i5 13400F yükte 80 dereceyi görüyor

IdeaLearner

Centipat
Daha fazla  
i5 13400F işlemcim var, birkaç gündür çok ısındığını gördüm 7ay önce almıştım kasayı, ekran kartı (3070) LoL'de 50 derecede SSD 47 onlar ısınmıyor ama işlemci boşta iken 58-60 derece civarı LoL'de çok fena artıyor 75-80 görmeye başladı birden. İşlemci için temizlik ve macun mu sürmeliyim ne yapmalıyım? 7 ay önce mağazadan teslim aldığım gibi hiçbir temizlik macun vs yapmadım açmadım bile stok fanıyla çalışıyor. Temizlik ve macun ekipmanlarım yok daha önce yapmadığımdan bilmiyorum ne yapmalıyım teşekkürler.

Termal macun yenilemende fayda var muhtemelen etkisini kaybediyordur.

Macun yenileme ile o işlemcinin ısısı düşmez, stok fan bir süre sonra yetmiyor. Max 5 derece fark eder. 1000TL civarına SE 214 ya da 224 fanlardan al ya da hiç elleme. FPS sınırlama da yapabilirsin, aldığın FPS ne kadar yüksekse işlemci o kadar ısınır, bir nebzede olsa idare eder.

Gerçeği söylemek gerekirse 75-80 dereceler işlemci için pek de tehlikeli sayılmaz o yüzden endişelenmene gerek yok. Ama detaylı bir kasa temizliği ve kaliteli bir termal macun yenilemesi yaparsan 65-70’derecelerde seyretmeye devam edecektir ki gayet iyi değerlerdir. Çok da bir ekipmana ihtiyacın yok. Kompresörlü hava makinan varsa kullan, yoksa da saç kurutma makinasının soğuk ayarı ile parçalara çok yaklaştırmadan dar bir ağızla hava vurabilirsin. Macun değişimi fanı söktükten sonra çok basit bir iş. Sırf bu yüzden bilgisayarcılara götürüp de paranı sistemini kaptırma.

Bütçen varsa da stok fana nazaran daha iyi bir fan da alabilirsin.

Geri
Yukarı