R5 5600X - RX 6700 XT vs i5 12400F - RTX 3060 Ti

Bu sistemler arasında 6800xtliyi mi öneriyorsunuz digerlerine gore?

Aralarında en güçlü ekran kartına sahip sistem 4 numara. O kas gücü ve 16 GB VRAM varken ben gözüm kapalı 6800 XT'yi alırdım diğer sistemlerde onunla baş edecek kart yok. RTX 3080'in muadili bu kart diğerleri bir alt basamakta kalıyor.

Sistem 1

3070 Ti
i5 1200F
MSI Pro B660-A
MSI 2TB M.2 SSD
MSI MAG Shield 110A KASA
Corsair 8+8 16 GB
Corsair Hydro serisi H45 işlemci sıvı soğutma/Msi MAG CoreLiquid C240 ARGB 240mm içlemci sıvı soğutma
750W
FIYAT: 33K - 1TB hali 31k

Sistem 2

3070 Ti
12400F
ASUS H610M-H
Patriot 2x8 16 GB RAM
WD SN 570 500GB Blue SSD
ASUS TUF Gaming GT301
Seagate 1TB HDD
650W
FIYAT: 24K - sogutucu eklenmemis

Sistem 3

3070
i5 12400F
ASUS B660M-K
Kingston 2x8 16 GB RAM
Crucial P2 1TB M.2 SSD
MSI MAG Forge 100R KASA
650W
CM ML 120L V2 RGB/ASUS TUF LC 120RGB AiO Aura SYNC120MM/MSI MAG CoreLiquid 240R V2 240MM/ASUS ROG STRIX LC 120 RGB Aura Sync 120MM/ASUS TUF LC 240 ARGB AiO
FIYAT: 27K

Sistem 4

6800XT
i5 12400F
CIGABYTE H610M H
Corsair Vengeance RGB 2x8 16 GB RAM
2X SILICON Power P34A60 M.2 SSD
Lian Li LANCOOL 205 MESH
FSP 750W Hydra GSM Lite Pro80+Gold
FIYAT: 24K- işlemci soğutma yok

Diğer 2 sistemde konudakiler onlardada 1TB SSD 2x16 32 GB RAM mevcut. Sizce bu sistemlerden hangisini tercih etmeliyim?

20K ya ne monitörü hocam aman deyim 😃

4. sistem en iyisi hocam.

Aralarında en güçlü ekran kartına sahip sistem 4 numara. O kas gücü ve 16 GB VRAM varken ben gözüm kapalı 6800 XT'yi alırdım diğer sistemlerde onunla baş edecek kart yok. RTX 3080'in muadili bu kart diğerleri bir alt basamakta kalıyor.
Peki amd ekran kartları hakkında yukarıda bir arkadaş sorunlu gibi bir şey söylemişti. Bunun doğruluk payı nedir? 4.sistemdeki anakart iyi ve yeterli midir? SSD yi 1tb yerine 2x500gb eklemek bir sorun olur mu? Lina li lancool adlı kasa iyimidir fanlar vesaire açısından ilk defa duyduğum bir marka olduğundan tereddüt ettim acikcasi. Şuan kullandığım kasa rampage ve çalışırken evde helikopter kalkıyor maalesef. Bu kasadada aynı sorunu yaşamak istemem. Kasadaki fanlar harici fan eklemeyi düşünmüyorum yada eklersem artısı ne olur onuda bilmiyorum ikiside fan değil mi sonuçta. Eklediklerimizi takıp kasadakileri çıkariyolar daha mı kaliteli oluyor onuda bilmiyorum. Işlemci soğutma olarak ise kesin bir dille gamepower onermiyorsunuz anladigim kadariyla. Bu durumda yeni bir soğutucu alıp takmak gerekiyor. Bu işlem kolayca yapılabilen bir işlem midir yoksa bir bilgisayarcıya taktırmamı mı önerirsiniz? Kasaya uygun soğutucu önerilerinizide buraya yazarsanız sevinirim. Büyük ihtimalle kasayla soğutucuyu beraber sipariş ederim ayrı ayrı. Ve 6800xt çok güçlü bir kart olduğundan 12400f ile darboğaz yapmaz mı? Zaten böyle bir kart aldıktan sonra 1080P de oynamayı düşünmüyorum tabii. 2k veya 4k için soruyorum. Siz hangisinde kullanmamı önerirsiniz. 2k için uygunsa benim için bayağı iyi olur 4kya göre fiyatı çok ucuz. 4 5kya buldum birkaç tane 165hz 2k. Ama 27inç olması üzdü biraz galiba 2kda 24inç çıkmıyormuş umarım buyuk gelmezde alışırım. Şuanki monitorum acer 1080p 165 1ms sizin bir monitör öneriniz varsa onuda belirtirseniz sevinirim. Anladigim kadariyla 4.sistemin en iyisi oldugunu soyluyorsunuz hemde en ucuzu. Bu cok iyi. 1. Veya 3.sistemi dusunurken bu fiyata bu sistemi bulmak iyi oldu.Birde bu site güvenilirmidir onu sormak istedim? Çok soru sordum biliyorum kusura bakmayın. Simdiden teşekkurler. Iyi gunler. @messinicocugu

Son düzenleme:
6700xt mi 3060ti mi derken, messiden gelen 6900xt sistem şoku.
O sistem 6800xtliden yaklaşık 5K daha pahalı fakat hazır sistem arıyorum. Ve 6900xt gibi bir kartı r5 5600 besleyebilir mi ki darbogaz olmaz mi merakimdan soruyorum.

Peki amd ekran kartları hakkında yukarıda bir arkadaş sorunlu gibi bir şey söylemişti. Bunun doğruluk payı nedir? 4.sistemdeki anakart iyi ve yeterli midir? SSD yi 1tb yerine 2x500gb eklemek bir sorun olur mu? Lina li lancool adlı kasa iyimidir fanlar vesaire açısından ilk defa duyduğum bir marka olduğundan tereddüt ettim acikcasi. Şuan kullandığım kasa rampage ve çalışırken evde helikopter kalkıyor maalesef. Bu kasadada aynı sorunu yaşamak istemem. Kasadaki fanlar harici fan eklemeyi düşünmüyorum yada eklersem artısı ne olur onuda bilmiyorum ikiside fan değil mi sonuçta. Eklediklerimizi takıp kasadakileri çıkariyolar daha mı kaliteli oluyor onuda bilmiyorum. Işlemci soğutma olarak ise kesin bir dille gamepower onermiyorsunuz anladigim kadariyla. Bu durumda yeni bir soğutucu alıp takmak gerekiyor. Bu işlem kolayca yapılabilen bir işlem midir yoksa bir bilgisayarcıya taktırmamı mı önerirsiniz? Kasaya uygun soğutucu önerilerinizide buraya yazarsanız sevinirim. Büyük ihtimalle kasayla soğutucuyu beraber sipariş ederim ayrı ayrı. Ve 6800xt çok güçlü bir kart olduğundan 12400f ile darboğaz yapmaz mı? Zaten böyle bir kart aldıktan sonra 1080P de oynamayı düşünmüyorum tabii. 2k veya 4k için soruyorum. Siz hangisinde kullanmamı önerirsiniz. 2k için uygunsa benim için bayağı iyi olur 4kya göre fiyatı çok ucuz. 4 5kya buldum birkaç tane 165hz 2k. Ama 27inç olması üzdü biraz galiba 2kda 24inç çıkmıyormuş umarım buyuk gelmezde alışırım. Şuanki monitorum acer 1080p 165 1ms sizin bir monitör öneriniz varsa onuda belirtirseniz sevinirim. Anladigim kadariyla 4.sistemin en iyisi oldugunu soyluyorsunuz hemde en ucuzu. Bu cok iyi. 1. Veya 3.sistemi dusunurken bu fiyata bu sistemi bulmak iyi oldu.Birde bu site güvenilirmidir onu sormak istedim? Çok soru sordum biliyorum kusura bakmayın. Simdiden teşekkurler. Iyi gunler. @messinicocugu
@Conscious

