R5 5600X sisteme ekran kartı tavsiyesi

• Konuyu başlatan Rabid
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 297
Benim kartı değiştirmemdeki asıl sebep aslında 2K'ya geçmek istemem ve 3060 Ti ile minimum ya da orta grafiklerde 60 - 80 FPS arası alırım umarım diye zorlamak istememem. Geçmişken iyi bir kart alayım beni uzun süre götürsün kafasındayım. Ağırlık olarak Online oyunlar oynuyorum (MMO, arpg tarzı). Hikayeli oynadığım oyunlarda oluyor tabii ki. Oynadığım Online oyunlar ekran kartının içinden geçtiği için haliyle ısınıyor. Şu anda beni AMD'de korkutan tek şey ısınma sorunu ve ilk kez AMD ekran kartı kullanacak olmam. @kino şu anda beni RX 7900 XT 20GB VRAM ile kandırıyor ve sanırım başarılı. (NVIDIA'cı olmama rağmen). Çünkü kart hem ucuz hem de 20GB VRAM'e sahip. Bu 2 seçenek haricinde farklı bir şey seçemiyorum gibi. Ya RX 7900 XT alacağım ya da NVIDIA'dan şaşmayıp 4000 serisi Super'leri bekleyip 16 GB benim işimi görür deyip devam edeceğim. Burada da siz devreye girip, bana yardım ettiğiniz kısma geliyoruz. :)

Evet AMD işlemci ve ekran kartında derece olarak oldukça yüksek ısı veriyor hele ki yazın sıcak olan bir şehirde yaşıyorsan kaliteli bir sıvı sogutmadan baska secenegin yok gibi duruyor bu NVIDIA icinde gecerli ama AMD de daha bu konudan muzdarip olursun sıvı soğutma var mı şu anki sisteminde var ise kac mm?

Evet AMD işlemci ve ekran kartında derece olarak oldukça yüksek ısı veriyor hele ki yazın sıcak olan bir şehirde yaşıyorsan kaliteli bir sıvı sogutmadan baska secenegin yok gibi duruyor bu NVIDIA icinde gecerli ama AMD de daha bu konudan muzdarip olursun sıvı soğutma var mı şu anki sisteminde var ise kac mm?
240'lık sıvı soğutucu olmasına rağmen ısıdan muzdaripim. 80 dereceleri gördüğüm oluyor.
Daha önce hiç Radeon kart kullanmadım fakat Nvidia'ya bildiğimiz Nvidia. Hem yazılımda hem donanımda adamlar bu işi biyere kadar finalize etmişler. Sanırım Super'leri ay sonuna kadar bekleyeceğim yada hiç beklemeyip 4080' de alabilirim. Ram olarak 16gb sonuçta ve ay sonuna kadar beklersem bu kartlar en az 10bin TL daha zamlanırmış gibime geliyor. Matemetiği severim ama son kullanıcı olarak bu ekonomide bu kadar matematik yapmak hiç hoş değil.

240'lık sıvı soğutucu olmasına rağmen ısıdan muzdaribim. 80 dereceleri gördüğüm oluyor.
Daha önce hiç Radeon kart kullanmadım fakat NVIDIA'ya bildiğimiz NVIDIA. Hem yazılımda hem donanımda adamlar bu işi bir yere kadar finalize etmişler. Sanırım Super'leri ay sonuna kadar bekleyeceğim ya da hiç beklemeyip 4080'de alabilirim. RAM olarak 16 GB sonuçta ve ay sonuna kadar beklersem bu kartlar en az 10bin TL daha zamlanırmış gibime geliyor. Matemetiği severim ama son kullanıcı olarak bu ekonomide bu kadar matematik yapmak hiç hoş değil.

Sıvı soğutucu markan nedir acaba? Bende yenilemeyi düşünüyorum sistemi Cooler Master'ın cok uygun geldi 240 mmlik sogutucusu ama performansı konusunda tatmin eder mi bilmiyorum bence hiç beklemeyip 4080 almalısın ay sonuna kadar oldukça zamlanıcağını dusunuyorum 4080 de seni 5 6 yıl götürür diyebilirim açıkçası

Sıvı soğutucu markan nedir acaba? Bende yenilemeyi düşünüyorum sistemi Cooler Master'ın cok uygun geldi 240 mmlik sogutucusu ama performansı konusunda tatmin eder mi bilmiyorum bence hiç beklemeyip 4080 almalısın ay sonuna kadar oldukça zamlanıcağını dusunuyorum 4080 de seni 5 6 yıl götürür diyebilirim açıkçası
Coolermaster 240lık kullanıyorum. Dediğim gibi 80 dereceleri görüyorum yazın. Performansı konusunda bişey diyemem çünkü sıcaklıktan yana ben memnun değilim. 80 derece Amd için az mıdır çok mudur bilemiyorum (Bence çok Intel olsa 10 derece daha az göreceğime eminim). Belkide benim kasa küçük geliyordur. Havalandırması kötüdür.

Konuya geri dönecek olursak. 4070ti Super'in fiyatının 4080'den daha ucuza çıkacağını hesap edersek ve şu aralar 4080'e indirim yakalarsam, 4080 almaya biraz daha yakınım. Fakat kartlarda da marka marka kaliteler değişiyor. (Pny, Asus Tuf, Asus Rog, Msi vs.) Umarım kısa sürede bir indirim yakalarım ve son küçük bi tavsiyeyle bu işe bir son veririm.

Cooler Master 240'lık kullanıyorum. Dediğim gibi 80 dereceleri görüyorum yazın. Performansı konusunda bir şey diyemem çünkü sıcaklıktan yana ben memnun değilim. 80 derece AMD için az mıdır çok mudur bilemiyorum (bence çok Intel olsa 10 derece daha az göreceğime eminim). Belkide benim kasa küçük geliyordur. Havalandırması kötüdür.

Konuya geri dönecek olursak. 4070 Ti Super'in fiyatının 4080'den daha ucuza çıkacağını hesap edersek ve şu aralar 4080'e indirim yakalarsam, 4080 almaya biraz daha yakınım. Fakat kartlarda da marka marka kaliteler değişiyor. (PNY, ASUS TUF, ASUS ROG, MSI vs.) Umarım kısa sürede bir indirim yakalarım ve son küçük bir tavsiyeyle bu işe bir son veririm.

Umarım yakalarsın istedigin indirimi ASUS TUF F/P acısından gayet seksi bir seçenek ama para veririm diyorsan ROG farklı seviye ya...
Ve dediğin gibi kasanın uyumuna bakmanı öneririm sıcaklık kasa yüzünden yüksek seyrediyor olabilir hafife alınmaması gerekiyor kasanın.

Geri
Yukarı