R5 7500F için sıvı soğutma önerisi

Eymen Kırcı

Femtopat
Daha fazla  
Bu sisteme uygun en fazla 3bin TL'ye uzun süre işimi görebilecek sıvı soğutma önerir misiniz?
Hocam sıvı soğutma mı olacak illa? Kule tipi olur mu?

Benim önerim kule tipi olur. İleride yine ortalama bir işlemci yükseltmesi yapsanız yeter. Örneğin 7800x3d gibi.

Benim önerim kule tipi olur. İleride yine ortalama bir işlemci yükseltmesi yapsanız yeter. Örneğin 7800x3D gibi.

7500F için kule tıpı olur. 7600'u de götürür, ama daha yüksek işlemciler için en az 240mm sıvı soğutucu şart ne yazık kı.

Yani hangisi daha çok işime yarar bilmiyorum 7500F çok ısınan bir işlemci stok fan işe yaramıyor o yüzden dedim işlemci yükseltmesi hemen yapmam ama hava soğutucuda ne kadar etkili bilmiyorum 75 derecelerde olan soğutucuyu ne kadara soğutur mesela örnek verir misiniz?

Yani hangisi daha çok işime yarar bilmiyorum 7500F çok ısınan bir işlemci stok fan işe yaramıyor o yüzden dedim işlemci yükseltmesi hemen yapmam ama hava soğutucuda ne kadar etkili bilmiyorum 75 derecelerde olan soğutucuyu ne kadara soğutur mesela örnek verir misiniz?

Ben ne kadar ısı işlemciye zarar verir bilmiyorum ama duyumlarıma göre 75 dereceden sonrası sıkıntı diyorlar. Bu kule tipi soğutucu o civarlara çıkartmicaksa onu alayım. Zaten çoğunlukla Valorant CS oynarım o yüzden pek ısınma derdim olmaz die düşünüyorum. Ancak arada hikayeli oyunları da tereddütsüz rahatlıkla oynamak istiyorum.

Son düzenleme:

7500F ya da 7600 için, 1000-1500 arasındaki hava soğutucu 15 dereceye kadar sogutabılır. Ancak 7700X veya 7800x3D de aynı performansı gösteremez. Bu işlemciler çok daha fazla ısınırlar.

Yani işlemciyi 7600'e yükseltsem bile bu hava soğutucu işimi görür ve bu işlemci için sıvı soğutucuya gerek yok diyorsunuz. O zaman bende bu soğutucuyu alayım. Desteğiniz için teşekkürler.

Benim önerim kule tipi olur. İleride yine ortalama bir işlemci yükseltmesi yapsanız yeter. Örneğin 7800x3D gibi.

Yani işlemciyi 7600'e yükseltsem bile bu hava soğutucu işimi görür ve bu işlemci için sıvı soğutucuya gerek yok diyorsunuz. O zaman bende bu soğutucuyu alayım. Desteğiniz için teşekkürler.

Soğutucu budur değil mi yanlış almayayımda.

Soğutucu budur değil mi yanlış almayayımda.

Güzel soğutucu secmıssın. 7500F ı buz gibi tutar.

7500F ya da 7600 için, 1000-1500 arasındaki hava soğutucu 15 dereceye kadar sogutabılır. Ancak 7700X veya 7800x3D de aynı performansı gösteremez. Bu işlemciler çok daha fazla ısınırlar.
Hocam bari bilginiz yok konuşmayın. Phantom Spirit 120SE, 7950x3d için bile yeterli birazcık performans kısarak. 7950X için ise testlerde 92 dereceyi geçmiyor full yükte. 7950x3d için daha az ısınacağını söylememe gerek yok herhalde. Kaliteli bir termal macunda şart tabiki. 240mm soğutmalardan daha iyi Phantom Spirit 120SE. 7000 serisi için 90 derece gayet iyi. 7000 serisi zaten 90-92 sıcaklıklarda bile hala stabil performans gösteriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoya bakarsanız dediklerimi anlarsınız.

Ayrıca sıvı soğutma istiyorsanız da bunu öneririm. Gayet yeterli olur. İleri zamanlarda da değerlendirilebilir.

Son düzenleme:
Hocam bari bilginiz yok konuşmayın. Phantom Spirit 120SE, 7950x3D için bile yeterli birazcık performans kısarak. 7950X için ise testlerde 92 dereceyi geçmiyor Full yükte. 7950x3D için daha az ısınacağını söylememe gerek yok herhalde. Kaliteli bir termal macunda şart tabii ki. 240mm soğutmalardan daha iyi Phantom Spirit 120SE. 7000 serisi için 90 derece gayet iyi. 7000 serisi zaten 90-92 sıcaklıklarda bile hala stabil performans gösteriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoya bakarsanız dediklerimi anlarsınız.

Ayrıca sıvı soğutma istiyorsanız da bunu öneririm. Gayet yeterli olur. İleri zamanlarda da değerlendirilebilir.

Öncelikle uslubunuzu saygısızca buldum. Biraz performans kısınca yeterli oluyor demıssınız. Sızın kısmanıza gerek yok 90 dereceden sonra işlemci zaten kendisi performans kısıyor. Ayrıca 85-90 dereceler size göre normal olabilir, ama değil. Neden işlemcimi sürekli yüksek sıcaklıklarda zorlayayım kı. 65-75 derecelerde kullanmak varken, neden 90 derece olsun. Bu neyin hırsı anlamadım. Siz 7950x3D'yı hava soğutucu ile kullanabılırsınız. Ama ben arkadaşa mantıklı ve akla uygun tavsiye vermeye çalışıyorum.

Geri
Yukarı