R5 5600X için sıvı soğutma önerisi

Piyasada oldukça beğenilen bazı sıvı soğutmalar:
Corsair h115: 4 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %21
NZXT Kraken X62: 3.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %30
h100i(yeni): 4.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %14
h100i(eski versiyon özellikle eskiyi de ekledim): 3.5 yıldız, 1 ve 2 yıldız oranı %25
Amazon'daki yıldızları ve birkaç yüzeysel konuya değinilmiş videoyu, ürünlerin kalitesine genel referans olarak tutmak ne kadar mantıklı? Araştırma yapmak bu mudur yani? Hiç ürünün yapısına, içeriğine, malzeme kalitesine bakmayalım o zaman. Size göre Amazon'daki yıldızlar önemli sadece. Kullanıcıların izlenimi hariç hiçbir elle tutulur done yok şu mesajınızda. Ki, onlar da ekteki ürünleri çok fazla kişi aldığı için normal oranlar. "Piyasada oldukça beğenilen sıvı soğutmalar" kanısına, yıldız oranlarını referans tutarak vardınız ya... O sıvı soğutucuların belirli bir bölümü, yerine çok daha iyi alternatifler çıkarıldığı için artık çok da tercih edilmiyor.

Sıvı soğutma gereksiz maceraymış, pff. 10900K'ya en pahalı hava soğutucuyu takın bakalım. Aynı fiyata daha iyi bir sıvı soğutucu daha çok işe yarayacak. Göz ardı listeme girdiniz bu yorumunuzla, iyi Sosyaller! "Tartışılacak kim var ki, ortada tartışılacak veri yok :) ?" gibisinden kabalık etmeseydiniz böyle bir cevap yazmayacaktım. İki-üç YouTube videosu izlemek araştırma yapmak değildir.

@The Man From E.A.R.T.H.

Al sana boru gibi cevap. Oku bakalım.
Aa ama hocam olur mu öyle 10 yıl sıvı soğutma kullanmış bizim yaşımızdan bile büyük.

Daha fazla uğraşmayın bence hocam, biraz acı bir yoldan bizim önerdiğimiz şeylerin boş olmadığını öğrendi bence. 3 tane ne idüğü belirsiz kanal, konuyla tamamen alakasız bir LTT videosu ve Amazon'daki bot bile olabilen ve kesinlikle kaynak alınmaması gereken yorumları kanıt olarak göstererek 2+2'nin 5 olduğunu anlatmaya çalışan birine bu kadar laf anlatmaya değmez.

Arkadaşlar boşa tartışmayın, aynı fiyatta hava soğutma daha iyidir ta ki o bütçede hava soğutma bulunmamaya başlayıncaya kadar. Ama bu da sıvı soğutmaya dandik demeyi gerektirmez, anakartın üzerinde daha az ağırlık ve daha küçük yer harcamasını gerektiren durumlar da olabilir. Kule soğutucuların da hava akışına negatif bir etkisi olması cabası.

performans bakımından farkları yok çoğunun hava sıvı fark etmez, tuniq tower 120 extremeden h80i, 100i, 100i extreme geçtim. Montaj kolaylığı, daha az yer kaplaması ve görsel olarak sıvı soğutma daha iyi. Bütçe olarak hava soğutma daha iyi derdim ama gerçekten performans anlamında sıvı soğutma ile yarışan hava soğutmaların fiyatları da sıvı soğutma ile yarışıyor maalesef. Ben aio sıvı soğutması su kaçırıp bilgisayarı bozulan kimseyi görmedim. Ama Tuniq extremin anakartımı çatlattığını biliyorum. Hangisi daha iyidir tartışması bence gereksiz tartışma, ikisininde kendine göre avantajları ve dez avantajları var.

Geri
Yukarı