R5 5600X sisteme M.2 SSD takıldıktan sonra mavi ekran hatası almak

İşletim sistemi
Windows 11

baybarsyontar

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
RAM
GeIL EVO X II 8x2 3600MHz
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria Pro 1 TB
Ekran kartı
Sapphire Nitro+ Rx580 8GB
Anakart
ASUS ROG Strix B550-A
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600x
Merhaba,

Yaklaşık bir haftadır çözemediğim bir mavi ekran problemiyle karşı karşıyayım. M.2 SSD alıp sistemime taktıktan sonra herhangi bir oyuna girdiğim anda mavi ekran alıyorum. Cuma gününden sonra 2 gün şehir dışındaydım ve bugün eve döndüğümde bilgisayarı açtığımda M.2 SSD'nin görülmediğini fark ettim. Sıfırdan kurulum yaparken Shift+F10 kombinasyonu ile kurulum yaptıktan sonra tekrar oyunlarda mavi ekran hatası almaya devam ettim. Minidump dosyası maalesef oluşmuyor. Bir önceki konumda @181951 hocamın dediklerini yapınca düzeldiğini sanmıştım. Fakat belirttiğim gibi iki gün kullanmayıp bugün bilgisayarımı kullanmak isteyince hatalar devam etti. Sorunun M.2 SSD'nin kendisinde olma ihtimali var mı? İade etmeli miyim?

Minidump ve Olay Goruntuleyicisi

Boyle gozukuyor keyler, onun disinda az once yaklasik 5 dakikalik bir Warzone seruveninin ardindan gene mavi ekran yedim.

Dosya Ekleri

• Screenshot (3).png
    Screenshot (3).png
    114,7 KB · Görüntüleme: 14
  • WhatsApp Image 2024-02-13 at 02.53.46.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-13 at 02.53.46.jpeg
    64,4 KB · Görüntüleme: 10
Boyle gozukuyor keyler, onun disinda az once yaklasik 5 dakikalik bir Warzone seruveninin ardindan gene mavi ekran yedim.

Minidump overwrite keyini aktif edebilirsin. Sistemde bir memory.dmp varsa onu da atabilirsin ayrıca.

Yapılabilecek donanım testlerini de yap bu arada, bu iş DMP dosyası beklemekle ilerlemez gibi duruyor. Donanım testlerinde sorun çıkmadığı takdirde disklerini sistemden uzaklaştırıp kontrol etmen gerekiyor 🙏

Minidump overwrite keyini aktif edebilirsin. Sistemde bir memory.dmp varsa onu da atabilirsin ayrıca.

Yapılabilecek donanım testlerini de yap bu arada, bu iş DMP dosyası beklemekle ilerlemez gibi duruyor. Donanım testlerinde sorun çıkmadığı takdirde disklerini sistemden uzaklaştırıp kontrol etmen gerekiyor 🙏
Aktif ettim, maalesef memory.dmp bulunmuyor. M2 SSD'den git gide suphelenmeye basladim. Yarin tekrardan SATA SSD'yi geri takip ona kurulum yapacagim. Eger problem ortadan kalkarsa SSD'yi iade etmekten baska bi secenek gozukmuyor.

Aktif ettim, maalesef memory.dmp bulunmuyor. M2 SSD'den git gide suphelenmeye basladim. Yarin tekrardan SATA SSD'yi geri takip ona kurulum yapacagim. Eger problem ortadan kalkarsa SSD'yi iade etmekten baska bi secenek gozukmuyor.
Hocam OCCT uzerinden stress teste soktugum zaman bilgisayarimi herhangi bir mavi ekran almiyorum desem ne yapmamiz gerekiyor? @181951

Son düzenleme:
Hocam OCCT uzerinden stress teste soktugum zaman bilgisayarimi herhangi bir mavi ekran almiyorum desem ne yapmamiz gerekiyor? @181951

OCCT üzerindeki donanımlarda sorun çıkmama durumu var ise eğer, CrystalDiskMark indirip diske de bir stres testi yap. O şekilde de herhangi bir problem çıkmazsa diski sistemden çıkar ve geçici olarak diğer diske bir işletim sistemi kurup kontrol et. Mavi ekranlar ne zaman başladılar? Disk takıldıktan sonra mı?

OCCT üzerindeki donanımlarda sorun çıkmama durumu var ise eğer, CrystalDiskMark indirip diske de bir stres testi yap. O şekilde de herhangi bir problem çıkmazsa diski sistemden çıkar ve geçici olarak diğer diske bir işletim sistemi kurup kontrol et. Mavi ekranlar ne zaman başladılar? Disk takıldıktan sonra mı?
Evet geçen çarşamba M2’yi takıp sıfırdan kurulum yaptıktan sonra başladı. Şu an çalışıyorum eve döndüğüm zaman diske stres test yapıp sonucu paylaşacağım.

Evet geçen çarşamba M2’yi takıp sıfırdan kurulum yaptıktan sonra başladı. Şu an çalışıyorum eve döndüğüm zaman diske stres test yapıp sonucu paylaşacağım.
Herhangi bir sorun yasamadim test suresi boyunca, hizlarin dusuk cikmasinin sebebi ise PCI 3.0 slotuna takili SSD.

Dosya Ekleri

• Screenshot (4).png
    Screenshot (4).png
    314,3 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı