R5 7600X CPU package ve CPU sıcaklığı için hangi değer referans alınmalı?

Laegon

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar, bu konudan önce Ryzen 5 7600X işlemcimin fazla ısındığıyla alakalı forumda konu açmıştım bu sorunu yaşadıktan sonra Cinebench R23 multicore testinde 95,5 derecelerde gezinen CPU package ısısını 92 derecelere düşürebildim. CPU package ve CPU sıcaklığı arasındaki farkı bilmediğim için bu sıcaklıkların gözüme aşırı fazla gelmesi nedeniyle foruma konu açmıştım fakat sonrasında ASUS'un Armoury Crate yazılımıyla sıcaklık takibi yaptığımda CPU-Z ve Cinebench R23 gibi bütün testleri yaptım ve Armoury Crate de 70 derecenin üstünü görmedim. Armoury Crate CPU sıcaklığını referans gösteriyor fakat openhardwaremonitor CPU package sıcaklığını referans gösterdiği için aklımdaki şüpheler hala geçmedi ne yazık ki. Bu sıcaklıklarda hangi değeri referans almam gerekli?
Bu arada oyun testlerinde CPU package referansında 85 dereceleri görmüş olduğum Dying Light 2 oyununu temizlik sonrası tekrar denedim ve ortalama CPU package ısısı 70 derecelerde geziniyor ancak hala yer yer 80 dereceleri görebiliyor. Oyunu Ray Tracing Ultra ve DLSS kalite ayarlarında oynadım. Şu anda CPU-Z stres testi yaptığımda CPU package 85 derece, CPU temp ise 65-70 derecelerde kalıyor.
İşlemci soğutucusu: ASUS TUF Gaming LC240 ARGB V2.
Kasa: ASUS TUF GT502.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kadar takılmana gerek yok aslında. CPU sıcaklığını CPU temp yazan herhangi bir programdan takip et, BIOS değerleri bile olur. Paket sıcaklığı, en sıcak nokta, fpu sıcaklığı falan diğer her şey referans alınmaması gereken eğer profesyonel overclock ile ilgilenmiyorsan görmezden gelebileceğin değerler.

Daha basiti var. BIOS üzerinden PBO değerini 85 derece yaparsan işlemcin için, işlemcin 85 derece üstüne asla çıkmaz istediğin CPU testini yap geçmez 85 dereceyi. 86 olduğu an frekans kesmeye başlar. Ne faydası var dersen, oyunlar asla 85 Derece'ye çıkartmıyor işlemciyi R5 7600X için konuşuyorum. Bu da oyun içerisinde işlemci devamlı en yüksek saat hızlarında kalmasını sağlıyor.

Benim nacizhane fikrim budur. Son olarak ASUS TUF GT 502 kasamda 10 fan ile alamadığım sıcaklık değerlerini 4'te 1'i fiyata satılan Dark V20 kasa ile aldım! Bu çift odalı kasaların soğutma performansı bence geleneksel kasa düzenlerinden geride diyebilirim.

Geri
Yukarı