Çözüldü R5 5600X ve RTX 3060 sistem aniden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamün Aleyküm. 3 hafta önce bilgisayar topladım.

Sistem özellikleri:
  • AMD Ryzen 5600X.
  • RTX 3060 ASUS ROG.
  • B450 MSI Pro Max'a.
  • 2x16 GB Corsair 3200MHz RAM.
  • Cooler Master 550W PSU.
  • 240GB SSD SATA 3 Corsair.
  • 1TB HDD.
Sistemim bu şekilde genellikle Unreal Engine - Cryengine oyun motorlarını kullanıyorum. 1080p ila 8K arası video kayıt alıp render yapıyorum ve oyun oynuyorum.
En çok oynadığım oyun Hunt Showdown oyunudur. Bu oyunu oynarken 2 kere bilgisayar aniden kapandı önce ekran gitti daha sonra yeniden başladı hızlı bir şekilde SSD olduğu için zaten masaüstünün geri gelmesi 15 saniye sürmedi.

Bütün sürücüler güncel. Windows 10 Pro sürümünü kullanıyorum daha önce Windows 11 Pro sürümü vardı o zamanda aynı şekilde kapanmıştı.
OCCT ile sistemi 5 dakika test ettim herhangi bir sorun olmadı. Oyun oynarken sıcaklık değerleri ekran kartı genellikle 50-60 derece arasında işlemci de 60-78 derece arasında gidip geliyor. Sizce sorun nedir? Başka bir test önerir misiniz?

Sistem toplamda sadece 2 kere aniden kapandı bir hafta içerisinde onda da Hunt Showdown oyununu oynarken yaşandı bu oyunu açtığım her an atmıyor ben bu oyunu misal 200 saat oynuyorsam 100 saate bir sistem aniden reset atıyor ( Sadece Hunt Showdown da) Başka oyunları daha uzun oynadım bir sorun olmadı.

Güç kaynağı mı yetmiyor diyeceğim ama Crysis Remastered trilogy serisini 4K Ultra - 8K orta ayarlarda sorunsuz şekilde çalıştırıyor. RDR2 4K Ultra'da sorunsuz şekilde çalıştırıyor.
4K ve 8K video renderlemede hiçbir sorun yok.

Çözüm
Hocam B450 icin bu ayara baktım ama sonuç bulamadim büyük ihtimalle hatalı arama yaptım aksam yabancı forumlara da bakacağım.

Tamamdır teşekkür ederim. Ben de bakıyorum arada ama bulamadım. Denk gelirseniz buralardayım.

Selamünaleyküm.
Arkadaşlar sorunu çözdüm çok şükür.
Sorunun kaynağı kullandığım PSU kablosundanmış. Zamanında ucuz diye 15 - 30TL arası 3-5 tane kablo satın almıştım. Bunlar sanırım 300/500V arası destekliyor PSU'nun orijinal kablosunu taktıktan sonra çok şükür bir daha kapanma yaşamadım.

Call of Duty Warzone 2.0 da oyunu açarken sistem reset atıyordu bir de o genel bir sorunmuş. BIOS sürümüm en sona güncel olmasına ragmen tekrar güncelleme yaptım ve bu sorun da çözüldü.
Selamün Aleyküm. 3 hafta önce bilgisayar topladım.

Sistem özellikleri:
  • AMD Ryzen 5600X.
  • RTX 3060 ASUS ROG.
  • B450 MSI Pro Max'a.
  • 2x16 GB Corsair 3200MHz RAM.
  • Cooler Master 550W PSU.
  • 240GB SSD SATA 3 Corsair.
  • 1TB HDD.
Sistemim bu şekilde genellikle Unreal Engine - Cryengine oyun motorlarını kullanıyorum. 1080p ila 8K arası video kayıt alıp render yapıyorum ve oyun oynuyorum.
En çok oynadığım oyun Hunt Showdown oyunudur. Bu oyunu oynarken 2 kere bilgisayar aniden kapandı önce ekran gitti daha sonra yeniden başladı hızlı bir şekilde SSD olduğu için zaten masaüstünün geri gelmesi 15 saniye sürmedi.

