R5 5600X sisteme ekran kartı tavsiyesi

Bütçe
10000
Yükseltme yapılacağı zaman belli bir seviyeye kadar besler, konu sahibi alırım 10 yıl yükseltmem derse alınabilir.
Fakat misal RX 8000/RTX 5000 serisi veya daha ileriki seriler çıktığı zaman orta/orta-üst segment karta yapılacak yükseltmede 650W ın yetersiz kalma ihtimali var.
O kadar ileriye taşıyacağını düşünmüyorum hocam. En yüksek ihtimalle geçerse 6900'e falan geçer muhtemelen. Ona da 650 w yeterli olur kaliteli 650 w sonuçta. Ben yüzde 15 indirim ile almıştım 2800 e gelmişti o fiyattan alınabilir bence. Sonuçta dediğim gibi rahat 10 yıl kullanabilecek.

Yani bahsedilen model gereksiz pahalı, onun fiyatına yakın zaten 850W ATX 3.0 PSU bulunuyor.
PSU için bütçeniz ne kadar?
Pahalı da hocam önerdiğiniz 850 w 3 4 yıla bozulsa elinde kalır arkadaşın. Üstelik o kadar watta ihtiyacı yok. Boşa masraf olur o direkt. 10 sene garantisi olması olayı zaten dediğim güç kaynağının.

O kadar ileriye taşıyacağını düşünmüyorum hocam. En yüksek ihtimalle geçerse 6900'e falan geçer muhtemelen. Ona da 650 w yeterli olur kaliteli 650 w sonuçta.

Pahalı da hocam önerdiğiniz 850 w 3 4 yıla bozulsa elinde kalır arkadaşın. Üstelik o kadar watta ihtiyacı yok. Boşa masraf olur o direkt. 10 sene garantisi olması olayı zaten dediğim güç kaynağının.
Arkadaş 6700 XT alacak, bu kartı aldıktan sonra aynı serideki kart ile yükseltme yapmasının mantığı yok.
6900 XT seçenek bile değil.
Donanım alırken ilerisi de düşünülmeli, 650W her ne kadar kaliteli de olsa bir yere kadar besler.

Alacağı PSU zaten mimarisine göre kaliteli kondansatörlere sahip olacaktır, 3-4 yıla bozulma gibi bir durum söz konusu değil.
Zaten 850W alsın demiyorum, ROG Strix 650W parasına ATX 3.0 PSU bulunuyorken o paralar verilmez.

Arkadaş 6700 XT alacak, bu kartı aldıktan sonra aynı serideki kart ile yükseltme yapmasının mantığı yok.
Donanım alırken ilerisi de düşünülmeli, 650W her ne kadar kaliteli de olsa bir yere kadar besler.

Alacağı PSU zaten mimarisine göre kaliteli kondansatörlere sahip olacaktır, 3-4 yıla bozulma gibi bir durum söz konusu değil.
Zaten 850W alsın demiyorum, ROG STRIX 650W parasına ATX 3.0 PSU bulunuyorken o paralar verilmez.

Hocam daha ucuza PSU onerebilir misin?

Zaten 850W alsın demiyorum, ROG Strix 650W parasına ATX 3.0 PSU bulunuyorken o paralar verilmez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Neden olmasın ki hocam? Biri 2k biri 4k kartı. Bence gayet de bir seçenek arada 30 40 fps fark var. Bir de işin şu açısı var. 10 sene garanti mevzusu satarken de çok işe yarayacaktır. Aşırı değer kaybetmez yani ileride daha iyisine geçerse. Zaten tahminimce 4090 gibi bir karta geçmez. Ha geçecek olursa da Rog'u satar üstüne az bir miktar ekleyip daha yüksek wattlı bir psu alır. Gerçi arkadaş almayacağını söyledi ben sadece kendi fikrimi belirtip münakaşa yapıyorum sizinle.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Neden olmasın ki hocam? Biri 2k biri 4k kartı. Bence gayet de bir seçenek arada 30 40 fps fark var. Bir de işin şu açısı var. 10 sene garanti mevzusu satarken de çok işe yarayacaktır. Aşırı değer kaybetmez yani ileride daha iyisine geçerse. Zaten tahminimce 4090 gibi bir karta geçmez. Ha geçecek olursa da Rog'u satar üstüne az bir miktar ekleyip daha yüksek wattlı bir psu alır. Gerçi arkadaş almayacağını söyledi ben sadece kendi fikrimi belirtip münakaşa yapıyorum sizinle.
Mühim olan kartın performansı değil zaten.
Mantıklı olmamasının nedeni 6700 XT gibi bir kart ile 2K/1080P de uzun süre gider, artık yükseltme yaparken saf gücün yanında VRAM, DLSS/FSR ve hemen hemen her oyunda kendine yer edinmeye çalışan RT faktörü de dikkate alınmalı.
7000 serisinde yüksek çözünürlüklerde ve RT açıldığında 6000 serisine göre performans kaybının daha düşük olması, kesin olarak gelecek FSR 3.0 ve daha iyi yazılım ile 6000 serisinin alınmasını mantıksız kılıyor.
6900 XT nin sıfır fiyatına yakın 7900 XT bulunması ve yukarıda saydığım nedenlerden dolayı ileride 2. el tarafında 7000 serisinin daha canlı satış yakalayacak olması da yine 6900 XT nin alınmasını mantıksız kılıyor.

Sorun değil hocam tartışmak iyidir.

Geri
Yukarı