R5 7600X Battlefront 2'de %30 kullanılıp RTX 4070 Ti %85 kullanılıyor

İşletim sistemi
Windows 11

enXes273

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RTX 4070 Ti
İşlemci
Ryzen 5 7600X
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayardan yani çok fazla anlayan biri değilim. Konu başlığında da yazdığı gibi durum bu. Biraz araştırdığımda ekran kartı %100, işlemci %30 falan olmalıymış. Bu fotoğrafta Battlefield 5 oyunundan alıntı işlemci %70'e kadar bile çıkıyor ama ekran kartı hem 57 derece hem de az kullanılıyor. İşlemci daha fazla kullanılıyor. Battlefront 2 oyununda test ettiğimde ise %80-85 civarı ekran kartı kullanımı alırken işlemci %30-40 kullanıyor. Araştırdım biraz ama çözemedim, yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayardan yani çok fazla anlayan biri değilim. Konu başlığında da yazdığı gibi durum bu. Biraz araştırdığımda ekran kartı %100, işlemci %30 falan olmalıymış. Bu fotoğrafta Battlefield 5 oyunundan alıntı işlemci %70'e kadar bile çıkıyor ama ekran kartı hem 57 derece hem de az kullanılıyor. İşlemci daha fazla kullanılıyor. Battlefront 2 oyununda test ettiğimde ise %80-85 civarı ekran kartı kullanımı alırken işlemci %30-40 kullanıyor. Araştırdım biraz ama çözemedim, yardımcı olursanız sevinirim.
Oyunlar işlemciden ziyade ekran kartı ağırlıklıdır, sonuçlar normal hatta grafikleri biraz daha yükseltebiliyorsanız yükseltebilirsiniz.
Öyle sabit bir oran yok, ekran kartını fullemeye çalış işlemci %100 olmadan.

Çözünürlük 1080p ise darboğaz yiyosun yani normal işlemci besleyemiyor ekran kartını açabiliceğn tüm grafik ayarlarını aç yükü karta bindir.

FPS monitörün yenileme hızının altına düşmüyorsa kafaya takma. Oyundan keyif al geç. Artık 1080P-2K çözünürlükte o seviye kartları çok da zorlayamazsin.

FPS şu anlık böyle. İnternetten baktığımda, 190,200 FPS alıyor kart.

Çözünürlük 1080p ise darboğaz yiyosun yani normal işlemci besleyemiyor ekran kartını açabiliceğn tüm grafik ayarlarını aç yükü karta bindir.

1440p de kullanıyorum ve açabildiğim kadar en yüksek ayarı açtım. AMD ryzen Master uygulamasından PBO açık bundan kaynaklı olabilir mi?

Oyunlar işlemciden ziyade ekran kartı ağırlıklıdır, sonuçlar normal hatta grafikleri biraz daha yükseltebiliyorsanız yükseltebilirsiniz.
Öyle sabit bir oran yok, ekran kartını fullemeye çalış işlemci %100 olmadan.

İşlemci en fazla %75 kullanılıyor. Ekran kartıda bu duruma yakın %75 %80 arası.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230607_235010_Gallery.jpg
    Screenshot_20230607_235010_Gallery.jpg
    62 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri
Yukarı