Son düzenleme:
Peki AMD ekran kartları hakkında yukarıda bir arkadaş sorunlu gibi bir şey söylemişti. Bunun doğruluk payı nedir? 4.sistemdeki anakart iyi ve yeterli midir? SSD'yi 1TB yerine 2x500GB eklemek bir sorun olur mu? Linali lancool adlı kasa iyi midir fanlar vesaire açısından ilk defa duyduğum bir marka olduğundan tereddüt ettim açıkçası. Şu an kullandığım kasa Rampage ve çalışırken evde helikopter kalkıyor maalesef. Bu kasadada aynı sorunu yaşamak istemem. Kasadaki fanlar harici fan eklemeyi düşünmüyorum ya da eklersem artısı ne olur onu da bilmiyorum ikisi de fan değil mi sonuçta. Eklediklerimizi takıp kasadakileri çıkarıyorlar daha mı kaliteli oluyor onu da bilmiyorum. Işlemci soğutma olarak ise kesin bir dille Gamepower onermiyorsunuz anladigim kadariyla. Bu durumda yeni bir soğutucu alıp takmak gerekiyor. Bu işlem kolayca yapılabilen bir işlem midir yoksa bir bilgisayarcıya taktırmamı mı önerirsiniz? Kasaya uygun soğutucu önerilerinizide buraya yazarsanız sevinirim. Büyük ihtimalle kasayla soğutucuyu beraber sipariş ederim ayrı ayrı. Ve 6800XT çok güçlü bir kart olduğundan 12400F ile darboğaz yapmaz mı? Zaten böyle bir kart aldıktan sonra 1080p de oynamayı düşünmüyorum tabii. 2K veya 4K için soruyorum. Siz hangisinde kullanmamı önerirsiniz. 2K için uygunsa benim için bayağı iyi olur 4kya göre fiyatı çok ucuz. 4 5kya buldum birkaç tane 165Hz 2K. Ama 27inç olması üzdü biraz galiba 2K'da 24inç çıkmıyormuş umarım buyuk gelmezde alışırım. Şu anki monitörüm Acer 1080p 165 1ms sizin bir monitör öneriniz varsa onu da belirtirseniz sevinirim. Anladigim kadariyla 4.sistemin en iyisi oldugunu soyluyorsunuz hem de en ucuzu. Bu cok iyi. 1. veya 3.sistemi dusunurken bu fiyata bu sistemi bulmak iyi oldu. Bir de bu site güvenilir midir onu sormak istedim? Çok soru sordum biliyorum kusura bakmayın. Simdiden teşekkürler. Iyi gunler. @messinicocugu

Doğruluk payı çok az asıl sorun 5000 seridindeydi. 2x500 yaparsanız fiyat daha fazla olur. Evet site güvenilir. 1080P'de darboğaz olur 2K ve üstünde olmaz. Kasa markaıs gayet kaliteli herhangi bir sorunu yok.

O sistem 6800XTLIden yaklaşık 5K daha pahalı fakat hazır sistem arıyorum. Ve 6900XT gibi bir kartı R5 5600 besleyebilir mi ki darbogaz olmaz mi merakimdan soruyorum.

@Conscious

2-4K da besler bütçeyi zorlayabilirseniz alabilirsiniz.

Peki AMD ekran kartları hakkında yukarıda bir arkadaş sorunlu gibi bir şey söylemişti. Bunun doğruluk payı nedir? 4.sistemdeki anakart iyi ve yeterli midir? SSD'yi 1TB yerine 2x500GB eklemek bir sorun olur mu? Linali lancool adlı kasa iyi midir fanlar vesaire açısından ilk defa duyduğum bir marka olduğundan tereddüt ettim açıkçası. Şu an kullandığım kasa Rampage ve çalışırken evde helikopter kalkıyor maalesef. Bu kasadada aynı sorunu yaşamak istemem. Kasadaki fanlar harici fan eklemeyi düşünmüyorum ya da eklersem artısı ne olur onu da bilmiyorum ikisi de fan değil mi sonuçta. Eklediklerimizi takıp kasadakileri çıkarıyorlar daha mı kaliteli oluyor onu da bilmiyorum. Işlemci soğutma olarak ise kesin bir dille Gamepower onermiyorsunuz anladigim kadariyla. Bu durumda yeni bir soğutucu alıp takmak gerekiyor. Bu işlem kolayca yapılabilen bir işlem midir yoksa bir bilgisayarcıya taktırmamı mı önerirsiniz? Kasaya uygun soğutucu önerilerinizide buraya yazarsanız sevinirim. Büyük ihtimalle kasayla soğutucuyu beraber sipariş ederim ayrı ayrı. Ve 6800XT çok güçlü bir kart olduğundan 12400F ile darboğaz yapmaz mı? Zaten böyle bir kart aldıktan sonra 1080p de oynamayı düşünmüyorum tabii. 2K veya 4K için soruyorum. Siz hangisinde kullanmamı önerirsiniz. 2K için uygunsa benim için bayağı iyi olur 4kya göre fiyatı çok ucuz. 4 5kya buldum birkaç tane 165Hz 2K. Ama 27inç olması üzdü biraz galiba 2K'da 24inç çıkmıyormuş umarım buyuk gelmezde alışırım. Şu anki monitörüm Acer 1080p 165 1ms sizin bir monitör öneriniz varsa onu da belirtirseniz sevinirim. Anladigim kadariyla 4.sistemin en iyisi oldugunu soyluyorsunuz hem de en ucuzu. Bu cok iyi. 1. Veya 3.sistemi dusunurken bu fiyata bu sistemi bulmak iyi oldu. Bir de bu site güvenilir midir onu sormak istedim? Çok soru sordum biliyorum kusura bakmayın. Simdiden teşekkürler. Iyi gunler. @messinicocugu

Sorunlu değil hocam RX6000 serisi, yeterlidir anakart, SSD'yi öyle yapsan da sorun olmaz, kasa iyidir Lian Li de iyi bir markadır, videoya bakarak takarsın soğutucuyu yine yapamazsan en kötü vatan gibi yerlerde para karşılığı takıyorlar diye biliyorum, 1080p biraz darboğaz yapar ama hissedilmez ve 2K da 3090 bile besliyor 12400F tabii ki rahat besler, Gençer Gaming güvenilirdir.

Sorunlu değil hocam RX6000 serisi, yeterlidir anakart, SSD'yi öyle yapsan da sorun olmaz, kasa iyidir Lian Li de iyi bir markadır, videoya bakarak takarsın soğutucuyu yine yapamazsan en kötü vatan gibi yerlerde para karşılığı takıyorlar diye biliyorum, 1080p biraz darboğaz yapar ama hissedilmez ve 2K da 3090 bile besliyor 12400F tabii ki rahat besler, Gençer Gaming güvenilirdir.
SE-214-XT soğutucu olarak bu modeli alıyorduk değil mi hocam. I5 12400f ve r5 5600dan çekinmemin sebebi 8çekirdek aşşağısi ileriye donuk olmaz diye okudhm bu forumda. Ben ise en az 5 6 7 yıl kullanacağım bir sistem arıyorum.Birde Sizin attığınız sisteme r5 5600 yerine i5 12600k ekledim 2 sistem arasındaki fark yaklaşık 8K ya çıktı. 6800XT 25K. 6900XT 33K.Sizce bu aradaki farkı ödemeye değer mi? Yoksa hazırı al soğutucuyu tak keyfine bak mı dersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı