R5 7500F ve RTX 4070Ti sistemde BIOS geç açılıyor

brkulk

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:AMD Ryzen 5 7500f
Anakart:ASUS TUF B650M-PLUS
Ekran kartı:ASUS TUF RTX 4070 Ti 12GB
Depolama:Samsung 990 pro 2tb, Adata legend 750 500gb
Ram:Corsair Vengeance rgb 32gb 6000mhz cl30
Güç Kaynağı:ASUS TUF Gaming 850W Gold
Kasa:ASUS TUF GT501
soğutma: Arctic Lq Freezer II 360 a-rgb
Monitör: LG 27GL83A
Klavye:STEELSERIES Apex Pro
Mouse:Asus ROG Gladius II Core
Kulaklık:1MORE H1007,Steelseries nova pro wireless
Ses Sistemi:Harman Kardon BDS 5+1
RAM
16 6000mhz cl30
SSD veya HDD modeli
Adata legend 750 500gb ve samsung 990pro 2TB
Ekran kartı
ASUS TUF RTX 4070Ti
Anakart
Asus tuf b650m-plus
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500f
PC siyah ekran da kalıyor bir süre sonra BIOS geliyor. Açılma süresi bayağı arttı sebebini anlayamadım. RAM'leri değiştirmiştim XPG Lancer 5200MHz CL 38 RAM kullanıyordum öncesinde Corsair Vengeance 6000 MHz CL 30 RAM'e geçtim. sanırım RAM'leri değiştirdikten sonra oldu emin değilim bu süre içinde formatta attım PC'ye.

Şu anki raminizi herhangi bir arkadaşınızdan farklı bir RAM ile değiştirip sorunun RAM'de olup olmadığını kontrol edin çünkü AMD çok RAM seçici bir marka her RAM uymuyor detaylı araştırıp alınması gerekiyor.

Şu anki raminizi herhangi bir arkadaşınızdan farklı bir RAM ile değiştirip sorunun RAM'de olup olmadığını kontrol edin çünkü AMD çok RAM seçici bir marka her RAM uymuyor detaylı araştırıp alınması gerekiyor.

EXPO desteği vardı ona güvenip aldım aslında bilmiyorum. Eski RAM'ler elimde aslında bakayım olmazsa. Başka bir forum da levon RAM'lerde sorun vardır demişti yer değiştir falan dedi ama düzelir mi bilmiyorum. Anakartta Fast boot açıktı kontol ettim 2 SSD kullanıyorum sıralama ayarını düzeltin yazmışlardı onu nasıl yapacağım bilmiyorum.

EXPO desteği vardı ona güvenip aldım aslında bilmiyorum. Eski RAM'ler elimde aslında bakayım olmazsa. Başka bir forum da levon RAM'lerde sorun vardır demişti yer değiştir falan dedi ama düzelir mi bilmiyorum. Anakartta Fast boot açıktı kontol ettim 2 SSD kullanıyorum sıralama ayarını düzeltin yazmışlardı onu nasıl yapacağım bilmiyorum.

Hocam sıralama normalde otomatik olarak Windows kurulu olan SSD'yi 1'e alır ama bilmiyorum bende, araştırın biraz belki bulursunuz o sıralama işini, eğer SATA kullanıyosanız 2. SSD'yi SATA 1 yerine 2 veya 3'e takın eski sistemde bende de vardı o sorun düzelmişti yanlış hatırlamıyorsam.

Hocam sıralama normalde otomatik olarak Windows kurulu olan SSD'yi 1'e alır ama bilmiyorum bende, araştırın biraz belki bulursunuz o sıralama işini, eğer SATA kullanıyosanız 2. SSD'yi SATA 1 yerine 2 veya 3'e takın eski sistemde bende de vardı o sorun düzelmişti yanlış hatırlamıyorsam.

M.2 kullanıyorum hocam çözersem yazarım BIOS güncellemesini yaptım çok önceden o yüzden bir şey diyemiyorum o kısmına yeni güncelleme gelirse belki sorun çözülür öyle çok problem olmuyor ama geç açılması iyiye işaret değil gibi düşünüyorum. Anakartta destekli belleklere baktım benimkinin RGB olmayan versiyonunu destekliyordu dediğiniz gibi AMD işlemcilerde destekli RAM'ler daha az sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı