R5 5600X sistemde 1080p yayın kasıyor

Umutcengz

Hectopat
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Bilgisayarda bu aralar tuhaflık seziyordum zaten. 1080p yayın açtığımda CPU ve kasa fanları çok hızlı dönmeye başlıyor, yayın akıyor kasmıyor ancak scroll ile aşağıya indiğimde falan kasa kasa iniyor. Ağırlaşıyor yani sayfa, Chrome ve Opera'da denedim ikisinde de aynı şekil. YouTube videolarda bir sorun olmuyor. 16 GB 3200MHz RAM R5 5600X işlemci 3060 da ekran kartım mevcut. Neden oluyor bu? Opera'ya girince bilgisayar öyle bir yükseliyor ki dersin RDR2 açıyor. Görev Yöneticisi'nden baktığımda kullanımlar normal ama Opera'nın güç tüketimi yüksek-çok yüksek arası gidip geliyor.

OBS'den açıyorsanız yayın ayarlarında sorun olabilir. Yayın işini sıkıntsız halletmek istiyorsanız ekran kartı üzerinden NVENC codec verin. RTX serisi kartlarda NVENC codec ile verilen yayınlarda kart neredeyse performans kaybına uğramaz.

Kanalınızı paylaşır mısınız takip edip kontrol sağlayım.
Bendeki sistemle 1080p 60 FPS yayın açabiliyorum ben sorun olmadan.

Twitch'de mevlutcetinkaya adımla beni bulup discord kanalıma gelebilirsiniz sesli konuşmak isterseniz.

Arkadaşlar yanlış anlaşıldım sanırım. Yayınları izlerken yaşıyorum bu sorunu açarken değil.
Temiz kurulum yaparak durum kontrolü sağladınız mı?

Ethernet sürücüsünü kontrol edin. Tarayıcı ile alakalı kasma bundan kaynaklı olabilir.
Cihaza kurulan tarayıcıları kaldırıp tekrar kurun. Kaldırırken tüm kalıntıların cihazdan silindiğine emin olun.
VPN kullanıyorsanız buna sebep olma ihtimali var.
Fan hızlarına gelince devir hızı ayarı yapmadıysanız eğer işlemci kullanımında yüksek devir durumu olabilir.

Bence 5600x için stok fan zayıf kalıyor. İşlemci kullanımına bakın.
Sistemde yazılımsal bir sorun var mı kontrol edin.

Bu arada şunu belirtmeden geçmeyim.
AMD işlemcilerde isteğe bağlı güncellemeleri kontrol ederek yükleyin. Ben kurmuyorum sorun oluşturduğunu hissettiğim için.

BIOS'dan aktif edilen sanallaştırmayı kapalı tutun bence. Windows 11 için fTPM ile alakalı BIOS güncellemesi yaptıysanız eğer önceki sürüme geri dönün.

Chipset sürücüsünü AMD'nin kendi sistesinden kurmanız çok daha iyi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı