Çözüldü R5 5600X sistemde RAM MHz'si yükselmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Erdemns

Femtopat
Yer
İstanbul
Selamlar,

Aranızda yeniyim ve ilk defa AMD bir sistem topladım AMD'den de hiç anlamam araştırarak bileşenleri topladım. Benim şöyle bir sorunum var RAM'ler 2666 mhrz de çalıştı BIOS girdiğimde RAM ayarlarını açtığım da RAM'ın çalışmasını istediğim 4000 MHz aldığım da sistem açılmıyor hata veriyor bir tek 3000 MHz de hata vermiyor bu MHz nasıl yükselteceğim yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemin şu şekilde.

ASUS TUF Gaming B450M Pro s anakart.

Ryzen 5 5600X işlemci.

XPG Spectrix (2x8GB) DDR4 4133MHz RAM

GTX 1060 6 GB 192 bit ekran kartı.

Çözüm
Şimdi şöyle yapıyorsun o anakart da 4 adet slot var 2 gri 2 siyah RAM'leri çıkart güzelce önce birini tak sadece gri olan slota takacaksın taktıktan sonra BIOS'a gir ve DOCP aç eğer bu olursa diğerini de diğer gri slota tak ve aynı planı o RAM'de de uygula unutma siyah olan slotlara değil gri olan slotlara takacaksın RAM'leri.
Şimdi şöyle yapıyorsun o anakart da 4 adet slot var 2 gri 2 siyah RAM'leri çıkart güzelce önce birini tak sadece gri olan slota takacaksın taktıktan sonra BIOS'a gir ve DOCP aç eğer bu olursa diğerini de diğer gri slota tak ve aynı planı o RAM'de de uygula unutma siyah olan slotlara değil gri olan slotlara takacaksın RAM'leri.

Çözüm

Şu an evde değilim eve gidince deneyeceğim .şu an RAM'ler siyah slota takılı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar,

Aranızda yeniyim ve ilk defa AMD bir sistem topladım AMD'den de hiç anlamam araştırarak bileşenleri topladım. Benim şöyle bir sorunum var RAM'ler 2666 mhrz de çalıştı BIOS girdiğimde RAM ayarlarını açtığım da RAM'ın çalışmasını istediğim 4000 MHz aldığım da sistem açılmıyor hata veriyor bir tek 3000 MHz de hata vermiyor bu MHz nasıl yükselteceğim yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemin şu şekilde.

ASUS TUF Gaming B450M Pro s anakart.

Ryzen 5 5600X işlemci.

XPG Spectrix (2x8GB) DDR4 4133MHz RAM

GTX 1060 6 GB 192 bit ekran kartı.

Burada işlemcinin Max desteklediği RAM hızı yazıyor.

Teşekkürler sorunum çözüldü.

Geri
Yukarı