R5 5600X işlemci yükte 80 dereceyi görüyor

RenKai00

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 GB, 3200 Mhz
Anakart
MSI B450M PRO-M2 MAX
İşlemcimi ve ekran kartımı yeni aldım.
Ekran kartım: RX 6700 XT.
İşlemcim: Ryzen 5 5600X.
Dying Light 2 oynarken, ekran kartım Ortalama 68-75 derece oluyordu ama işlemcim 80 dereceleri gördü ve panikleyip oyundan çıktım.
1920x1080 çözünürlükte, orta ayarla. Rda oynuyordum.
MSI Afterburner ile bu değerleri gözlemleyebildim.
Ekran kartı gerektiren bir oyunda böyle bir sıcaklık değeri almak beni korkutuyor açıkçası yardımcı olursanız sevinirim.

@eyupensar98 BF 2042 testi de yaptım da orada Afterburner açamadım, Core Temp de SS de görünmüyor. Onda 65-66 derece üstüne çıkmıyor. CPU kullanımı %80 leri görüyor ve GPU kullanımı %80'lere kadar düşüyor. Ben bu tarz oyunlarda 5600'le bile RX6600'den tam performans alamazken 5500 ile 6600XT daha da kötü sonuç verir. %100 yükte işlemcinin içinden geçen testte 75 üzeri çıkmıyor.

Eki Görüntüle 2079199

Eki Görüntüle 2079209

Eki Görüntüle 2079205

Eki Görüntüle 2079206

@xDraco buyur, açıklamanı bekliyorum.
@RenKai00 UV yap.

İşlemcim 80 dereceleri gördü ve panikleyip oyundan çıktım.
Hiç paniğe gerek yok. Ryzen 5000 serisinden itibaren birçok işlemci sıcak çalışmaya başladı.
Özellikle X ibareli işlemciler. Ayrıca X ibareli bir işlemciyi stok fan ile kullanıyorsunuz. Bu değer oldukça normal.

Burada yapabilecekleriniz arasında stok fan yerine güzel bir kule tipi soğutucu almak olabilir.

Öte yandan, masrafa girmeden işlemci sıcaklığı düşürmek için işlemciye BIOS üzerinden "Undervolt" yapabilirsiniz.

Örnek video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oynadığınız oyun GPU ağırlıklı olsun veya olmasın sonuçta işlemcinin de üzerinde bir yük var. İki komponent birbirleriyle sürekli iletişim halinde. Her ikisinin de üzerinde belli bir yük var sonuçta. İkisi de ısınacaktır.

Kasanın içerisindeki hava akışı / hava sirkülasyonu konusuna girmiyorum çünkü değerleriniz fena değil, belli ki kasadaki fan sayısı yeterli ve kasanın önü mesh. Burada yapabilecekleriniz işlemciye özel olarak soğutma çözümleri uygulamak.

Hiç paniğe gerek yok. Ryzen 5000 serisinden itibaren birçok işlemci sıcak çalışmaya başladı.
Özellikle X ibareli işlemciler. Ayrıca X ibareli bir işlemciyi stok fan ile kullanıyorsunuz. Bu değer oldukça normal.

Burada yapabilecekleriniz arasında stok fan yerine güzel bir kule tipi soğutucu almak olabilir.

Öte yandan, masrafa girmeden işlemci sıcaklığı düşürmek için işlemciye BIOS üzerinden "undervolt" yapabilirsiniz.

Örnek video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oynadığınız oyun GPU ağırlıklı olsun veya olmasın sonuçta işlemcinin de üzerinde bir yük var. İki komponent birbirleriyle sürekli iletişim halinde. Her ikisinin de üzerinde belli bir yük var sonuçta. İkisi de ısınacaktır.

Kasanın içerisindeki hava akışı / hava sirkülasyonu konusuna girmiyorum çünkü değerleriniz fena değil, belli ki kasadaki fan sayısı yeterli ve kasanın önü mesh. Burada yapabilecekleriniz işlemciye özel olarak soğutma çözümleri uygulamak.

Sağ olun desteğiniz ve yorumunuz için anladığım kadarıyla sıcaklık değeri normal ama düşürmek daha sağlıklı olacak. Bunun için de UV işlemi ya da işlemci fanını daha kaliteli bir fan ile değiştirmek. Çok teşekkürler emeğiniz için iyi günler dilerim.

@EgeN7 son bir sorum olacak, işlemcim boşta iken 4,40 GHz hızı ile çalışıyor bana şüphe uyandırıcı geldi onu da sorayım dedim. Cevaplayabilirseniz sevinirim.

İşlemcim boşta iken 4.40 GHz hızı ile çalışıyor bana şüphe uyandırıcı geldi.
Şu şekilde. Tabii bu değer böyle kalmıyor arada 3,7 ile 4,5 arasında gidip geliyor.

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-27_212254173.png
    resim_2024-01-27_212254173.png
    1,7 KB · Görüntüleme: 11
İşlemcim boştayken 4,40 GHz ile çalışıyor bana şüphe uyandırıcı geldi onu da sorayım dedim. Cevaplayabilirseniz sevinirim.
Oyun/program gibi ana yükler açık olmasa bile işlemci arka planda Windows hizmet/görev/işlemleriyle uğraşıyor olabilir.

Tabii bu değer böyle kalmıyor arada 3,7 ile 4,5 arasında gidip geliyor.
Aslında bildiğimiz işlemci çalışma prensibi. İşlemci, yük durumuna göre saat hızını (GHz dediğimiz clock speed veya frekans da diyebiliriz) arttırıp azaltıyor.

Yük altında olmadıkça güç tüketimini azaltarak enerji tasarrufu yapıyor. Yük altında ise bu saat hızı sıcaklığa göre değişiyor. Belli bir sıcaklığa kadar belli bir GHz'de durabiliyor. Aşırı ısınma eşiğine ulaştığında kendini yavaş yavaş kısmaya başlıyor.

Ayrıca AMD, Ryzen 5600X için 95 °C'ye kadar yük altında işlemcinin hasar almadan çalışabileceğini söylüyor. Ama kullanıcıların bir kısmının içi rahat etmiyor tabii ki.

Öte yandan, bir de "boost" konusu var.

1) CPB (Core Performance Boost): Kısaca işlemcinin nominal yani vadedilen frekansından daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Buradaki tek şart, işlemcinin termal ve güç beslemesi olarak zorlanmaması. Bu iki şart sağlanıyorsa işlemci belli bir yere kadar CPB özelliğiyle boostlanıyor ve performans artışı oluyor.

2) PBO (Precision Boost Overdrive): İşlemcinin ve anakartın belli çalışma spesifikasyonları, voltaj limitleri var. PBO, işlemciyi normal voltaj değerlerinin ötesinde otomatik veya sizin belirleyeceğiniz şekilde daha yüksek voltajlarda çalıştırabiliyor. Peki sonuç olarak? İşlemci normalden daha uzun süre boyunca normal voltajından daha yüksek voltajlarda çalışabiliyor ve performans artışı sağlanıyor.

CPB işlemciyi daha yüksek frekanslarda çalıştırıyor, PBO ise daha yüksek voltajlarda çalıştırıyor da diyebiliriz kısaca.

Daha detaylı, farklı açıklamalar için:

Oyun/program gibi ana yükler açık olmasa bile işlemci arka planda Windows hizmet/görev/işlemleriyle uğraşıyor olabilir.

Aslında bildiğimiz işlemci çalışma prensibi. İşlemci, yük durumuna göre saat hızını (GHz dediğimiz clock Speed veya frekans da diyebiliriz) arttırıp azaltıyor.

Yük altında olmadıkça güç tüketimini azaltarak enerji tasarrufu yapıyor. Yük altında ise bu saat hızı sıcaklığa göre değişiyor. Belli bir sıcaklığa kadar belli bir GHz'de durabiliyor. Aşırı ısınma eşiğine ulaştığında kendini yavaş yavaş kısmaya başlıyor.

Ayrıca AMD, Ryzen 5600X için 95 °c'ye kadar yük altında işlemcinin hasar almadan çalışabileceğini söylüyor. Ama kullanıcıların bir kısmının içi rahat etmiyor tabii ki.

Öte yandan, bir de "Boost" konusu var.

1) CPB (Core Performance Boost): kısaca işlemcinin nominal yani vadedilen frekansından daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Buradaki tek şart, işlemcinin termal ve güç beslemesi olarak zorlanmaması. Bu iki şart sağlanıyorsa işlemci belli bir yere kadar CPB özelliğiyle boostlanıyor ve performans artışı oluyor.

2) PBO (Precision Boost OverDrive): işlemcinin ve anakartın belli çalışma spesifikasyonları, voltaj limitleri var. PBO, işlemciyi normal voltaj değerlerinin ötesinde otomatik veya sizin belirleyeceğiniz şekilde daha yüksek voltajlarda çalıştırabiliyor. Peki sonuç olarak? İşlemci normalden daha uzun süre boyunca normal voltajından daha yüksek voltajlarda çalışabiliyor ve performans artışı sağlanıyor.

CPB işlemciyi daha yüksek frekanslarda çalıştırıyor, PBO ise daha yüksek voltajlarda çalıştırıyor da diyebiliriz kısaca.

Daha detaylı, farklı açıklamalar için:

Çok detaylı bir anlatım olmuş emeğinize sağlık gerçekten. Yardımcı olduğunuz için çokça teşekkür ederek iyi günler dilerim soracaklarım bu kadardı.

Geri
Yukarı