R5 5600X sistem parçaları uyumlu mu?

Gerlt

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi sosyaller 2 yıl önce bilgisayar almıştım hazır halde ve zamanla parça değişimleri yaptım sıvısoğutma CPU GPU ve PSU son zamanlar anakart ve RAM'lerde değişiklik yapmam gerekiyormuş gibi geliyor önerileriniz var mı? Genellikle CS2 veya daha çok solo hikayeli oyun oynuyorum. Sistem özellikleri.

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: RTX3060 12 GB.
Anakart: ASUS TUF B450M Pro 2
RAM: Xpc Gammix D30 8X2.
Sıvı soğutma: Cooler Master Master lıquit Lite 240.
PSU: High Power element br 750W.

DDR4 sistem için yapılabilecek tek mantıklı güncelleme RAM'i 2x16 veya 4x8 yapmak olur. Eğer anakart,işlemci değiştirecekseniz DDR5'e geçin.

Ekran kartı olarak da 5600X'in 4070'e kadar yolu var 1080p'de.

Anladığım kadarıyla bunlar mevcut parçalarınız. Ekran kartınızı yükseltmeniz gayet yeterli, islemciniz iyi, anakart ise idare eder. Ekran kartı olarak AMD 6800XT gibi bir kart ya da NVIDIA 4060 Ti 8 GB gayet iyi olur. Özellikle monitörünüz 1080p ise 4060 Ti, 2K veya 4K istiyorsanız, ise AMD kartlara şans verebilirsiniz.

Öncelikle iyi Sosyaller 2 yıl önce bilgisayar almıştım hazır halde ve zamanla parça değişimleri yaptım sıvısoğutma CPU GPU ve PSU son zamanlar anakart ve RAM'lerde değişiklik yapmam gerekiyormuş gibi geliyor önerileriniz var mı? Genellikle CS2 veya daha çok solo hikayeli oyun oynuyorum. Sistem özellikleri.

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: RTX3060 12 GB.
Anakart: ASUS TUF B450M Pro 2
RAM: Xpc Gammix D30 8X2.
Sıvı soğutma: Cooler Master Master lıquit Lite 240.
PSU: High Power element br 750W.

DDR5 geçmek daha mantıklı olur RAM güncellemesi yapmak yerine. Orta seviye bir B550 anakarta ve 32 GB RAM'lere sahip olsaydınız DDR5 geçmek yerine 5800x3D alınırdı ama bu şekilde DDR5 geçmek daha iyi.

DDR5 geçmek daha mantıklı olur RAM güncellemesi yapmak yerine. Orta seviye bir B550 anakarta ve 32 GB RAM'lere sahip olsaydınız DDR5 geçmek yerine 5800x3D alınırdı ama bu şekilde DDR5 geçmek daha iyi.

DDR5 geçmesi demek anakart+islemci+ RAM değiştirmesi demek ee bu sefer de ekran kartı çok zayıf kalacak üstüne ekran kartı alirsa da bu sistem güncellemek olmaz direkt yeni bir sistem olur bunu yapacağına direkt hazır kasa alsa daha uyguna gelir. Haksız mıyım hocam ?

DDR5 geçmesi demek anakart+islemci+ RAM değiştirmesi demek ee bu sefer de ekran kartı çok zayıf kalacak üstüne ekran kartı alirsa da bu sistem güncellemek olmaz direkt yeni bir sistem olur bunu yapacağına direkt hazır kasa alsa daha uyguna gelir. Haksız mıyım hocam?

Ekran kartını hemen değiştirmek zorunda değil. Dediğim gibi sistem bileşenleri iyi olsa git 5800x3D al geç derdim.

7500F dahi işlemci odaklı oyunlarda bir miktar performans artışı sağlar zaten.

Ekran kartını hemen değiştirmek zorunda değil. Dediğim gibi sistem bileşenleri iyi olsa git 5800x3D al geç derdim.

İşlemcisi gayet iyi, ekran kartı kötü, anakart ise dediğiniz DDR5 geçişine kadar idare eder. Ekran kartını yükseltse 2-3 sene sonra dediğiniz gibi DDR5'e geçse çok daha ekonomik olur diye düşünüyorum.

İşlemcisi gayet iyi, ekran kartı kötü, anakart ise dediğiniz DDR5 geçişine kadar idare eder. Ekran kartını yükseltse 2-3 sene sonra dediğiniz gibi DDR5'e geçse çok daha ekonomik olur diye düşünüyorum.
Ekran kartı yükseltse 2-3 sene sonra o kart gene güçsüz kalacak ee ozaman ne anlamı var kartı değiştirmenin.

7500F ile ddr5 geçse 3 sene sonra ekran kartı güncellemek istediğinde işlemci güçsüz kalsa bile gider tek yapacağı eskiyi satıp gene 500-600 serisi güncel işlemci almak olur.

Ayrıca ekran kartı ve işlemci denen parçaların fiyat farkını da hesaba katarsan boşa ekstra para harcar ekran kartı değişirse.

Ekran kartı yükseltse 2-3 sene sonra o kart gene güçsüz kalacak ee o zaman ne anlamı var kartı değiştirmenin.

Teknoloji ilerleyen bir şey her zaman güçsüz kalacak zamanla. İşlemci alsa yine zamanla güçsüz kalacak sadece DDR5'e geçmiş olacak. O da 4060 Ti'nın verecegi FPS artışını sağlamayacak.

Ekran kartı yükseltse 2-3 sene sonra o kart gene güçsüz kalacak ee o zaman ne anlamı var kartı değiştirmenin.

7500F ile DDR5 geçse 3 sene sonra ekran kartı güncellemek istediğinde işlemci güçsüz kalsa bile gider tek yapacağı eskiyi satıp gene 500-600 serisi güncel işlemci almak olur.

Ayrıca ekran kartı ve işlemci denen parçaların fiyat farkını da hesaba katarsan boşa ekstra para harcar ekran kartı değişirse.

Ee tamam da arkadaşın işlemcisi günümüz için kuvvetli ekran kartı ise günümüz için bile geride kalmış bir işlemci.

Teknoloji ilerleyen bir şey her zaman güçsüz kalacak zamanla. İşlemci alsa yine zamanla güçsüz kalacak sadece DDR5'e geçmiş olacak. O da 4060 Ti'nın verecegi FPS artışını sağlamayacak.

Tamam ne diyorum? O zaman işlemci değiştirir gene 4060 Ti? Sence FPS oynayan birinin umurunda olur mu? 3060 Ti zaten 3 sene daha en kötü Low-med ayarlarda oynatır oyunları. Ekran kartına şimdi 14K verecek 3 sene sonra işlemciyler beraber hurra 30k daha ver. 12-14K DDR5'e geçer 2 sene sonra gider 5060 alır ve güncel işlemciyi alır. Ekstra anakart cart curt masrafı çıkmaz adamın başına.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı