R5 7600 sistem açılmıyor

osmandk

Kilopat
Daha fazla  
RAM
32
SSD veya HDD modeli
990 pro
Ekran kartı
Pure 7800 xt
Anakart
Asus b650m plus
İşlemci
R5 7600
Bilgisayar normal çalışıyordu, yemek yemeye gittim döndüğümde kapanmıştı. Tekrar çalıştırmayı denedim çalışmadı. BIOS pilini çıkarıp tekrar çalıştırmayı denedim olmadı, işlemci onboard ile görüntü almayı denedim olmadı. Bilgisayara hiç elektrik gitmiyor, hiç tetiklenmiyor sanırım. Kısa devre ile de açmaya çalıştım olmadı. Akım korumalı priz mevcut, prize bağlı diğer şeyler normal çalışıyor. PSU kablosunu da değiştirdim olmadi. RAM'leri çıkarıp ayrı ayrı denedim olmadı. Sebebi ne olabilir veya ne gibi çözüm önerirsiniz?
ASUS TUF B650M.
R5 7600.
DeepCool 700W.
2x16 5600 CL36 RAM.
Samsung 990 Pro.

Bilgisayar normal çalışıyordu, yemek yemeye gittim döndüğümde kapanmıştı. Tekrar çalıştırmayı denedim çalışmadı. BIOS pilini çıkarıp tekrar çalıştırmayı denedim olmadı, işlemci onboard ile görüntü almayı denedim olmadı. Bilgisayara hiç elektrik gitmiyor, hiç tetiklenmiyor sanırım. Kısa devre ile de açmaya çalıştım olmadı. Akım korumalı priz mevcut, prize bağlı diğer şeyler normal çalışıyor. PSU kablosunu da değiştirdim olmadi. RAM'leri çıkarıp ayrı ayrı denedim olmadı. Sebebi ne olabilir veya ne gibi çözüm önerirsiniz?
ASUS TUF B650M.
R5 7600.
DeepCool 700W.
2x16 5600 CL36 RAM.
Samsung 990 Pro.

Akımı tamamen kesip ne kadar bekledin?

Eğer bilgisayar hiç elektrik almıyorsa, yani fanlar dönmüyorsa sorun güç kaynağındadır.
İlk öncelikle fişten çekip statik elektriği almak için açma tuşuna basılı tut. Ardından güç kaynağından çıkan kabloları kontrol et, gerekirse çıkar ve tekrar tak.
Eğer bunlar çözüm olmaz ise imkanın varsa farklı bir güç kaynağı ile dene.

Statik elektrik konusunda forumda yazan bütün seçenekleri denedim olmadı, hiç elektrik almıyor fanlar vs. ne ışığı yanıyor ne de dönüyor. PSU'dan çıkan kabloyu değiştirdim onu diyorsanız, birazdan tüm kabloları çıkarıp deneyeceğim. Başka PSU'da deneme şansım yok maalesef. Parçaları ayrı yerlerden aldığım için de direkt kasa ile gönderemiyorum, neyin arızalı vs. olduğunu da çözemedim ama dediğiniz gibi ise PSU da sanırım sorun.

Akımı tamamen kesip ne kadar bekledin?

10-15dk bekledim güç tuşuna bastım 8-10 defa, basılı tuttum taktım ama olmadı.

Statik elektrik konusunda forumda yazan bütün seçenekleri denedim olmadı, hiç elektrik almıyor fanlar vs. ne ışığı yanıyor ne de dönüyor. PSU'dan çıkan kabloyu değiştirdim onu diyorsanız, birazdan tüm kabloları çıkarıp deneyeceğim. Başka PSU'da deneme şansım yok maalesef. Parçaları ayrı yerlerden aldığım için de direkt kasa ile gönderemiyorum, neyin arızalı vs. olduğunu da çözemedim ama dediğiniz gibi ise PSU da sanırım sorun.

10-15dk bekledim güç tuşuna bastım 8-10 defa, basılı tuttum taktım ama olmadı.

Yarın bir güç ünitesi bulup denemeni öneririm. Sonra PCI-e kablosu dahil olmak üzere kabloları çıkarıp taksana.

Benim tahminim güç kaynağının sorunlu olduğu yönünde, ve uğraşmak istemiyorsan direkt garantiye yolla.
Daha fazla emin olmak istersen ekran kartı, 1 modül RAM, varsa SATA SSD veya HDD çıkartıp güç bağlantılarını kesip onboard üzerinden görüntü almayı dene. (Bu süreçte statik elektriği almayı unutma.)
Eğer yine açılmaz ise güç kaynağını garantiye yolla.

Benim tahminim güç kaynağının sorunlu olduğu yönünde, ve uğraşmak istemiyorsan direkt garantiye yolla.
Daha fazla emin olmak istersen ekran kartı, 1 modül RAM, varsa SATA SSD veya HDD çıkartıp güç bağlantılarını kesip onboard üzerinden görüntü almayı dene. (bu süreçte statik elektriği almayı unutma.)
Eğer yine açılmaz ise güç kaynağını garantiye yolla.

Sistem kendi kendine kapandıktan sonra onboarddan görüntü almaya çalıştım fakat olmadı, aklıma başka bir şey gelmeyince bilgisayarcıya götürdüm ve sorun anakarttan çıktı maalesef.

Sistem kendi kendine kapandıktan sonra onboarddan görüntü almaya çalıştım fakat olmadı, aklıma başka bir şey gelmeyince bilgisayarcıya götürdüm ve sorun anakarttan çıktı maalesef.

Konu kapanabilir.

Bir şey kısa devre yaptırıyor sanırım, biraz daha kurcaladım arka tarafı sistem bir an elektrik verip hemen kesiyor kendisini ne olabilir kasadan dolayı mi acaba?

Kısa devre olabilir. Benim sistemde kırmızı ışık yanıyordu. Kasa montajı boşa alıp denedim. Kısa devreyi vidalama da yaptığını buldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı