R5 5600X ve RTX 3070 sistemde FPS düşmesi

freyaasfendia

Yoctopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bu benim forumdaki ilk konum. Bilgisayarımda oyun oynarken bazı sorunlar yaşıyorum. İşlemci sıcaklığı aniden artıyor ve tam bu anda FPS 1'e düşüyor. CPU hızı Auto'dayken sıcaklık 60tan 85 dereceye kadar çıkıyor. Hızı 4.1'e sabitlediğimde ise 55'ten 65 dereceye ulaşıyor. Sabitlediğimde bu durum daha az yaşanıyor ama bu da bilgisayarımın performansından kısmam demek oluyor ki bunu yapmak istemiyorum. Auto'dayken voltaj çok değişkenlik gösteriyor. Sistemimdeki her bir parça 10 aylık. Bu sıkıntıyı PUBG, Sea of Thieves, God of War oynarken yaşadım. Muhtemelen diğer oyunlarda da olacaktır. Alt Tab'a dönüp geldiğimde düzeliyor. Monitorizasyonu Core Temp ve Afterburner ile yapıyorum. Bilgisayarımı temizlediğim ve termal macunu gerektiği gibi ve gerektiği kadar sürdüm bu konuda şüpheniz olmasın. Önerilerinize açığım.

Sistem özellikleri:
Gamepower Airbender RGB CPU Air cooler.
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 35MB Processor.
ASUS Prime B450M-K II DDR4 4400(OC)MHz mATX motherboard.
HyperX Fury 16 GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL17 Memory.
ASUS Dual GeForce RTX 3070 OC 8 GB GDDR6 256bit DX12 Gaming.
Lian Li lancool 2 Black tempered glass ATX case.
ASUS TUF-Gaming-750b 750W 80 Plus Bronze 135mm Gaming Power Supply.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Kullandığın işlemci soğutucusu çok dandik, 5600X gibi işlemcilerde otomatik voltaj ve turbo hızını serbest bırakırsan biraz daha iyi soğutucuya ihtiyacın olacaktır. Çok abartı modellere gerek yok örneğin SE-224-XT.

FPS 1'e düşmesi ise depolama kaynaklı bir soruna benziyor biraz da. Frekansı düşürdüğünde sıcaklıkla beraber bu düşüşler geçiyor mu yoksa devam ediyor mu?

Merhabalar. Bu benim forumdaki ilk konum. Bilgisayarımda oyun oynarken bazı sorunlar yaşıyorum. İşlemci sıcaklığı aniden artıyor ve tam bu anda FPS 1'e düşüyor. CPU hızı Auto'dayken sıcaklık 60tan 85 dereceye kadar çıkıyor. Hızı 4.1'e sabitlediğimde ise 55'ten 65 dereceye ulaşıyor. Sabitlediğimde bu durum daha az yaşanıyor ama bu da bilgisayarımın performansından kısmam demek oluyor ki bunu yapmak istemiyorum. Auto'dayken voltaj çok değişkenlik gösteriyor. Sistemimdeki her bir parça 10 aylık. Bu sıkıntıyı PUBG, Sea of Thieves, God of War oynarken yaşadım. Muhtemelen diğer oyunlarda da olacaktır. Alt Tab'a dönüp geldiğimde düzeliyor. Monitorizasyonu Core Temp ve Afterburner ile yapıyorum. Bilgisayarımı temizlediğim ve termal macunu gerektiği gibi ve gerektiği kadar sürdüm bu konuda şüpheniz olmasın. Önerilerinize açığım.

Sistem özellikleri:
Gamepower Airbender RGB CPU Air cooler.
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 35MB Processor.
ASUS Prime B450M-K II DDR4 4400(OC)MHz mATX motherboard.
HyperX Fury 16 GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL17 Memory.
ASUS Dual GeForce RTX 3070 OC 8 GB GDDR6 256bit DX12 Gaming.
Lian Li lancool 2 Black tempered glass ATX case.
ASUS TUF-Gaming-750b 750W 80 Plus Bronze 135mm Gaming Power Supply.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
İşlemci soğutucu için bütçeniz ne kadar?

Kullandığın işlemci soğutucusu çok dandik, 5600X gibi işlemcilerde otomatik voltaj ve Turbo hızını serbest bırakırsan biraz daha iyi soğutucuya ihtiyacın olacaktır. Çok abartı modellere gerek yok örneğin SE-224-XT.

FPS 1'e düşmesi ise depolama kaynaklı bir soruna benziyor biraz da. Frekansı düşürdüğünde sıcaklıkla beraber bu düşüşler geçiyor mu yoksa devam ediyor mu?

Frekansı düşürdüğümde azalıyor ancak tamamen konforlu bir oyun olmuyor. Auto da 10 defa oluyorsa sabitlediğimde 3 defa oluyor. Ve sıcaklık Max 85 olurken sabitken Max 65 oluyor. Soğutucu önerin için teşekkür ederim.
İşlemci soğutucu için bütçeniz ne kadar?
Kendimi olabildiğince zorlarım. Bana orta, üst ve epic segmentte öneride bulunabilir misiniz?
İşlemci ısınmasından kaynaklı frekans düşüşü yaşıyorsun.
Ayrıca işlemci soğutucusu pazar soğutucusu o sisteme yakışmaz.
Bu sorunun tamamen soğutucu kaynaklı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Frekansı düşürdüğümde azalıyor ancak tamamen konforlu bir oyun olmuyor. Auto da 10 defa oluyorsa sabitlediğimde 3 defa oluyor. Ve sıcaklık Max 85 olurken sabitken Max 65 oluyor. Soğutucu önerin için teşekkür ederim.

Kendimi olabildiğince zorlarım. Bana orta, üst ve epic segmentte öneride bulunabilir misiniz?

nzxt en iyi sıvı soğutmalardan.

Evet soğutucuyla alakalı olduğunu düşünüyorum.
Isınmalar kaynaklı frekans düşüşü kesin bir durumdur 80 85 derece gibi değerlerde işlemci hızını azaltır. Bazı durumlardı bu görülmez ancak düşük bir ihtimal.
5600x'in stok fanı bu duruma yol açmayabilirdi diye düşünüyorum ancak stok fan bile önerilmemelidir.

NZXT en iyi sıvı soğutmalardan.

Cooler Master'ı alabilirim NZXT biraz fazla olacak benim için. Cooler Master yeterli olur mu yoksa günü mü kurtarır? Biraz daha zorlayıp onu mu almalıyım?

Evet soğutucuyla alakalı olduğunu düşünüyorum.
Isınmalar kaynaklı frekans düşüşü kesin bir durumdur 80 85 derece gibi değerlerde işlemci hızını azaltır. Bazı durumlardı bu görülmez ancak düşük bir ihtimal.
5600x'in stok fanı bu duruma yol açmayabilirdi diye düşünüyorum ancak stok fan bile önerilmemelidir.
Teşekkür ederim. Bunu deneyeceğim. Şehir dışına çıkacağım için 2 hafta sonra ancak bu işi halletmiş olacağım. Mutlaka güncelleme yapacağım.
Biraz daha zorlayıp NZXT alın sağlıklı olsun istemez misiniz sisteminizin.

İsterim tabii ki. Bunu öğrenmek istemiştim sizden. Cooler Master bile bir yere kadar derseniz onu almaya çalışacağım ki zaten onu anlıyorum. Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı