R5 5600X ve RTX 3060 Ti sistemde performans kaybı

hsyndgr

Hectopat
Merhabalar. Yaklaşık 1 sene önce topladığım sistemde yaklaşık 1-2 ay önce kadar takılma ve kekeleme gibi sorunlar başladı. 1 aydan beri araştırıyorum fakat çözüm bir türlü bulamadım. Masaüstünde iken veya boştayken bile bu takılma hissi mevcut. Bilinen birkaç test uyguladım ve aşağıda sizinle paylaştım. Hiçbir şekilde çözemedim sorunumu yardımlarınızı bekliyorum lütfen şimdiden teşekkürler.

Sistem özellikleri:
GPU: RTX 3060 Ti
CPU: Ryzen 5600X
Anakart: MSI B550 Gaming Edge Wi-Fi
RAM: G.Skill 3600 CL16 2x8
PSU: Thermaltake GF1750 80+ Gold

Dosya Ekleri

• AİDA64 TEST.png
    AİDA64 TEST.png
    52,5 KB · Görüntüleme: 47
  • AİDA64.png
    AİDA64.png
    64 KB · Görüntüleme: 41
  • furmarktest.png
    furmarktest.png
    74,7 KB · Görüntüleme: 38
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    137,7 KB · Görüntüleme: 39
Aynı sorun sistemi aldığımdan beri benim sistemimde de mevcut, çok sık olmuyor, haftada 1-2 defa anca denk geliyorum, nedenini bende bulamadım.

Herhangi bir OC vs. yaptınız mı? Ek olarak DDU ile sürücüyü kaldırıp, şu anki sürücünüzden bir önceki sürücüyü kurmayı dener misiniz? Ek olarak Windows'un güncelleştirmelerini kontrol edin derim, teslim iyileştirme gibi güncellemeler ile düzelebiliyor. (Sorun işletim sistemindeyse)

Herhangi bir OC vs. yaptınız mı? Ek olarak DDU ile sürücüyü kaldırıp, şu anki sürücünüzden bir önceki sürücüyü kurmayı dener misiniz? Ek olarak Windows'un güncelleştirmelerini kontrol edin derim, teslim iyileştirme gibi güncellemeler ile düzelebiliyor. (Sorun işletim sistemindeyse)
En ufak bir o.c işlemi yapılmadı. Topladığımdan beri default ayarlarda kullandım. Bios, ekran kartı, chipset, windows hepsi güncel. 2 kere win 11 e geçtim; 2 kere de win 10 a geri döndüm. Son 3 biosu (v15-16-17) denedim. Sadece beta v18 denemedim o da beta olduğu için. Yani aklıma gelebilecek herşeyi yaptım ve çare bulamıyorum gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Donanımsal olarak bir arıza olabilir mi ? Nasıl anlayabilirim ?
olay görüntüleyicisinde gördüm şimdi DistributedCOM 10016 diye uyarı alıyorum sürekli bununla bir alakası olabilir mi ?
2 saate yakın kullandım bilgisayarı hep takıldı şuan bir anda geçti ve yağ gibi akıyor. Yardımcı olabilecek birisi yok mu ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı