Çözüldü R5 5600X Wraith Prism ile 90 dereceyi geçiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MelihSnyz

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance RGB RS 16 GB (2x8) 3600 MHz
Ekran kartı
Msi 3070 ti ventus
Anakart
Msi B550m
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600x
Önceden böyle değildi, son 1 ayda böyle oldu. CPU sıcaklığı 90 dereceyi geçiyor. Bu sebepten dolayı macunu, 1 hafta önce orijinal MX-4 ile yeniledim. Fakat hala da aynı, değişen bir şey olmadı. Sistemi 1 Ocak 2023 civarı aldım. (Technopat 2023 ilk sistem qp-echo) fanların resimleri mevcut. Isınmaması için ne yapabilirim?
Soğutucu: AMD Wraith Prism.

Dosya Ekleri

• IMG_0677.jpg
    IMG_0677.jpg
    133 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_0676.jpg
    IMG_0676.jpg
    114,7 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_0675.jpg
    IMG_0675.jpg
    176,3 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. R5 5600X Wraith Prism ile örneğin GTA V oynarken (2K Ultra) 83 84 derece oluyor. İnternette baktığımda insanlarda 65 derece gibi derecelerde çalışıyor. Bu değer normal mi?

6 adet fan var. 3 hava girişi önde ve 3 hava çıkışı olarak 1 arkada, 2 yukarıda. Termal macunu da MX-4 ile bugün tekrar değiştirdim.

PBO(Procession Boost OverDrive) ayarı aktif mi hocam?

Son düzenleme:
Çözüm
Evet aktif durum da.Eki Görüntüle 1958031

Kapatmalı mıyım? Veya kapatmak yerine undervolt yapmalı mıyım?(daha önce UV yapmadım.)

Sorunu UV(undervolt) yapararak çözüme ulaştırdım.
Kapatmalısınız o soğutucu ile PBO aktif kullanmanızı önermem. İşlemciye PBO ile ekstra voltaj veriyorsunuz bu da ısınmaya sebep oluyor bunun yerine CBP kullanabilirsiniz bana kalırsa undervolt yapmanız da gerekmez bu ayarlardan sonra.

Aynı işlemci ve aynı soğutucu ile Cyberpunk'da 75 derece kullanıyorum bu ayarlar ile undervolt yok.

Kapatmalısınız o soğutucu ile PBO aktif kullanmanızı önermem. İşlemciye PBO ile ekstra voltaj veriyorsunuz bu da ısınmaya sebep oluyor bunun yerine cbp kullanabilirsiniz bana kalırsa undervolt yapmanız da gerekmez bu ayarlardan sonra.

Aynı işlemci ve aynı soğutucu ile Cyberpunk'da 75 derece kullanıyorum bu ayarlar ile undervolt yok.

Şu an RDR 2 de en fazla 60 derece performans kaybı yok.

Şu an RDR 2 de en fazla 60 derece performans kaybı yok.
PBO ile verdiğiniz ekstra voltajı undervolt ile düşürmüşsünüz kapalı yapsanız da aynısı olacak bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı