R5 5600X ve RTX 3070 sistemde FPS düşmesi

freyaasfendia

Yoctopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bu benim forumdaki ilk konum. Bilgisayarımda oyun oynarken bazı sorunlar yaşıyorum. İşlemci sıcaklığı aniden artıyor ve tam bu anda FPS 1'e düşüyor. CPU hızı Auto'dayken sıcaklık 60tan 85 dereceye kadar çıkıyor. Hızı 4.1'e sabitlediğimde ise 55'ten 65 dereceye ulaşıyor. Sabitlediğimde bu durum daha az yaşanıyor ama bu da bilgisayarımın performansından kısmam demek oluyor ki bunu yapmak istemiyorum. Auto'dayken voltaj çok değişkenlik gösteriyor. Sistemimdeki her bir parça 10 aylık. Bu sıkıntıyı PUBG, Sea of Thieves, God of War oynarken yaşadım. Muhtemelen diğer oyunlarda da olacaktır. Alt Tab'a dönüp geldiğimde düzeliyor. Monitorizasyonu Core Temp ve Afterburner ile yapıyorum. Bilgisayarımı temizlediğim ve termal macunu gerektiği gibi ve gerektiği kadar sürdüm bu konuda şüpheniz olmasın. Önerilerinize açığım.

Sistem özellikleri:
Gamepower Airbender RGB CPU Air cooler.
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 35MB Processor.
ASUS Prime B450M-K II DDR4 4400(OC)MHz mATX motherboard.
HyperX Fury 16 GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL17 Memory.
ASUS Dual GeForce RTX 3070 OC 8 GB GDDR6 256bit DX12 Gaming.
Lian Li lancool 2 Black tempered glass ATX case.
ASUS TUF-Gaming-750b 750W 80 Plus Bronze 135mm Gaming Power Supply.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Teşekkür ederim. Bunu deneyeceğim. Şehir dışına çıkacağım için 2 hafta sonra ancak bu işi halletmiş olacağım. Mutlaka güncelleme yapacağım.
Kaliteli bir kule tipi hava soğutmanın da yeterli olacağını düşünüyorum.
Araştırmalar sonucunda iyi olduğunu düşünürseniz alın derim çünkü şu an fiyatlar çok uçuk.
Hayırlı olsun iyi sosyaller.

Frekansı düşürdüğümde azalıyor ancak tamamen konforlu bir oyun olmuyor. Auto da 10 defa oluyorsa sabitlediğimde 3 defa oluyor. Ve sıcaklık Max 85 olurken sabitken Max 65 oluyor. Soğutucu önerin için teşekkür ederim.

Normal bir sıcaklıkta 3 defa düşüş mantıklı değil. Soğutucuya ihtiyacın var ama farklı bir sorun daha var gibi geliyor bu halde.

Sistem XPG SX8100 512 GB 3500/3000 M.2 SSD de kurulu. Artı olarak James Donkey JD480 var. PUBG JD de kuruluydu. XPG'ye aldım ancak aynı sorun devam etti.

İkisi de sakat SSD'ler ama ikisinde de aynı sorun olduysa biz soğutmaya odaklanalım şimdilik. Soğutucuyu taktıktan sonra da devam ederse tekrar konu açarsın.

Sistem XPG SX8100 512 GB 3500/3000 M.2 SSD de kurulu. Artı olarak James Donkey JD480 var. PUBG JD de kuruluydu. XPG'ye aldım ancak aynı sorun devam etti.
Benim sistemimde de xpg 8100 marka ssd mevcut ve oyunlarda ani fps düşüşleri yaşıyorum. Ssdnizin okuma yazma hızlarını test edip atabilir misiniz? Ssd'den kaynaklı da olabilir yaşadıklarınız.

Geri
Yukarı