R5 5600X Undervolt değerlerim nasıl?

DIABLO36

Hectopat
Merhabalar, yaklaşık bir senedir stock soğutucu ile 5600x işlemci kullanmaktayım. Bu işlemciyi bir senedir CPB kapalı olarak maksimum 3.7 GHz hıza çıkacak şekilde kullanıyordum, haliyle performans kaybım oldukça fazlaydı. Dün Undervolt denedim, CPB Auto yapıp voltaj düşürdüğümde en fazla 84-86 dereceyi görüyordum 4650 veya 4699 GHz frekanslarda. Voltaj değerini ekteki gibi yaptım ve 4300 GHz frekansta ısı değerim test ettiğim oyunlarda oldukça düştü. Herhangi bir kapanma da söz konusu olmadı sanırım voltaj değerini tutturmuş gibiyim. CPB açık ve herhangi bir frekansı limitlemeden sadece voltaj düşürerek Valorant'ta 75-80 arası sıcaklık alıyordum. LoL'de bu 70-75 arasına düşüyordu. F1 2022'de ise 75-80 arasındaydı yine. 4.3 GHz frekansına sabitleyip voltajı da bayağı düşürdükten sonra bu oyunlarda sırasıyla, 65-70, 60-65 ve 65-70 ortalama ısı değerleri aldım. İlk defa böyle bir şey yaptığım için, sizce bulduğum Voltaj değeri iyi midir stock soğutucuya rağmen? Bu arada termal macunu 3-4 ay kadar önce yeniledim. Performans kaybım da neredeyse yok gibi bir şeydi bana çok fark ettirmedi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    37,3 KB · Görüntüleme: 70

Yeni konular

Geri
Yukarı