R5 5600X vs i5-12400F

12400F daha mantıklı gibi geldi bana oyun performansı konusundan. Ancak şöyle bir durumda var Intel neredeyse her yıl soket değişiyor ve 12400F ile anakart yenilemek istediğinizde eski modellere bakmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak AMD böyle değil daha yeni AM5'e geçiyorlar.

Bitti bile. AM5'e geçildi. Ama 5800x3D takılabilir, yani vadesi daha dolmamış olur.

Hocam o zaman Intel almak daha mantıklı LGA1700 halen sürüyor.

12400F daha mantıklı gibi geldi bana oyun performansı konusundan. Ancak şöyle bir durumda var Intel neredeyse her yıl soket değişiyor ve 12400F ile anakart yenilemek istediğinizde eski modellere bakmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak AMD böyle değil daha yeni AM5'e geçiyorlar.

Tamamdır tavsiyeniz için teşekkürler.

12400F'i seçerdim. Bu arada Intel soket değiştirmiyor, Raptor Lake çipler de LGA 1700 soket yapısını kullanacak.

Aynı soketi kullanıp uyumlu yapmadıkları da olmuştu. Kesin bilgi geldi mi?
Geldi, aşağıda.

5.png

İkisi de ölü soket. 5600X'ten 5800X3D'ye; 12400F'ten de en fazla 12900K'ya geçersiniz. İşlemci + düzgün bir anakart hangisiyle daha ucuza geliyorsa onu tercih edin.

Düzenleme: Intel tercih edin :p

12400F'i seçerdim. Bu arada Intel soket değiştirmiyor, Raptor Lake çipler de LGA 1700 soket yapısını kullanacak.
Aynı soketi kullanıp uyumlu yapmadıkları da olmuştu. Kesin bilgi geldi mi?

AM4 ne zamana değişir fikriniz var mı?

Peki teşekkürler.
Değişti bile aslında. AMD zaten bu soketi 4-5 yıl destekledi ve artık bu soketten bir şey beklemek anlamsız. En fazla takılabilecek işlemci 5800X3D olacaktır, tabii o da uzun yıllar götürecek sağlam bir işlemci. Ben yeni sistem kuracak olsam AM5 ve 13. nesli beklerdim kesinlikle.

Geri
Yukarı