R5 5600X için MSI MPG B550 Gaming Edge iyi bir seçim mi?

Eğer anakarta 2450 TL verdiğiniz için soğutma bütçeniz kalmadıysa ve stok soğutucu kullanacaksanız evet bence iptal edip üstteki Mortar’ı alıp farkı soğutucuya yatırın. 5600X stok soğutucuyla ısınır biraz, belki throttle’a girmez ama gerek yok, serin çalışması her zaman daha iyi. B550M Mortar ile yeri gelir 5900X bile beslersiniz zaten. Arctic eSports 34 Duo bazen daha pahalı oluyor fiyatı da fena değil gibi. Bütçe daha sıkışıksa ID Cooling SE-224-XT de güzel olur ama Arctic’in hem fanları daha iyi, hem çift fanlı.

@Görkem Say b450 s2h a takmaya calistigimda iki SSD portunuda kapadı hali hazırda çift SSD var elimde kabloları kanirta kanirta taktim SSD slotu kırılacak gibi oldu birde kesin matx kartla o ekran kartı aşağı sarkacak ve slota zarar verebilir hadi ekran kartı destek aparatı ile o isi bir nebze cozdum diyelim ama yarin ne olur çok emin olamiyorum keşke resmini cekseydim sanki 3 yasında çocuğa 7 yas kıyafeti giydirmişim gibi durdu yoksa söylediğin kombinasyon oyle aklıma yattiki halada iptal etme fikri aklımın bir kenarında duruyor

@Görkem Say 2450 TL ye aldım anakarti ama iptal etme şansım.hala var eğer sizin kombinasyonlardan gidersem işlemci fani ile tavsiye ettiğiniz kartı alsam dahi cebimde 200 TL gibi bir para kalıyor biraz akil karıştırıcı bir post oldu benim için
Mortar modeli benim de aklımı çok karıştırıyor. Testlerini izledim buz gibi çalışıyor resmen, boyutun ufak olması da eğer ekstra pci-e donanım takmayacaksanız bence avantaj.

Benim kafamı karıştıran nokta B450M Mortar Max kullanıyorum, toplam 7 USB Type A, 1 tane de USB Type C çıkışı var ve çok kullanıyorum bunları. B550M Mortar'da ise 5 Type A+1 Type C şeklinde yapılmış ve yetmez diye korkuyorum.

@deMarc abi gorkemin tavsiye inanılmaz mantıklı hem anakart istediğim alternatiflerden biri hem de soğutucu alıp birde param artıyor ama ekran kartıni matx bir anakarta takip denedim slotlari kapadı ekran kartinin altinda anakart ufacık kaldı, ekran kartı slotu da sanki kırılacak gibi aşağı baskı yaptı ama.bir yandan da bu riski alsammi çünkü iki ekran kartı arasında 1k fark var çelişkisi içindeyim
@Moon7Shine sisteminde hangi ekran kartı killaniyorsun ? Birde 7 type a portuna ne takiyorsun ne şekilde kullanıyorsunuz type c ve a portlarini kısaca bahsedermisiniz ?

Son düzenleme:
@Görkem Say b450 s2h a takmaya calistigimda iki SSD portunuda kapadı hali hazırda çift SSD var elimde kabloları kanirta kanirta taktim SSD slotu kırılacak gibi oldu birde kesin matx kartla o ekran kartı aşağı sarkacak ve slota zarar verebilir hadi ekran kartı destek aparatı ile o isi bir nebze cozdum diyelim ama yarin ne olur çok emin olamiyorum keşke resmini cekseydim sanki 3 yasında çocuğa 7 yas kıyafeti giydirmişim gibi durdu yoksa söylediğin kombinasyon oyle aklıma yattiki halada iptal etme fikri aklımın bir kenarında duruyor

b450 s2h ile Mortar'in PCIe slotundaki kalitesi bir degil ki hocam. Birisi duz slot oburunde metal koruma var slotta. Fotograflardan anlarsiniz detaylica bakarsaniz. Ek olarak ilk once SSD'leri taktiginiz taktirde hicbir sikinti olmaz merak etmeyin. B450S2H ile bu anakart bir degil.

Mortar modeli benim de aklımı çok karıştırıyor. Testlerini izledim buz gibi çalışıyor resmen, boyutun ufak olması da eğer ekstra pci-e donanım takmayacaksanız bence avantaj.

Benim kafamı karıştıran nokta B450M Mortar Max kullanıyorum, toplam 7 USB Type A, 1 tane de USB Type C çıkışı var ve çok kullanıyorum bunları. B550M Mortar'da ise 5 Type A+1 Type C şeklinde yapılmış ve yetmez diye korkuyorum.

Su an fiyatina gore cok iyi anakart.

@deMarc abi gorkemin tavsiye inanılmaz mantıklı hem anakart istediğim alternatiflerden biri hem de soğutucu alıp birde param artıyor ama ekran kartıni matx bir anakarta takip denedim slotlari kapadı ekran kartinin altinda anakart ufacık kaldı, ekran kartı slotu da sanki kırılacak gibi aşağı baskı yaptı ama.bir yandan da bu riski alsammi çünkü iki ekran kartı arasında 1k fark var çelişkisi içindeyim
@Moon7Shine sisteminde hangi ekran kartı killaniyorsun ? Birde 7 type a portuna ne takiyorsun ne şekilde kullanıyorsunuz type c ve a portlarini kısaca bahsedermisiniz ?
Type c to type c pek fazla cihazım olmadığı için 2 metrelik Type C sabit takılı kalıyor, telefonu veya gamepad'in pili azaldığında gamepad'i Type C'ye bağlıyorum.

Bunun dışında klavye + fare + bluetooth alıcısı + usb wifi kartı + hyperx ses kartı + 2 TB harici disk genelde takılı kalıyor. Ön panel için de usb 3.0 alıcım 1 tane var ve sürekli disk takıp çıkarırım.

Normal ATX anakart da alsanız zaten böyle ağır kartlarda sarkma olmaması için destek braketi takmanız önerilir, mATX anakartta da farklı bir durum yok. Hangi anakartı seçerseniz seçin, fırsatını bulunca destek braketi alın siz.

@Görkem Say kardeşim siparisimi iptal edip boyle özel bir günde genç kardeşimi dinleyerek mag 550 siparisimi vermiş bulunmaktayım bana hayırlı olsun sana da TSK ederim montaj aşamasında yine bilgilendirme yapacağım 😉

Yeni konular

Geri
Yukarı