Çözüldü R5 5600X oyun oynarken kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xchronox

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba,
Bilgisayarım oyunda iken kapanıyor, elektrikler gitmiş gibi. Oyunu açıp bekliyorum biraz bir süre sonra bilgisayar fişten çekilmiş gibi kapanıyor. Güç düğmesine bastığımda bilgisayar açılmıyor. Arka taraftan güç kablosunu çıkarıp takıyorum sonra güç düğmesine basıyorum ancak o şekilde çalışıyor.

Kasa içi geniş ve ferah, kasanın etrafı açık. Bu sorun olduğunda sıvı soğutma kullanıyordum yaklaşık 4 veya 5 yıl olmuştur alalı, belki arızalanmıştır diye yenisini alayım dedim fakat sıvı soğutma işlemcinin fiyatını geçtiği için normal soğutucu aldım (Arctic Freezer 34 e-Sports Duo - Intel / AMD uyumlu, 2 adet bionix p fanlı, 4X ısı borulu, PWM fanlı işlemci soğutucu) termal macunu güzelce sürdüm fakat sonuç değişmedi.
Kasanın kapağını açıp ekran kartı ile işlemci fanına dokundum ikisi de aşırı sıcaktı.

Anakart: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC AM4.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: ASUS TUF Gaming 3080 Ti 12 GB GDDR6X.
Güç kaynağı: Aero cool P7 850W 80 Plus Platinum.
Bir de işlemci frekansı sürekli değişiyor boşta iken. Bir 3GHz civarı oluyor bir 3GHz altına düşüyor sürekli bu iki değer arasında gidip geliyor.
Arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm
Merhaba dediğiniz gibi sorun güç kaynağı ile ilgiliymiş. Zor da olsa başka bir güç kaynağı bulma şansım oldu, denedim oyuna girip epey bir süre oynadım ısınıp kapanma sorunu olmadı.
Öneri için teşekkürler.

Çözüldü atarsanız sevinirim.
Isı değerlerini net olarak paylaşır mısınız?
Isı değerlerini nasıl paylaşabilirim, yani hangi programı kullanmam gerekiyor.

Başka bir Power ile deneyin.
Başka bir psu deneme şansım yok , yani yakınımda bana psu verebilecek kimse yok. Oturduğum binada bir kişide sadece laptop var.
Başka türlü psu nasıl temin edebilirim bilmiyorum.

Isı değerlerini nasıl paylaşabilirim, yani hangi programı kullanmam gerekiyor.

Başka bir PSU deneme şansım yok, yani yakınımda bana PSU verebilecek kimse yok. Oturduğum binada bir kişide sadece laptop var.
Başka türlü PSU nasıl temin edebilirim bilmiyorum.

Power'dan dolayı olması olası.

Hocam bir de konu başlığı yanlış olmuş. R5 5600X oyun oynarken kapanıyor diye yazıyor. Bilgisayar oyun oynarken kapanıyor olması lazımdı. Bunu nasıl değiştirebilirim?

Admine yazabilirsiniz. Oyunda yüke girince kapanması büyük ihtimal PSU kaynaklıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı