R5 5600X undervolt için Volt ve GHz değerleri

Gyurox

Hectopat
R5 5600X kullanan bir hazır sistem almayı düşünüyorum fakat stok fan ile geliyor. İlk 2-3 ay stok fan ile kullanmayı düşünüyorum. Aranızda bu işlemciyi stok fan ile undervolt yaparak kullanan varsa sizin kullandığınız Volt ve GHz değerlerinizi öğrenebilir miyim? Biliyorum her R5 5600X'te aynı değerler olmaz fakat benim için bir başlangıç noktası olması açısından soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

Deneme yanılma yolu ile bulacaksın mavi ekranlara lışacaksın ve bunlar nereye yönleneceğini anlatıyor.

Birnevi sistem seninle konuşuyor.

Ehaliyle kendin bulacaksın ayarını.

R5 5600X kullanan bir hazır sistem almayı düşünüyorum fakat stok fan ile geliyor. İlk 2-3 ay stok fan ile kullanmayı düşünüyorum. Aranızda bu işlemciyi stok fan ile undervolt yaparak kullanan varsa sizin kullandığınız Volt ve GHz değerlerinizi öğrenebilir miyim? Biliyorum her R5 5600X'te aynı değerler olmaz fakat benim için bir başlangıç noktası olması açısından soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

Under Volt yapmana gerek yok. 2021 yılında yaşıyoruz, donanımlar sıcaklığına göre kendini ayarlayabiliyor. 2 - 3 ay çok rahat idare edersin.

CPB ve PBO ayarları açıksa kapatın öncelikle bu birinci husus. Voltaj değerleri 1.1v GHz değeri de 3.7GHz'de kalsa yeterli olur diye düşünüyorum. Sıcaklıklara göre voltajı 1.0v yapabilirsiniz.

@ragnarock492 hocam aynı işlemciyi kullanıyor, yardımcı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki değerleri deneyebilirsin. Sıcaklık tatmin etmezse voltajı ve frekansı biraz daha düşürürsün.
Under Volt yapmana gerek yok. 2021 yılında yaşıyoruz, donanımlar sıcaklığına göre kendini ayarlayabiliyor. 2 - 3 ay çok rahat idare edersin.
Öyle bir şey var mıymış ya 😃 Böyle bir şey yok. Biraz araştırırsan görebilirsin.
CPB ve PBO ayarları açıksa kapatın öncelikle bu birinci husus. Voltaj değerleri 1.1v GHz değeri de 3.7GHz'de kalsa yeterli olur diye düşünüyorum. Sıcaklıklara göre voltajı 1.0v yapabilirsiniz.
O kadar düşürmesine gerek yok. 4 GHz üstü 1.20 Volt aşağısı ile görebilir ve bu değerler için stok soğutucu yeterli olur diye düşünüyorum.

Aslında bence bunların hiçbirisi ne gerek yok çünkü bence işlemci çok ısınmayacak (ha ben cayır cayır render alıyorum dersen bile gerek yok) yaparsan performans kaybı yaşayabilirsin ufak ta olsa.

O kadar düşürmesine gerek yok. 4 GHz üstü 1.20 Volt aşağısı ile görebilir ve bu değerler için stok soğutucu yeterli olur diye düşünüyorum.

Ben direkt sıcaklıkları garantiye almak için işlemcinin stok frekansını söyledim, 1.1v değerlerinde 4.2GHz bile görebilir ki örnek benim. Sıcaklıklar sorun olmayacaksa sizin dediğiniz gibi yapsın zaten olmazsa adım adım düşer.

Sistem elinize geldiği zaman endişe edersiniz, bin farklı etken var sıcaklıkları değiştiren, bunun dışında silikon kalitesi tamamen şansınıza bağlı ve sabit frekans/voltaj girmek ile gelen ek riskler var. Ben şahsen sabit frekans girmek yerine kendi ayarlarım ile PBO2 ile güç limitlerini, Curve Optimizer ile voltaj/frekans eğrisini keyfime göre ayarladım. Bu bahsettiğim ayarlara BIOS arayüzünden erişebiliyorsunuz, herhangi bir ek yazılıma ihtiyacınız yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı