R5 5600X vs i7 10700K vs i9 9900K

Anakart olarak en tepe mümkünse Z490 UNIFY olabilir 10K'lık anakarttaki VRM'lerle aynı VRM'leri kullanıyor ve soğutması GODLIKE'dan daha iyi. Mümkün değilse Z490 Tomahawk veya Gaming Edge. Soğutma olarak D15 iyi ama çok pahalı. Bütçeyi aşarsa fuma 2 de iyi soğutucu ama sıvı soğutma takabilirseniz Arctic Liquid Freezer olabilir.
Tomahawk modeline bakıyordum az önce, tam üzerine yorumunuz geldi. Benim için fiyat bakımından tomahawk çok daha mantıklı duruyor. Fiyat bazında daha iyi olacaktır. Performansı çok etkiler mi bilmiyorum tabi :D

Çirkin bir şey olmasın diyorsanız siyah versiyonu:

Açıkçası, demire takılmış bir fana anakart kadar para vermek, çok içime sinmedi. Yani, sıvı soğutmaya karşı bir ön yargım olduğundan değil de, bilgisayarı kurcalamayı çok sevdiğimden ve sıvı soğutmalardan hiç anlamadığımdan söylemiştim bunu.
Peki uygun fiyatlı hangi sıvı soğutmayı öneriyorsunuz? Fandan ziyade bunu düşeneyim madem.

Tomahawk modeline bakıyordum az önce, tam üzerine yorumunuz geldi. Benim için fiyat bakımından tomahawk çok daha mantıklı duruyor. Fiyat bazında daha iyi olacaktır. Performansı çok etkiler mi bilmiyorum tabi :D

Açıkçası, demire takılmış bir fana anakart kadar para vermek, çok içime sinmedi. Yani, sıvı soğutmaya karşı bir ön yargım olduğundan değil de, bilgisayarı kurcalamayı çok sevdiğimden ve sıvı soğutmalardan hiç anlamadığımdan söylemiştim bunu.
Peki uygun fiyatlı hangi sıvı soğutmayı öneriyorsunuz? Fandan ziyade bunu düşeneyim madem.
Fuma 2 en uygunu o zaman sizin için. Popülerliği yüzünden fiyatları yüksek biraz Noctua'nın. Sıvı soğutmada en iyisi dışında kullanmayı sindiremiyorum sızıntı korkusundan :D

Gelen kullanma kılavuzunu takip ettikten sonra karmaşık bir tarafı yok sıvı soğutmanın.

Tomahawk da VRM anlamında sağlam anakart.

Son olarak bilmeniz gereken şey intel gelecek nesilde çekirdek sayısında düşüşe gidecek 11900 işlemcisi 8 çekirdekli olacak, yine de 10700K'yı ileride yükseltmek istediğinizde daha iyi bir işlemci olacaktır.

Fuma 2 en uygunu o zaman sizin için. Popülerliği yüzünden fiyatları yüksek biraz Noctua'nın. Sıvı soğutmada en iyisi dışında kullanmayı sindiremiyorum sızıntı korkusundan :D

Tomahawk da VRM anlamında sağlam anakart.

Son olarak bilmeniz gereken şey intel gelecek nesilde çekirdek sayısında düşüşe gidecek 11900 işlemcisi 8 çekirdekli olacak, yine de 10700K'yı ileride yükseltmek istediğinizde daha iyi bir işlemci olacaktır.

O halde aradaki 400 TL farkı vermek mantıklı. Güncel ve daha performanslı olacaktır. Teşekkür ederim hepinize :D

Anladığım kadarıyla i7 10700K, ömrünün daha uzun olması ve 11. nesil işlemcilerle aynı soket yapısında olacak olmasıyla, R5 5600X'i almamızı engelliyor. Bakınız, yalnızca oyun oynamayacağım. Hatta oyun, belli bir yere kadar çok düşük seviyede oynanacak. RX 5500 XT diyorum yani :D
OC yapıldığında, performansları aynı diyorlar. Yani, çoklu çekirdek bazında Intel önde olduğu için mantıklı seçim i7 10700K olacak. Mantığında, soket yapıları aynı mı bilmem ama ileride i9 10900K'ya da yükseltebileceğim. Hatta 11. nesil geleceği ve onu da destekleyeceği için, buradan aynı anakart ile rahat 4 yılımın olduğunu düşünüyorum (Eğer farklı düşünceniz varsa lütfen belirtin)

Son bir netleştirmek istiyorum, 10700K benim için en iyi seçenek midir? 9900K ya bulaşmayın dediniz eski diye, pekala sorun yok. Ancak ben hala bu iki işlemci arasındaki farkı tam anlamış değilim. Bu yüzden, son bir anlatımla bütün olayı bitirebiliriz bence :D

Hocam hort oldu ama çok olmadı. Siz ekran kartı üzerinden render yapın. İşlemciyi 10400F, R5 3600 alın ekran kartını güçlendirin. Render'i ekran kartına verin.

Yeni konular

Geri
Yukarı