda da aynı senaryo. Chipset'ler güncel olması lazım. BIOS'da güncel. Teşekkürler öneriniz için.

Yabancı bir sitede söyle bir yazı buldum.

"İşlemcide bir sorun yok. Hepsi bunu yapıyor ve gerektiğinde frekansı artıracaklar. Bu, her cpu'da yerleşik olan güç tasarrufu işlevidir. Asla taban hıza veya üstüne çıkmadığı sürece endişelenecek bir şey yok. Tıpkı tasarlandığı gibi çalışıyor. Bir 8700k'm var ve Windows masaüstünde boştayken 800 mhz'ye kadar iniyor." Türkçeye çevirdim.

Son olarak aklıma geldi ryzen işlemcilerde çarpan kilidi sabit kalmaz hiç, o yüzden oynamalar olabilir. Cpu Z ana ekranından kontrol edebilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Anakart chipset sürücülerinizi güncelleyin. Güncelledikten sonra karşınıza yeni güç seçenekleri çıkacak. Bilgisayarınız boştayken ve güç gerektirmeyen işlemler yapıyorken güç tasarrufu seçeneğinde, oyun vb. işlemlerde AMD Ryzen High Performance seçeneğinde kalsın. Bu sayede oyunlarda FPS kaybı yaşamadan sıcaklıklarınızı kontrol etmiş olursunuz. Bu ayarları ben CPB kapalı iken kullanıyorum. Arctic Freezer 34 eSports DUO model soğutucu kullanıyorum. Boşta iken güç tasarrufunda 35 derece, oyunda iken AMD High Performance seçeneğinde en fazla 57 derece gördüm. Yakın zamanda güzel bir soğutma almanızı şiddetle tavsiye ederim.
Cooler Master Liquid ML120 V2 var ama monte edemediler :(

Yeni konular

Geri
Yukarı