Bütün sürücüler güncel. Windows 10 Pro sürümünü kullanıyorum daha önce Windows 11 Pro sürümü vardı o zamanda aynı şekilde kapanmıştı.
OCCT ile sistemi 5 dakika test ettim herhangi bir sorun olmadı. Oyun oynarken sıcaklık değerleri ekran kartı genellikle 50-60 derece arasında işlemci de 60-78 derece arasında gidip geliyor. Sizce sorun nedir? Başka bir test önerir misiniz?

Sistem toplamda sadece 2 kere aniden kapandı bir hafta içerisinde onda da Hunt Showdown oyununu oynarken yaşandı bu oyunu açtığım her an atmıyor ben bu oyunu misal 200 saat oynuyorsam 100 saate bir sistem aniden reset atıyor ( Sadece Hunt Showdown da) Başka oyunları daha uzun oynadım bir sorun olmadı.

Güç kaynağı mı yetmiyor diyeceğim ama Crysis Remastered trilogy serisini 4K Ultra - 8K orta ayarlarda sorunsuz şekilde çalıştırıyor. RDR2 4K Ultra'da sorunsuz şekilde çalıştırıyor.
4K ve 8K video renderlemede hiçbir sorun yok.
G.o reis

1.JPG
2.JPG

Tanıdıktan geçici olarak tedarik edebileceğiniz ikinci bir PSU var mı? Başka bir PSU ile test etmenizi öneririm.

Ne yazık ki test etme şansım yok başka PSU ile ama bununla alakası olacağını sanmıyorum. Bir sürü oyunu 4K ve 8K da oynadım uzun süre sistemi resetleyen oyun 1080p orta ayarlarda oynadığım bir oyun çözemedim.

Hocam yüksek ayarlar ve yüksek çözünürlükte deneyeniz bir de 1080p de işlemciye yük biner ve stok soğutucu var yazmışsınız.

Hocam yüksek ayarlar ve yüksek çözünürlükte deneyeniz bir de 1080p de işlemciye yük biner ve stok soğutucu var yazmışsınız.
Hunt Showdown u daha önce 8K Ultra ayarlarda ve low ayarlarda denedim ama o sırada atmadı oyundan sıcaklıklarda normaldi 8K da 30FPS alabiliyordum Bir ayarı kısarak 4K da 60 ve üzeri

Hunt Showdown'u daha önce 8K Ultra ayarlarda ve Low ayarlarda denedim ama o sırada atmadı oyundan sıcaklıklarda normaldi 8K da 30FPS alabiliyordum bir ayarı kısarak 4K da 60 ve üzeri.

Sıcaklık ile alakası yokmuş, bana artık donanımsal bir hata gibi gelmeye başladı.

Sıcaklık ile alakası yokmuş, bana artık donanımsal bir hata gibi gelmeye başladı.

Sadece bu oyuna özel bir hata herhalde :D çünkü defalarca 4K 8k video renderledim editledim video çektim ve yüksek grafik çözünürlük ile oyun oynadım bir sorun olmadı ama 1080p orta ayarlarda bu oyunu oynarken tak diye gidiyor 2-3 günde bir.

Sadece bu oyuna özel bir hata herhalde :D çünkü defalarca 4K 8k video renderledim editledim video çektim ve yüksek grafik çözünürlük ile oyun oynadım bir sorun olmadı ama 1080p orta ayarlarda bu oyunu oynarken tak diye gidiyor 2-3 günde bir.

Bende bu oyunu Ryzen 5 4650G APU sistemde oynuyorum ilk oynadığımı aralıksız 4.5 saat oynadım ve son saatlere doğru 1 defa drop yedim yani oyun mu bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı