R5 5600X sistemde Big Sur'da Wi-Fi çalışmıyor

Sol alttaki kilit butonuna basıp bölgeyi değiştirebilirsiniz, iki EFI'yi de düzenleyip atacağım.
Kilitten açtım denedim faydası yok maalesef.
Hocam hakkınızı helal edin tek başıma düzenleyip yapabilsem yapacağim ne önerirsiniz bu konuda ? kendimi geliştirmek istiyorum yani tek başıma kurup düzenleyip stabil bir macOS kurmak istiyorum. Ne yapmam gerekir tam anlamıyla öğrenmem için ?

Son düzenleme:
Hocam kext işlemek için ilk olarak size lazım olan kexti bulmalısınız. En basitinden donanım ismini yazıp sonuna kext ekleyerek Google araması yapıp bulabilirsiniz, her donanım için sürücü olacak diye bir şey yok tabii. Sonrasında o kexti EFI'ye ve confige işleyeceksiniz, bunun için macOS'ta OpenCore Configurator adlı programı kullanabilirsiniz. İşleri çok daha kolaylaştırır, tabii en sağlıklısı ProperTree ile düzenlemek. Diğer sorunları çözmek için de o sorun için araştırma yapıp, yabancı kaynakları da inceleyip nasıl çözülebileceğini anlayabilirsiniz. Mesela ben ethernetinizin çalışması için buradaki iki kexti EFI ve configte işleyip ek olarak bir de confige DeviceProperties kısmına şu girdiyi ekledim. Tabii bunları yaparken ProperTree kullandım.
1653595601739.png

Bu işlemler OpenCore Configurator ile de yapılabilir, kext işlemek için configi OCC ile açtıktan sonra Kernel kısmına gelip kext dosyasını oraya sürüklemeniz yeterli olur. Sonrasında da DeviceProperties kısmına gelip yukarıdaki girdiyi ekleyin. Intel Wi-Fi için de ek bir işlem yapmadım, sadece kexti düzgün bir şekilde işledim. Kapanma sorunu için de yeni EFI kullanmanın sorunu çözebileceğini düşündüğüm için baştan bir EFI hazırladım. Yani şu an Big Sur'da kullandığınız EFI'yi düzenlemenize gerek yok.

Monterey'de kullandığınız EFI'de o logoların gözükmesini istiyorsanız buradaki işlemleri yapın.

Big Sur'da Bluetooth için bu configi deneyin.

Hocam kext işlemek için ilk olarak size lazım olan kexti bulmalısınız. En basitinden donanım ismini yazıp sonuna kext ekleyerek Google araması yapıp bulabilirsiniz, her donanım için sürücü olacak diye bir şey yok tabii. Sonrasında o kexti EFI'ye ve confige işleyeceksiniz, bunun için macOS'ta OpenCore Configurator adlı programı kullanabilirsiniz. İşleri çok daha kolaylaştırır, tabii en sağlıklısı ProperTree ile düzenlemek. Diğer sorunları çözmek için de o sorun için araştırma yapıp, yabancı kaynakları da inceleyip nasıl çözülebileceğini anlayabilirsiniz. Mesela ben ethernetinizin çalışması için buradaki iki kexti EFI ve configte işleyip ek olarak bir de confige DeviceProperties kısmına şu girdiyi ekledim. Tabii bunları yaparken ProperTree kullandım.
Eki Görüntüle 1400453
Bu işlemler OpenCore Configurator ile de yapılabilir, kext işlemek için configi OCC ile açtıktan sonra Kernel kısmına gelip kext dosyasını oraya sürüklemeniz yeterli olur. Sonrasında da DeviceProperties kısmına gelip yukarıdaki girdiyi ekleyin. Intel Wi-Fi için de ek bir işlem yapmadım, sadece kexti düzgün bir şekilde işledim. Kapanma sorunu için de yeni EFI kullanmanın sorunu çözebileceğini düşündüğüm için baştan bir EFI hazırladım. Yani şu an Big Sur'da kullandığınız EFI'yi düzenlemenize gerek yok.

Monterey'de kullandığınız EFI'de o logoların gözükmesini istiyorsanız buradaki işlemleri yapın.

Big Sur'da Bluetooth için bu configi deneyin.
Hocam anlattıklarınızı anladım. Çok boş vakitlerimde uğraşmam gerektiğinin farkına vardim siz şuan hazırladınızmı Monterey EFI'yi ?

Hayır, başka zaman bakacağım. Big Sur'da bluetooth için attığım configi deneyebilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz orada tema rehberi de attım.

Tamamdır hocam tema'yı şu aşamada siz bana destek verirseniz çok daha iyi olur şu sıralar boş vakitimin olduğu söylenemez teşekkür ederim şimdiden bu arada Big Sur'da saat problemi devam ediyor Bluetooth'u deneyeceğim.
Denedim Bluetooth çalışmadı maalesef, Tema derken Disk seçiminde ki temadan bahsetmedim eğer öyle algıladıysanız. Disk seçtikten sonra yazılar iniyor kextleri falan tanıyor o yazıları görmek istemiyorum Apple logosu yapmışsınız,Big Sur'de onu Montereye de yapabilirmiyiz ? @e.n.e.s

Son düzenleme:
Monterey'de kullandığını configi bir metin düzenleyici ile açın ve macOS'taysanız Windows+F'e basın, Windows'taysanız Ctrl+F'e basın ve boot-args araması yapın. Sonrasında o boot-args yazan yerin altındaki -vargümanını silin, sadece -v'yi silin diğerlerini değil

Monterey'de kullandığını configi bir metin düzenleyici ile açın ve macOS'taysanız Windows+F'e basın, Windows'taysanız Ctrl+F'e basın ve boot-args araması yapın. Sonrasında o boot-args yazan yerin altındaki -vargümanını silin, sadece -v'yi silin diğerlerini değil
Tamamdır Monterey oldu şuan teşekkür ederim, bir tek Big Sur'da saat düzeltme problemi ve bluetooth problemimiz var.
@e.n.e.s Bugun çözebilirmiyiz hocam Big Sur'da saat düzeltme ve bluetooth problemini.

Son düzenleme:
Bluetooth için bu EFI ile deneyin.
Saat için de ayarlara girip dediğim gibi bölgeyi değiştirmek. Sol alttaki kilit tuşuna basıp haritadan Türkiye'yi seçin.
Kilit simgesine basılmadan önce:
Ekran Resmi 2022-05-27 19.05.25.png

Kilit simgesine basıp şifre girdikten sonra:
Ekran Resmi 2022-05-27 19.06.16.png

Yeni konular

Geri
Yukarı