R5 7600 sistemi yükseltme önerisi

PC builds diye bir site buldum, sistemi güncelleyeceğim için yeni parçaların hem kaç watt harcayacağını hesapladım ve sonrasında yukarıda işlemci ve ekran kartı darboğaz yapar diye yazmıştı bir arkadaş. Site üzerinden darboğaz testini yaptım.

R5 7600 & RTX 2060

Arasında %2.5'lik bir darboğaz oranı çıktı. Fakat şu an kullandığım işlemci ile test edeyim dedim.

R5 2600 & RTX 2060 arasında %24.1 oranında darboğaz olduğunu gördüm.

%5'in altında olan değerler de darboğazın söz konusu olmadığını ve bir performans kaybının olmadığını ifade ediyor site. Tabii bu biraz da deneme yanılma yoluyla yapılabilir.

R5 2600 & RTX 2060 ile kullanırken darboğaz konusunu bilmiyordum ve aklıma gelmemişti fakat oyundan oyuna değişiklik göstererek performans kaybını görüyordum. Sizinde aklınızda soru işareti varda bir bakın derim. Test sonuçlarını ve linkini aşağıya bırakıyorum belki benim gibi olan vardır yardımcı olurum.

https://pc- builds.com/tr/bottleneck-calculator/result/0Qj137/1/general-tasks/1920x1080/
https://pc- builds.com/tr/bottleneck-calculator/result/1lq137/1/general-tasks/

PC builds diye bir site buldum, sistemi güncelleyeceğim için yeni parçaların hem kaç watt harcayacağını hesapladım ve sonrasında yukarıda işlemci ve ekran kartı darboğaz yapar diye yazmıştı bir arkadaş. Site üzerinden darboğaz testini yaptım.

R5 7600 & RTX 2060.

Arasında %2.5'lik bir darboğaz oranı çıktı. Fakat şu an kullandığım işlemci ile test edeyim dedim.

%5'in altında olan değerler de darboğazın söz konusu olmadığını ve bir performans kaybının olmadığını ifade ediyor site. Tabii bu biraz da deneme yanılma yoluyla yapılabilir.

R5 2600 & RTX 2060 ile kullanırken darboğaz konusunu bilmiyordum ve aklıma gelmemişti fakat oyundan oyuna değişiklik göstererek performans kaybını görüyordum. Sizinde aklınızda soru işareti varda bir bakın derim. Test sonuçlarını ve linkini aşağıya bırakıyorum belki benim gibi olan vardır yardımcı olurum.

https://pc- builds.com/tr/bottleneck-calculator/result/0Qj137/1/general-tasks/1920x1080/

O site bayağı abartıyor öyle bir durumda benim işkemci ile ekran kartı arasında yüzde 30 darboğaz oluyor ama gerçekte uyumlu bir işlemci o siteye göre darboğaz yaşamak için Ryzen 9 7950x3D bile az geliyor.

@Fatih Emre Korkmaz anakart iyi fiyata gelmiş, işlemci 7600 yerine 7500F de tercih edebilirdin, performans farkı yok, 7600'ün olayı dahili grafik birimi. Ekran kartı da hiçbir problem çıkarmaz. İleride yeni seriler gelince onlara geçersin.

İki tane almanda fayda var ileride bir 16 daha eklemek istersen aynısından bulamayabilirsin. Ülkemizde yaygın değil DDR5 Patriot RAM'ler.

Soğutucu için bütçen nedir?

R5 7600 & RTX 2060.

Bu site bu forumda yasak. Gerisini sen anladin.

Darbogaz olmasi icin 7600 islemcinin beslemeyecegi bir ekran karti olmasi gerekiyor. RTX 4090'a kadar yolu olan islemci omru tukenmekte olan RTX 2060'a mi yapacak?
Ekran karti gucsuz diye darbogaz olmuyor. Cok yanlış anlamissin.

Ekran kartı darboğaz yapacağına katılıyorum, o ekran kartının performansından fazlasını alamaz, yani eskiden oynadıgı oyunlarda aman aman bir fark göremeyebilir. Tabii ki iyileşmeler olur ama o işlemcinin hakkını veremez o kart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı darboğaz yapacağına katılıyorum, o ekran kartının performansından fazlasını alamaz, yani eskiden oynadıgı oyunlarda aman aman bir fark göremeyebilir. Tabii ki iyileşmeler olur ama o işlemcinin hakkını veremez o kart.

Senin bahsettigin darbogaz ekran kartinin islemciye yapmasi. Tek zarari para. Lakin konu sahibi sonradan yukseltme yapacagi icin dediginin onemi kalmiyor.

@Fatih Emre Korkmaz anakart iyi fiyata gelmiş, işlemci 7600 yerine 7500F de tercih edebilirdin, performans farkı yok, 7600'ün olayı dahili grafik birimi. Ekran kartı da hiçbir problem çıkarmaz. İleride yeni seriler gelince onlara geçersin.

İki tane almanda fayda var ileride bir 16 daha eklemek istersen aynısından bulamayabilirsin. Ülkemizde yaygın değil DDR5 Patriot RAM'ler.

Soğutucu için bütçen nedir?

Yeni görebildim. tavsiye ettiği ram f/p açsıdan hoşuma gitti değerlendireceğim.
soğutucu için şuan 1-1.500 arası

İşlemciye yüklenen oyunlarda görür faydasını. Yüzde ve binde bir FPS'ler de artar. Daha dropsuz akıcı oynar oyunları.
Zaten benim de amacım hem tasarım - video işlerimi yaparken kullandığım programlarda işlemciyi güçlendirmek, oyunlarda ise fps performansını arttırarak droplardan kurtulmak.
RTX 2060 ile full grafiklerde her oyunu oynayabiliyorum ama fps bazlı oyunlarda performansı arttırmak amacım. hem de güncel ileriyee dönük olması

işlemci 7600 yerine 7500F de tercih edebilirdin, performans farkı yok, 7600'ün olayı dahili grafik birimi.
şuan baktım 7500F yorumları çok iyi ve şuan incehesapta kutulu hali 6.450 TL Ben 7600'ü 6.550'ye aldı 100tl lik fark varmış önceden görseydim 7500F alırdım.

Anakart ve İşlemci bugün geldi ama daha RAM & Soğutucu alamadım. Aldıktan sonra kullanıp test edebileceğim. umarım sorunsuz hatasız olur.

ürün güzel biraz daha uygun fiyatlı bakacağım ama bu da aklımda

Son düzenleme:

Geri
Yukarı