R5 7500F mavi ekran veriyor ve yeniden başlatıyor

Ertunç.D

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.
Mavi ekran problemimi bir türlü gideremiyorum. Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Minidamp bağlantısı: Yeni klasör.rar

Windows 10 sistem bilgilerim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F.
Anakart: MSI Pro A620M-E AM5 DDR5 6800 MHz.
Ekran kartı: Palit GeForce RTX 4070.
RAM: Twinmos 16 GB DDR5 5600 MHz CL 46 (X2)
SSD: Twinmos 1TB gen4 NVMe Pro 7500 okuma/6800 yazma.

Yqkın zamanda elektrik kesintisi yaşandı mı? Yani PC açıkken. Akım korumalı priz kullanıyor musun işlemci fanı kule tip mi sıvı soğutma mı? En son ne zaman macun değiştirildi? Ekran kartına kasada baktıgında bir yamukluk deforme bir durum var mı?

Merhaba.
PC açık iken kesinti yaşamadım. Akım korumalı priz yok. İşlemci fan vardı bu problemden dolayı Lian Li galahad 2 Trinity sıvı soğutucu taktım ve macununu yeniledim. Ekran kartında deformasyon görülmüyor. Problem sürücü çakışması veya cpu/gpu/ram arızası olabilir mi? Çözemiyorum.

Bu arada Memtest86, Cinebench ve FurMark programları ile testler yaptım. İşlemci ve ekran kartında herhangi bir problem yok ama RAM testinde 122 hata raporu aldım. Bu hatalar sadece RAM ile alakalı mı yoksa anakart sebepli olabilir mi?

Son düzenleme:
Merhaba.
PC açık iken kesinti yaşamadım. Akım korumalı priz yok. İşlemci fan vardı bu problemden dolayı Lian Li galahad 2 Trinity sıvı soğutucu taktım ve macununu yeniledim. Ekran kartında deformasyon görülmüyor. Problem sürücü çakışması veya cpu/gpu/ram arızası olabilir mi? Çözemiyorum.

Bu arada Memtest86, Cinebench ve FurMark programları ile testler yaptım. İşlemci ve ekran kartında herhangi bir problem yok ama RAM testinde 122 hata raporu aldım. Bu hatalar sadece RAM ile alakalı mı yoksa anakart sebepli olabilir mi?

Mavi ekran verip kapanıyorsa yüksek ihtimal ekran kartı kaynaklı oluyor. Yakın zaman da ekran kartı sürücüsü güncellediysen ya eski sürümden kalıntı kaldı ya kurulumda bir hata oluştu. Yani belli ki dedigin gibi bir şeyler çakışıyor olabilir. Sürücülerden ekran kartı sürücüsünü kaldırım, DDU adlı program ile Google'a yaz DDU, çıkar program. Tekrar temi ekran kartı sürücüsü kur. Ekran kartı marka modelini biliyor musun, doğru sürücüyü indirip kurduguna emin misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekran verip kapanıyorsa yüksek ihtimal ekran kartı kaynaklı oluyor. Yakın zaman da ekran kartı sürücüsü güncellediysen ya eski sürümden kalıntı kaldı ya kurulumda bir hata oluştu. Yani belli ki dedigin gibi bir şeyler çakışıyor olabilir. Sürücülerden ekran kartı sürücüsünü kaldırım, DDU adlı program ile Google'a yaz DDU, çıkar program. Tekrar temi ekran kartı sürücüsü kur. Ekran kartı marka modelini biliyor musun, doğru sürücüyü indirip kurduguna emin misin?

DDU ile kaldırdım ve temiz kurulum yaptım ama maalesef problem devam ediyor.

Doğru sürücüyü kurduguna emin misin, ekran kartı marka model biliyor musun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru sürücüyü kurduguna emin misin, ekran kartı marka model biliyor musun?

Palit GeForce RTX 4070 Dual ve son güncel driver kurulumu yaptım. LoL oynuyorum herhangi bir problem yaşamadım. Steam ve Game loop PUBG oyunlarında bu problemi yaşıyorum. Bazen de durduk yere oluyor. Sıvı soğutmayı taktıktan sonra daha çok olmaya başladı. tekrar eski cpu fanı takıp kontrol edicem, program çakışması olup olmadığına bakmak istiyorum.

Palit GeForce RTX 4070 Dual ve son güncel driver kurulumu yaptım. LoL oynuyorum herhangi bir problem yaşamadım. Steam ve Game loop PUBG oyunlarında bu problemi yaşıyorum. Bazen de durduk yere oluyor. Sıvı soğutmayı taktıktan sonra daha çok olmaya başladı. Tekrar eski CPU fanı takıp kontrol edeceğim, program çakışması olup olmadığına bakmak istiyorum.

Parça montaj işlemini sen yapıyorsun sanırım. Macun sürdün mü? Veya sıvı sogutma pompası jiletinini söktün mü gibi saçma sorular sormak istemem. O yğzden benim bilgim buraya kadardı 😀 umarım bulursun problemini.

Geri
Yukarı