R5 5600X Masterliquid ML240L ile 74 dereceye çıkıyor

Champagne34

Femtopat
Daha fazla  
Herkese selam arkadaşlar, başlıkta da okuduğunuz üzere benim problemim işlemcimin çok fazla ısınmasıyla ilgili. Sistemi şöyle yazayım hızlıca.

Anakart: ASUS TUF Gaming B550 Plus
CPU: AMD Ryzen 5 5600X
GPU: Gigabyte 3060 Ti eagle OC
Sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB
Kasa: MSI Gungir 110R

Sistemi hazır sistem olarak İtopya'dan almıştım yaklaşık 2 ay önce, sistemi alırken NZXT 120mm sıvı soğutma taktırmıştım, yetmediğini düşünerek 4 gün önce yine İtopya mağazasından sıvı soğutmayı değiştirterek 240mm şu anki Cooler Master sıvı soğutmasını taktırdım.(Tüm parçaların montajı İtopya'da yapılmıştır). Fakat internette izlediğim sıcaklık testlerine göre bende 240mm sıvı soğutma olmasına rağmen çok fazla ısınıyor. İnternette izlediğim videolarda stok fan ile bile Valorant'ta 60 dereceyi görmezken bende 240mm sıvı soğutma ile Valorant'ta 70-75 derece oluyor. Herhangi bir OC, UV vb. işlemlerden yapmadım sadece RAM frekansını 3200e çektim o kadar. Problem ne olabilir arkadaşlar? Fan ayarlarından bakıyorum pompa çalışıyor, CPU fan çalışıyor. İtopya'ya götürdüm böyle böyle diye kontrol ettiler çalışıyor problem yok dediler. Sıcaklık değerleri normal dediler ama dediğim gibi internette izlediklerime göre hiç de normal değil yani. Aşağıya boşta ve Valorant sırasındaki CPU sıcaklıklarımı bırakıyorum.
Boşta CPU package 54 derece.
Valorant sırasında CPU package 73.9 derece (75'e kadar çıktığı oluyor), aşağıdaki SS'lerden de bakabilirsiniz.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• idle.png
    idle.png
    42,4 KB · Görüntüleme: 73
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    6,4 KB · Görüntüleme: 90
Son düzenleyen: Moderatör:
İçim rahat etmedi bilmiyorum açıkçası. 360R modelini düşünüyordum bu arada indirimde 1.5k'ya inmiş de ondan. stress testlerinde "prime95, cinebench, aida64" 67-68 dereceyi geçmiyor stres testlerinde baya iyi ama boştayken stress testi sonuçlarına yakın olması, oyunlarda stress testlerinden daha çok ısınması kafamı çok karıştırdı. Çok garip gerçekten. Ne yapsam bilemedim. Yeni almak da istemiyorum sisteme zaten çok masraf yaptım. Eski soğutucuyu da kolay kolay satamam, çok kararsızım açıkçası.
Ryzen işlemciler boşta frekanslarını küçük işlemleri bile yapabilmek için çok yükseltiyorlar, algoritmaları böyle. En küçük şey için frekansı yükselttiği için arka planda olan işlemler yüzünden aniden sıcaklık sıçramaları olabilir, bunun soğutucu ile alakası yok.

Yani az çok düzeldi yine, Valorant'ta 60-65 dereceleri görüyorum önceki gibi 70-75 değil, boşta değerleri de dediğiniz gibi hem AMD işlemcinin çalışma prensibinden hem de odamın sıcaklığından sanırım. Çünkü İtopya'dayken boşta 25-30ları gördüm gözümle :) O yüzden yeni soğutucu almaktan da vazgeçtim, 5-10 derece için tekrardan o kadar para vermek de istemedim açıkçası. Herkese tekrar çok teşekkürler.

Ekstra olarak biz arkadaşımla aynı hazır sistemi satın almıştık, onun da işlemcisi stok fanla boşta bile 70-80 görüyor diyor. Aynı marka model de olsa işlemcilerin silikon kalitesi üretime göre değişiyormuş onunla ilgisi var herhalde, bizim sistemlerdeki 5600xlerin silikon kalitesi düşük sanırım. Yani normale göre fazla ısınan bir işlemci olduğunu düşünürsek elimdekinin, sıcaklık değerlerim çok bile iyi aslında. O arkadaşıma sormayı da çok geç akıl ettim maalesef :) Çok da önemli değil benim için açıkçası, sistemi çoook uyguna aldık çünkü.
---
Tam umursamıyım diyorum, kabullendim diyorum.. Bi warzone'a giriyorum cpu 78 derece oluyor arkadaş ben anlamadım ki ne yapayım :D

Son düzenleme:
Ekstra olarak biz arkadaşımla aynı hazır sistemi satın almıştık, onun da işlemcisi stok fanla boşta bile 70-80 görüyor diyor. Aynı marka model de olsa işlemcilerin silikon kalitesi üretime göre değişiyormuş onunla ilgisi var herhalde, bizim sistemlerdeki 5600xlerin silikon kalitesi düşük sanırım. Yani normale göre fazla ısınan bir işlemci olduğunu düşünürsek elimdekinin, sıcaklık değerlerim çok bile iyi aslında. O arkadaşıma sormayı da çok geç akıl ettim maalesef :) Çok da önemli değil benim için açıkçası, sistemi çoook uyguna aldık çünkü.
---
Tam umursamıyım diyorum, kabullendim diyorum.. Bi warzone'a giriyorum cpu 78 derece oluyor arkadaş ben anlamadım ki ne yapayım :D
Sıcaklık göstergesini kapat ve oyununa keyfine bak, ben öyle yapıyordum.

aynı takıntı bende oluştu şimdi. aynı soğutucu coolermaster kasa intel i7 işlemci kullanıyorum. boşta 39 ila 49 derece arasında sorun yok. valorantta 95 99 dereceleri anlık görüyor genelde 90 derece altına inmiyor. aldığım yer ile görüşüyorum. acaba bahsedildiği gibi vidaları biraz sıksam mı? macun muhtemelen donmuştur ama

Takıntınızdan kurtuldunuz mu hocam?
Evet hocam, en hafifinden en ağırına, hangi oyunu oynarsam oynayayım umursamıyorum artık, tabi bir sıcaklık geliyor alttan alttan bazen ama yine de umursamıyorum, bakmıyorum :D . Zaten zarar verecek bir ısı derecesine ulaşsa işlemci software'i uyarı vb. vereceğinden kafama takmıyorum eskisi gibi.
aynı takıntı bende oluştu şimdi. aynı soğutucu coolermaster kasa intel i7 işlemci kullanıyorum. boşta 39 ila 49 derece arasında sorun yok. valorantta 95 99 dereceleri anlık görüyor genelde 90 derece altına inmiyor. aldığım yer ile görüşüyorum. acaba bahsedildiği gibi vidaları biraz sıksam mı? macun muhtemelen donmuştur ama

Valla hocam benim de valorantta normale göre yüksek oluyordu da 95-99 bayağı fazlaymış. Eğer hazır sistem aldıysanız bir yerden ve pc montaj & demontaj işlerinden çok anlamıyorsanız oraya götürün, onlar baksın. Ben daha önce sıvı soğutma montajını ve demontajını yapmamıştım, baya batırdım o şekilde götürdüm bir sorun olmadı ama bozulabilirdi de.

Bu arada oda sıcaklığı da çok etki ediyor onu anladım, benim odam zaten çok sıcak kalorifere de yakın pc masam bunun etkisi çok büyük oluyor. İtopyaya götürdüğümde orda bir sürü oyun oynadık adamla serin bir ortam vardı ve 50-60 dereceyi geçmiyordu oyunlarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı