R5 5600X sistem mavi ekran vermeden kapanıyor

MuRaTZZZ

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Aylardır bu durumdan muzdaribim ve artık ne yapacağımı bilmiyorum, resmen çıldıracağım;

PSU: Seasonic focus GX-750W ATX 3.0 (PSU kaynaklı olabilir dedim, yeni aldım)
Mainboard: MSI B550 Gaming Plus.
CPU: Ryzen 5 5600X (CPU kaynaklı olabilir dedim, yeni aldım)
CPU cooler: Noctua NH-D15
GPU: EVGA RTX 3060.
RAM: Kingston DDR4 32 GB (2x16 GB) 3600 MHz Fury Beast (RAM kaynaklı olabilir dedim, yeni aldım)
M.2 SSD: Kioxia Exceria 500 GB NVMe SSD (bundan kaynaklı olabilir dedim HDD'ye işletim sistemini kurdum)
HDD: 1X 1 TB Seagate Barracuda - 1X 2 TB Seagate Barracuda.
Kasa: Lian Li.

-Güç kaynağı Corsair RM750Xden Seasonic focus GX-750W e geçtim güç kaynağından olabilir diye.
-İşlemci 3600Xden 5600X e yükselttim işlemciden kaynaklı olabilir diye.
-RAM'leri yeni değiştim Memtest86 yaptım.
-Statiktir temastır dedim dış kasayı değiştim.
-İşletim sistemini HDD'ye kurdum, disklerin hepsine test yaptım.
-GPU test yaptım.
-Defalarca temiz işletim sistemi kurulum yaptım, bütün donanım parçalarını temizleyip bağlantılarından emin olarak özenle monte ettim
-PC'ye bağlanan kabloyu bile değiştim, farklı odadan güç çektim, sadece PC bağlı bu prize.

Gerçekten kafayı yemek üzereyim artık. Güç kaynağından olmadığını ne yazık ki yeni güç kaynağı alıp bağladıktan 10 dakika sonra PC'nin reset atmasıyla şahit oldum.

Artık gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum, mavi ekran bile vermiyor, minidump kaydı dahi yok...

Geçmiş olsun öncelikle, aklıma gelen her şeyi denemişsiniz. Çok belki BIOS kaynaklı olabilir. Güncel mi BIOS sürümünüz?

Sağ olun hocam, her aklıma BIOS sorunu gelme ihtimalinde güncel stabil sürümle güncelledim. Artık PC başına geçmeye çekiniyorum moralim bozulmasın diye. Maddi zararları da cabası. Her reset atmada bir donanımı güncelliyorum.

Sağ olun hocam, her aklıma BIOS sorunu gelme ihtimalinde güncel stabil sürümle güncelledim. Artık PC başına geçmeye çekiniyorum moralim bozulmasın diye. Maddi zararları da cabası. Her reset atmada bir donanımı güncelliyorum.
Keşke yardım edebilseydim fakat maalesef çözecek donanımsal bilgiye sahip değilim. Ben olsam sizin yerinizde ne yapardım onu söyleyebilirim bari kafanızda fikir oluşsun. Yanlış anlamadıysam sistemde değişmemiş, depolama harici anakart ve ekran kartı kalmış bir tek. Ekran kartına test yaptım demişsiniz ama, emin olmak için bir arkadaşınızdan rica edip, onun ekran kartıyla bir denemenizi önerebilirim. Yine olmazsa aklıma anakart dışında bir şey gelmiyor. Çok iyi bir şey olmasına gerek yok, herhangi bir AM4 anakartla sistemi tekrar kurun. Ben olsam herhalde en son bunları denerdim.

Sistem nasıl kapanıyor bu arada? Anladığım kadarıyla yükte vs. bile olmadan değil mi?

Keşke yardım edebilseydim fakat maalesef çözecek donanımsal bilgiye sahip değilim. Ben olsam sizin yerinizde ne yapardım onu söyleyebilirim bari kafanızda fikir oluşsun. Yanlış anlamadıysam sistemde değişmemiş, depolama harici anakart ve ekran kartı kalmış bir tek. Ekran kartına test yaptım demişsiniz ama, emin olmak için bir arkadaşınızdan rica edip, onun ekran kartıyla bir denemenizi önerebilirim. Yine olmazsa aklıma anakart dışında bir şey gelmiyor. Çok iyi bir şey olmasına gerek yok, herhangi bir AM4 anakartla sistemi tekrar kurun. Ben olsam herhalde en son bunları denerdim.

Sistem nasıl kapanıyor bu arada? Anladığım kadarıyla yükte vs. bile olmadan değil mi?
İlginiz için ve önerileriniz için teşekkür ederim hocam. Elimde çok eski bir ekran kartı var, onu bir takıp reset edip etmeyeceğini deneyebilirim, malum apu değil sistem. Ben de aslında en son anakarttan şüphe etmeye başladım ama onu artık nasıl denerim bilmiyorum, gerçekten yeni donanım almaktan yoruldum artık.

Sistem öyle alakasız zamanlarda reset atabiliyor ki! yükteyken yada değil, masaüstünde yada oyun oynarken. Çok alakasız bir şekilde hareket ediyor.

Ekleme: Şimdi başka ekran kartı ile denedim, mübarek yüzüme güldü yeni ekran kartını takıp driver yükledikten 5 dakika sonra reset attı. Ekran kartını da eledim bu aşamada. Geriye Anakart kalıyor ama hala bir emin olmama hali var bende.

Acaba tekrar mı HDD ye işletim sistemini kursam?
@Travis

Son düzenleme:
Ekleme: Şimdi başka ekran kartı ile denedim, mübarek yüzüme güldü yeni ekran kartını takıp driver yükledikten 5 dakika sonra reset attı. Ekran kartını da eledim bu aşamada. Geriye Anakart kalıyor ama hala bir emin olmama hali var bende.

Acaba tekrar mı HDD ye işletim sistemini kursam?
HDD kaynaklı olsa en azından mavi ekran verirdi diye biliyorum. Bu kadar kapanma sağlıklarını etkilemiştir ama. Hard Disk Sentinel Pro indirin bir bakın sağlıklarına. Sisteme herhangi bir OC falan yaptınız mı?

Hocam geçmiş olsun sinir edici bir durum yasiyorsunuz, size yardimci olabilecek bilgiye sahip arkadaşlar destek verir umarım,Benim size önerim sistemden HDD yi kaldirin,neden diye soracak olursaniz ,size benzer bir sorun bu şekilde çözülmüştü

Yeni konular

Geri
Yukarı