R5 5600X sistemde Big Sur'da Wi-Fi çalışmıyor

john1

Centipat
RAM
Corsair Vengeance LPX 3000MHz 32 GB
SSD veya HDD modeli
Kioxia 480GB
Ekran kartı
RX580 8 GB
Anakart
ASUS ROG STRIX B550-F Gaming (Wi-Fi)
İşlemci
R5 5600X
Merhaba arkadaşlar, bir diskimde Monterey kurulu olup sorunsuz kullanmaktayım. Fakat boşta olan diğer SSD diskime ise Big Sur kurma kararı alıp kurdum çünkü, kullanmış olduğum bazı yazılımlar Monterey versiyonu bulunmamakta. Big Sur desteklediği için böyle bir fikir geldi, Big Sur kurdum ama Monterey'de kullandığım EFI dosyaları ile kurdum fakat Wi-Fi çalışmıyor nasıl çözebilirim desteğinizi rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam çalışmamasının sebebi EFI'nin içinde hala Monterey için uyumlu olan Airportitlwm kextinin bulunması.
1653508197236.png

Anlayamadığım şey configin içinde kernel kısmında hiçbir girdi yok, bu şekilde kextler nasıl tanımlanmış olacak anlamadım. Onun dışında ACPI kısmında da hiçbir SSDT yok. Acaba EFI'yi sıkıştırırken ya da yüklerken hasar görmüş olabilir mi?
1653508257392.png

Her neyse sağlam configinizi hangi config düzenleme programını kullanıyorsanız onunla AirportitlwmMonterey.kext'i çıkarın ve buradaki Big Sur ile uyumlu olanı işleyin. Sonrasında EFI/OC/Kexts'e girip oraya da kext dosyasını atın.

Bu zaten Wi-Fi için, şimdi bilgisayarda olmadığım için EFI'ye bakamıyorum. Sistem Raporuna girip internet kısmında Ethernet gözüküyor mu bir bakın.

Yok hocam Wi-Fi algilamıyor ama dediğim gibi Monterey'de sorunsuz çalışıyor. Bir de şöyle bir durum var Big Sur'u açıyorum ya ara sıra açıldığında 2 dakika sonra PC kapanıyor, yeniden başlıyor. Nasıl stabil çalışır hale getirebiliriz her şeyi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dediklerinizi yaptım Notepad++ ile düzenledim işledim fakat, internet gelmiyor kabloludan. @e.n.e.s
Notepad++ ile düzenlemeyin. ProperTree gibi programlar ile düzenleyin. Onun dışında attığınız EFI'da bulunan iki config dosyasında da herhangi bir ACPI veya Kext tanıtılmamış. Ayrıca böyle bir EFI dosyası ile macOS'u açamazsınız. Doğru EFI dosyasını attığınıza emin misiniz?

Yok hocam Wi-Fi algilamıyor ama dediğim gibi Monterey'de sorunsuz çalışıyor. Bir de şöyle bir durum var Big Sur'u açıyorum ya ara sıra açıldığında 2 dakika sonra PC kapanıyor, yeniden başlıyor. Nasıl stabil çalışır hale getirebiliriz her şeyi?
Kullandığınız düzgün olan EFI'yi tekrar yükleyip buraya atın, şimdi attığınız hasar görmüş gibi gözüküyor.

Notepad++ ile düzenlemeyin. ProperTree gibi programlar ile düzenleyin. Onun dışında attığınız EFI'da bulunan iki config dosyasında da herhangi bir ACPI veya Kext tanıtılmamış. Ayrıca böyle bir EFI dosyası ile macOS'u açamazsınız. Doğru EFI dosyasını attığınıza emin misiniz?
Evet hocam dogru EFI bende monterey de kurulu. Monterey de kullandığım EFI'yi kullandı
1653584566469.jpg
m Big Sur kurarken görsel paylaşıyorum.

EFI Dosyası

Dosya Ekleri

• 1653583872526.jpg
    1653583872526.jpg
    171,9 KB · Görüntüleme: 21
  • 1653514546276.jpg
    1653514546276.jpg
    282,3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Yeni konular