R5 7500F boşta 60 derece olması normal mi?

Fatih.Akbulut

Decapat
Daha fazla  
Yeni hazır sistem bilgisayar aldım ve CPU sıcaklığı boşta 56-61 derece oyunda 80+ çıkıyor bu sorun yaratır mı stok fan kullanıyorum
ASUS Prime A620M-E CSM 6400MHz (OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI DP VGA mATX Anakart
AMD Ryzen 5 7500F MPK 3.7GHz 32MB 6 Çekirdek AM5 işlemci
FSP VENTO VG3400S RGB Temperli Cam USB 3.0 Mesh Siyah ATX Hyper Pro H3-650 80+ Bronze Gaming Kasa
Core Temp ve NZXT CAM değerleri bunları gösteriyor.

1716113321741.png

1.000 yazdım 1800 oldu normal 400 yazdım gene 1800 olunca uğraşmadım. 1.5 gibi olacak şekilde denemedim
CPB kapatıp soğutucuyu güzel bir macunla tekrar düzgün montajlasan sorun kalmayacak. CPB kapatmak performansa çok büyük etki yaratmayacaktır.

7500F alt limiti vardır yüksek ihtimalle, deneme yanılma ile bulmak lazım, 7600X alt limit 0.800, 7500F yüksek ihtimalle 1.2-1.200 diyedir düşünüyorum. Ayrıca direk 1.0 deneyin ya da 1.4 vs 000ları bazen kabul etmeyip, 1.800 olarak güncelliyor.
VDDP ne alaka açıklayabilir misin? VDDP voltajının bu sıcaklıkla ne alakası var?
DDR Phy voltajının ne gibi etkisi olacak? İsterse VDDP 1.2 olsun gene de sıcaklık değişmeyecek.

Ayrıca CPB kapat diyen bilgisiz insanlara da inanma. Turbo saati 5 GHz olan bir işlemciyi 3.7 Ghz kullanmak zorunda kalacaksın. 1.3 GHz kaybettirip çok fark yok ama ya kanka diyorlar :D

Böyle kullanmaya devam edebilirsin sıcaklıkların gayet normal çerçeveler içerisinde. Hwinfo gibi bir programdan bakarsan sıcaklığı etki eden en büyük etkinin IOD sıcaklığı olduğunu göreceksin. CPU çekirdekleri çok daha soğuk çalışıyordur.

Stok soğutucuyla 80+ üzeri çalışacağına 1.3GHz kaybetmesi, kaybedeceği 3-5 FPS'ye oranla daha sağlıklı.

Şu videoda sıcaklık ve FPS değerlerini takip et. Hiçbir öneri yapmadan 80+ üstü sıcaklığı da normalleştirme.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zamanında Recep Baltaş da aynı işlemle 23 derece kadar sıcaklık düşüşü kazanmış. Birkaç ay sonra soğutucu alabileceğini söyleyen birisi için fark etmeyeceği FPS değerleri çok da düşünülmemeli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Stok soğutucuyla 80+ üzeri çalışacağına 1.3GHz kaybetmesi, kaybedeceği 3-5 FPS'ye oranla daha sağlıklı.

Şu videoda sıcaklık ve FPS değerlerini takip et. Hiçbir öneri yapmadan 80+ üstü sıcaklığı da normalleştirme.

Zamanında Recep Baltaş da aynı işlemle 23 derece kadar sıcaklık düşüşü kazanmış. Birkaç ay sonra soğutucu alabileceğini söyleyen birisi için fark etmeyeceği FPS değerleri çok da düşünülmemeli.
Attığın linkteki işlemci 3700X'e ait biliyorsun değil mi? Ve Zen2 mimarisinde SMT'nin buglu olduğunu ve bunu Zen3'te çözdüklerini de biliyor musun?

Zen4 işlemciler 7/24 95 derece çalışsa bile problem yaratmayacak.

Ve attığın video gene eski mimariyi içeriyor :D Zen4 ile ilgili hiçbir argümanın yok.

Israrla anlamak istemediğin bir nokta var ki o da şu, sen bilgini dayatabilmek uğruna gözle görülür bir çözüm önerisini reddetme peşindesin. 2500X’de de, 3700X’de de bu basit işlem bariz bir sıcaklık farkı ve önemsenmeyecek bir FPS düşüklüğü göstermiş. Senin bilgin arkadaşın sıcaklığını düşürmüyor.

Ben CPB gereksizdir kapatılmalıdır mı dedim? İyi bir soğutucu alıncaya kadar sıcak çalışacağına, 3-5 FPS’den feragat etsin serin çalışsın.

Senin anlamadığın şey de şu. Arkadaşın işlemcisi 2500X veya 3700X değil 7500F. Ve ayrıca boşta sıcaklığı CPB kapatsa dahi düşmeyecek çünkü IOD sıcaklığı bütün IHS'e yansıtıyor sıcaklığı. İkinci olarak ise oyunlarda 80 derece ve üstü çalışmasının da hiçbir zararı yok neden bunu yapıyoruz onu anlamıyorum :D

Senin anlamadığın şey de şu. Arkadaşın işlemcisi 2500X veya 3700X değil 7500F. Ve ayrıca boşta sıcaklığı CPB kapatsa dahi düşmeyecek çünkü IOD sıcaklığı bütün IHS'e yansıtıyor sıcaklığı. İkinci olarak ise oyunlarda 80 derece ve üstü çalışmasının da hiçbir zararı yok neden bunu yapıyoruz onu anlamıyorum :D
Hocam bilmediğim için soruyorum işlemcinin termal kısma derecesi kaç. Bu decelere çıktığında frekans limitleme olayı yaşanma ihtimali yok mudur

Hocam bilmediğim için soruyorum işlemcinin termal kısma derecesi kaç. Bu decelere çıktığında frekans limitleme olayı yaşanma ihtimali yok mudur
Termal kısma derecesi 95.

Ve orijinal AMD açıklaması. Ama Bigsmoke arkadaşım AMD mühendislerinden daha bilgili :)

1716195207464.png

1716195126890.png

Anladım. O zaman bu şekilde kullanmak için termal macunun da dayanıklı olması gerekiyor. Yoksa bu derecelerde çabuk özelliğini yitirebilir.
Yitirse dahi birden fazla koruması var işlemcinin, istesen de yakamazsın zaten. Çoğu termal macun zaten dayanaklı çok yüksek sıcaklıklara.

Geri
Yukarı