R5 5600X sistemde RAM darboğaz yapar mı?

Bütçe
12000 TL

batuhan73132

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar iyi günler. Hızlıca konuya girmek istiyorum fazla vakit almadan. Uzun yıllar yeni nesil oyunları 1080p de 60 FPS oynatacak bir sistem istiyorum fakat sistem toplama konusunda hiç bilgim yok neredeyse. Forumlardaki arkadaşların önerileri üzerine bir liste yaptım. Acaba bu sistem üzerinden herhangi bir ek önerisi, tavsiyesi olan var mıdır diye almadan önce son kez sormak istedim. Ekran kartı yurt dışından gelecek madencilik kilitli 3060 düşünüyordum fakat 3060 Ti madencilik kilitli model ile arasında 1000 TL fark olduğu için 3060 Ti olarak değiştirdim 7500 TL'ye geliyor ekran kartı. Şu an elimde kasa, HDD, SSD, monitör, PSU var. Almayı düşündüğüm parçalar ekran kartı, anakart, işlemci, RAM ve bu parçalar için düşündüğüm bütçe 4-5 bin TL aralığında toplam sistem için ise 12 bin TL (7500 TL ekran kartı). Bunları göz önüne alarak aşağıdaki bileşenleri önerdiler yine görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi almak için tekrar sormak istedim. Bir de aklıma takılan bir konu var bu bileşenleri darboğaz hesaplayan bir sisteme yazdığımda %12 darboğaz olur diyor ve RAM MHz'ini arttırdığımda darboğaz yüzdesi düşüyor. RAM tek başına darboğaz yapar mı yoksa bu sitede bir hata mı var acaba site sonuçlarını link olarak bırakıyorum aşağıya bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.

Forumdan gelen öneriler ile almayı düşündüğüm donanım:
Anakart: MSI B550-A Pro
İşlemci: Ryzen 5 5600x
RAM: Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4

Darboğaz olduğunu gösteren site:

Ryzen 5 5600X vs Core i9-10900K: 80+ oyun karşılaştırmaları, darboğaz ve akış analizi - CPUAgent

Mevcut kasa ve PSU.

Dosya Ekleri

• darboğaz.png
    darboğaz.png
    82,5 KB · Görüntüleme: 33
  • Şuan elimde olan kasa ve PSU.png
    Şuan elimde olan kasa ve PSU.png
    31,7 KB · Görüntüleme: 28
Ayrıca o kadar uçuk anakart almana gerek yok.

B550-A Pro uçuk sayılmaz, 5600X için gayet ideal. Biraz daha bütçe indirmek isterse B550M Pro VDH alabilir.

Port resimlerinde MEG serisi bir anakartın fotoğrafı koyulmuş, yemezler :)

Anakart üstünde soğutma, 4 kanal RAM desteği (Yani 4x8 yapmak için), SLI veya Crossfire desteği, daha fazla SATA 3 portu, 2. M2 slotu ve arka portlar olarak söyleyebilirim. Paranıza bağlı. Ama performansı etkilemez anakart.

1634399185637.png

Teşekkür ederim M olan model ile benim yazdığım model arasındaki fark nedir acaba nereden bakabilirim buna ?

-MOSFET soğutması yok. (B550M)
-SSD Frozr yok ve SSD yuvası sayısı daha az. (B550M)
-RAM slot sayısı B550 A Pro'da daha fazla.
-Portları daha iyi, Type-C bile var. (B550-A Pro)
-SATA port sayısı daha az (B550M)

Anakart üstünde soğutma, 4 kanal RAM desteği (Yani 4x8 yapmak için), SLI veya Crossfire desteği, daha fazla SATA 3 portu, 2. M2 slotu ve arka portlar olarak söyleyebilirim. Paranıza bağlı. Ama performansı etkilemez anakart.

Eki Görüntüle 1190835
-MOSFET soğutması yok. (B550M)
-SSD Frozr yok ve SSD yuvası sayısı daha az. (B550M)
-RAM slot sayısı B550 A Pro'da daha fazla.
-Portları daha iyi, Type-C bile var. (B550-A Pro)
-SATA port sayısı daha az (B550M)
Diğer donanım ile ilgili herhangi bir sıkıntı var mıdır acaba eski kasa ve PSU bir sıkıntı çıkartır mı bu yeni donanıma ?

Diğer donanım ile ilgili herhangi bir sıkıntı var mıdır acaba eski kasa ve PSU bir sıkıntı çıkartır mı bu yeni donanıma ?

Eski bir güç kaynağı sanırım, internette bulamadım ama VS serisi olması beni biraz ikileme düşürdü. Belki el değmişken bir de PSU yükseltmesi yapabilirsiniz iyi olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı