R5 7500F sistemde RAM'ler 6000 MHz'de kullanılmıyor

Negann

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, yakın zamanda yeni bir bilgisayar topladım. RAM'leri özellikle 6000 MHz ve CL30 değerinde olmasına dikkat ederek satın almıştım, fakat BIOS üzerinden EXPO özelliğini açıp RAM'leri 6000 MHz'e aldığımda oyun oynarken sistem kilitlenip restart atıyor. Araştırdığımda sorunun RAM'lerden olduğunu gördüm ve EXPO açıkken MHz'i manuel olarak 5200'e çektiğimde sorun ortadan kalkıyor. Şimdi ben bu bilgisayarı 6000 MHz kullanamayacak mıyım, yok mu bunun bir çözümü? (BIOS güncel bu arada)
MSI Pro A620M-E
AMD Ryzen 5 7500F
XPG Lancer RGB 32 GB 6000 MHz CL30 (Kit olarak değil ayrı ayrı aldım.)
Palit RTX 4070 Super Dual
MSI MAG A650GL PSU

Arkadaşlar, yakın zamanda yeni bir bilgisayar topladım. RAM'leri özellikle 6000 MHz ve CL30 değerinde olmasına dikkat ederek satın almıştım, fakat BIOS üzerinden EXPO özelliğini açıp RAM'leri 6000 MHz'e aldığımda oyun oynarken sistem kilitlenip restart atıyor. Araştırdığımda sorunun RAM'lerden olduğunu gördüm ve EXPO açıkken MHz'i manuel olarak 5200'e çektiğimde sorun ortadan kalkıyor. Şimdi ben bu bilgisayarı 6000 MHz kullanamayacak mıyım, yok mu bunun bir çözümü? (BIOS güncel bu arada)
MSI Pro A620M-E
AMD Ryzen 5 7500F
XPG Lancer RGB 32 GB 6000 MHz CL30 (Kit olarak değil ayrı ayrı aldım.)
Palit RTX 4070 Super Dual
MSI MAG A650GL PSU

EXPO RAM'ler kit olmadığı sürece ya da anakartın Support listinde olmadığı sürece genelde sorun çıkartıyor. XMP profil kullanarak hızı 6000 MHz yaparsanız sorununuz çözülecektir(muhtemelen). Ayrıca anakartın Support List'i içinde de bulunmuyor RAM bellekleriniz. 8000 serisi işlemcilerin Support listinde var fakat 7000 serisi içinde BLARWH kodlu RAM var. XMP ile kullanamazsanız RAM bellekleri iade edip anakartın Support listesindeki RAM'lerden birini alıp kullanmanızda fayda var.

1712056203622.png

EXPO RAM'ler kit olmadığı sürece ya da anakartın Support listinde olmadığı sürece genelde sorun çıkartıyor. XMP profil kullanarak hızı 6000 MHz yaparsanız sorununuz çözülecektir(muhtemelen). Ayrıca anakartın Support List'i içinde de bulunmuyor RAM bellekleriniz. 8000 serisi işlemcilerin Support listinde var fakat 7000 serisi içinde BLARWH kodlu RAM var. XMP ile kullanamazsanız RAM bellekleri iade edip anakartın Support listesindeki RAM'lerden birini alıp kullanmanızda fayda var.

Eki Görüntüle 2157095

Hocam peki MSI X670E Tomehawk Wi-Fi ile uyumlu mudur bu RAM'ler? Bende de Dual kiti var.

Eki Görüntüle 2157095
Hocam öncelikle bilgi için teşekkürler sistemi toplarken bu durumdan haberim yoktu maalesef. XMP intel ile alakalı olduğundan açmamıştım, deneyeceğim. Birde ramleri alalı 14 gün geçti iade edemem bu yüzden, eğer XMP ile de olmazsa 5200 mhz'de kullanmaya devam etmemin bir sakıncası var mıdır?

Hocam öncelikle bilgi için teşekkürler sistemi toplarken bu durumdan haberim yoktu maalesef. XMP Intel ile alakalı olduğundan açmamıştım, deneyeceğim. Bir de RAM'leri alalı 14 gün geçti iade edemem bu yüzden, eğer XMP ile de olmazsa 5200 MHz'de kullanmaya devam etmemin bir sakıncası var mıdır?

XMP ile yüksek ihtimal çalışacaktır. EXPO sadece AMD'ye özel bir durum. XMP profiller ise hem Intel hem de AMD sistemlerde çalışmaya devam ediyor. Eğer ki yine 6000 MHz'de bu durumu yaşarsanız 5200 MHz'de kullanmaya devam edebilirsiniz. Oyunlarda en fazla %5-10 arası fark atacaktır (Bazı oyunlarda hiç fark olmuyor).

XMP ile yüksek ihtimal çalışacaktır. EXPO sadece AMD'ye özel bir durum. XMP profiller ise hem Intel hem de AMD sistemlerde çalışmaya devam ediyor. Eğer ki yine 6000 MHz'de bu durumu yaşarsanız 5200 MHz'de kullanmaya devam edebilirsiniz. Oyunlarda en fazla %5-10 arası fark atacaktır (Bazı oyunlarda hiç fark olmuyor).
Hocam XMP ile denedim bu sefer oyundan attı, sistem kilitlenip yeniden başlamadı. 5200 mhz'de stabil çalışıyordu ben en iyisi bu şekilde kullanmaya devam edeyim. İlerde zaten anakartı güncelleyeceğim bunda argb girişi de yokmuş alırken gözümden kaçmış.

Geri
Yukarı