R5 7600X CPU sıcaklığı doğru ölçülmüyor ve geç açılıyor

kletan

Hectopat
RAM
XPG 32GB (2x16GB) Lancer Siyah DDR5 5600MHz CL36 1.25V Dual Kit PC Ram
SSD veya HDD modeli
Kingston 500GB SNV2S/500G Serisi NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX3060 TI EAGLE 2.0 8GD OC 8GB
Anakart
ASUS PRIME B650M-A AMD B650 Soket AM5 DDR5 5600MHz
İşlemci
AMD Ryzen™5 7600X Soket AM5 4.7GHz 32MB 105W 5nm
Kasa Cooler Master Masterbox TD500 650W 80Plus Bronze kendi PSU'su.
COOLER MASTER MASTERLIQUID ML240L V2 Sıvı soğutucu
BIOS'um güncel.

Vatan Bilgisayar'dan 2 gün önce bir bilgisayar topladım. BIOS'ta CPU sıcaklığım 37 derece olarak gösteriyor, sonra bilgisayarı açıyorum ve HWMonitor ile sıcaklık değerlerime bakıyorum, anakart değerlerinin altında cputın diye bir sıcaklık değeri var bu BIOS'takiyle sanırsam aynı çünkü bu da 37 derece 35 derece o civar oynuyor ama 1-2 derece anca yükselip alçalıyor, çok oynamıyor yani bu değer. Ama bir de Ryzen 7600X'in altında CPU sıcaklığı var ve bu değer 50-55-60 derece arası, çok hareketli oynuyor. Sistem boştayken bile 45 derecelerde geziyor. Sonra AIDA64 ile yük bindirip Google Chrome falan açıyorum iyice yük binsin diye, bu sefer Ryzen 7600X'in derecesiz 70-80 arası oynuyor ama anakart değerlerinin altındaki cputın hala 37 38 derece, bu yüzden CPU fanları da hızlanmıyor, değişmiyor. Hadi fanlar hızlanmıyor, yine de termal macunun ısıyı emmesi gerekmez mi? Ve ben ne yapacağımı şaşırdım, anakart uygulaması olan Armoury Crate indirdim, o da sıcaklık değeri olarak cputın alıyor çünkü o da 35-40 derece arası sabit bir ısıda ve hiç oynamıyor.
Sıvı soğutucu CPUTIN değerini okuyor sanırsam, bu yüzden asla hızlanmıyor, işlemci 70 80 derecedeyken bile 700 rpm'de falan çalışıyor.

Ne yapacağımı şaşırmış çaresiz durumdayım Vatan'la da görüşmeyi düşünüyorum ama önce size danışmak istedim. Neden işlemcim bu kadar sıcak çalışıyor değerler mi yanlış ve fan hızım neredeyse hiç oynamayan cputin değerini gördüğü için neye göre yükselecek?

2. sorun:
Bir diğer daha az önemli sorun, bilgisayar ilk bastığımda fanlar tam devir dönüyor, klavye mouse güç gelmiyor yaklaşık 15 saniye sonra fanlar yavaşlayıp klavye fareye güç gelip ekran geliyor ve bilgisayar açılıyor. Yani M.2 SSD olmasına rağmen sistem bayağı yavaş açılıyor, ama SSD'yi suçlamıyorum, bu boşta 15 saniye çalışıp sonra güç veriyor sanırsam nedenini bilmiyorum.

Son düzenleme:
O işlemci sonunda X olanlar incelemeleri izlersen 360mm sıvı soğutma ile R23 testinde 90-95 dereceleri rahat görüyor normal sıcaklıklar seninki. Geç açılma olayı ise (Memory Context Restore) BIOS'ta bellek denetleme mi bellek tanılamama öyle bir şey okumuştum onu kapatınca daha hızlı açılıyormuş.
@Recep Baltaş bilir o ayarı.

Son düzenleme:
Sen Core Temp olanlara bak. CPUTIN ile BIOSda gördüğün değer de aynı değil. BIOS ortamında işletim sistemi vs. yüklenmediği için sıcaklığın 35 derece olması normal çünkü işlemci herhangi bir kullanım yapmıyor. 105W Default TDP değeri olan bir işlemci için sistem boştayken 45 derece olması çok normal. Yük testlerinde de 70-80 derece yine çok normal. Yani bir sorun görünmüyor.

2. Sorununa gelirsek, sistem başlamadan önce BIOS sıfırlanıyor gibi duruyor. Birden fazla sebebi olabilir. BIOS üzerinden herhangi bir ayarla oynuyor musun? Bütün bağlantıların doğru mu? BIOS pilini çıkartıp tekrar takmayı dene.

Edit : (Veya üstte yorum yapan arkadaşın bahsettiği ayarları kontrol edebilirsin)

Sen Core Temp olanlara bak. CPUTIN ile BIOSda gördüğün değer de aynı değil. BIOS ortamında işletim sistemi vs. yüklenmediği için sıcaklığın 35 derece olması normal çünkü işlemci herhangi bir kullanım yapmıyor. 105W Default TDP değeri olan bir işlemci için sistem boştayken 45 derece olması çok normal. Yük testlerinde de 70-80 derece yine çok normal. Yani bir sorun görünmüyor.

2. Sorununa gelirsek, sistem başlamadan önce BIOS sıfırlanıyor gibi duruyor. Birden fazla sebebi olabilir. BIOS üzerinden herhangi bir ayarla oynuyor musun? Bütün bağlantıların doğru mu? BIOS pilini çıkartıp tekrar takmayı dene.

Edit : (Veya üstte yorum yapan arkadaşın bahsettiği ayarları kontrol edebilirsin)
@258551 @V I R T U E dedikleriniz doğru olabilir ama sıvı soğutma 2800 rpm'e kadar destekliyor. Ama işlemci 70 80 derecelere çıkarken bile fanları hiç hızlanmıyor. Hangi değeri okuyor da yavaşta kalıyor hala?

Armoury Crate uygulamasında da fan hızını ayarladığımda bile, işlemci sıcaklığını sabit 40 gösteriyor. İşlemci hwmonitör'de 70 derecedeyken bile armoury crate'de 40 gösteriyor bu yüzden fan hızlanmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı